Προς το περιεχόμενο

Περί κάρμα (-τος; )


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κάρμα είναι σανσκριτική λέξη, από τη ρίζα "kr" η οποία κυριολεκτικά μεταφρασμένη σημαίνει: δρώ, πράττω.

 

Στην ινδουϊστική θεώρηση πραγμάτων, η καθημερινή μας δράση, ενώ φαίνεται να είναι προϊόν ελεύθερης βούλησης, στην πραγματικότητα δεν είναι. Αντίθετα είναι υπαγορευμένη από τις συνέπειες πράξεων που έχουν εκτελεστεί (από εμάς) στο παρελθόν. Σε αυτά τα πλαίσια, οι πράξεις οποιουδήποτε ανθρώπου καθορίζονται από τις προηγούμενες πράξεις του: λέμε ότι ένας άνθρωπος πρέπει να "εκπληρώσει" το κάρμα του, δηλαδή να ολοκληρώσει εκείνες τις δραστηριότητες που θα τον απαλλάξουν από τις δυσάρεστες (ή ευχάριστες) συνέπειες των προηγούμενων πραξεών του και θα του επιτρέψουν τελικά να ζήσει σε καθεστώς πραγματικής ελευθερίας.

 

Στη δυτική φιλολογία, η λέξη "κάρμα" έχει παραφθαρεί και σημαίνει "φήμη" ή "μοίρα", έννοιες που είναι σχετικά συνεπείς με την αρχική έννοια, αν και πιο περιορισμένες. Αυτή την έννοια (της φήμης) έχει και στο φόρουμ: κάποιος με θετικό κάρμα είναι κάποιος που έχει καλή φήμη και αντιθέτως. Η προσθήκη και αφαίρεση "πόντων" από το κάρμα του καθενός μας δεν έχει ακόμη οριστικοποιηθεί, αλλά σε πειραματική βάση αφαιρέσαμε μία μονάδα από έναν τύπο που έβρισε τους υπόλοιπους στις μικρές αγγελίες, και από τον kultura για το αδιανόητο ποστ του. Παράλληλα εγώ απέδωσα μία μονάδα στον evris για το ότι στη συζήτηση με τα mac, παρείχε αντικειμενικά τεκμήρια για τα επιχειρήματά του (με τη μορφή links).

 

Όλα αυτά είναι υπό πιθανή αναίρεση, ασφαλώς.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 575
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φαντάζομαι πόντους κάρμα δίνουν και παίρνουν μόνο μοντουλάτορες, ε;

Πάντως εγώ δεν ξέρω τι έκανα και πήρα 1 πόντο.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι πόντους κάρμα δίνουν και παίρνουν μόνο μοντουλάτορες, ε;

Πάντως εγώ δεν ξέρω τι έκανα και πήρα 1 πόντο.

 

Είπαμε: η διαδικασία δεν έχει οριστικοποιηθεί, όλα όσα γίνονται τώρα είναι σε πειραματική βάση.

Μη βιαστείτε να κρίνετε τη διαδικασία, είναι πολύ νωρίς.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι πόντους κάρμα δίνουν και παίρνουν μόνο μοντουλάτορες, ε;

Πάντως εγώ δεν ξέρω τι έκανα και πήρα 1 πόντο.

 

Εγώ ξέρω όμως πως να τον χάσεις κιόλας ;D ;D

 

Δεν θα πρέπει όμως για να είναι όσο το δυνατόν πιο αξιόπιστο το σύστημα να υπάρχει κάποιος που να επιτηρεί συνέχεια(η όσο μπορεί);;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμάτο θα ήταν να έδινε και ο απλός χρήστης κάρμα..

 

Δηλαδή, έστω ότι ανοίγει κάποιος ένα topic με μια απορία..

 

Αν ο ερωτών κρίνει ότι υπάρχει κάποιος/κάποιοι που απάντησαν με περισσότερη επάρκεια και πραγματικά τον βοήθησαν, να μπορεί να τους δώσει +1 πόντο κάρμα, σαν <<επιβράβευση>>..!

 

The lunatic is on the grass..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν γίνεται, και αν το επιτρέψουν να γίνει θα γίνει χαμός. Καλύτερα να το δίνουν οι μοντουλάτορες, για να ξέρουμε μετά ποιόν θα βρίζουμε (χα χα χα αστειάκι ήταν καταπληκτικοί μοντουλάτορες)!

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι γιατί αυτό θα ήταν αφορμή για παρεκτροπές (πχ βρίζονται δυο, του μειώνει ο ένας, του μειώνει κι ο άλλος και γίνονται κουλουβάχατο). Εκτός κι αν ένας χρήστης είχε το δικαιωμα να δίνει μόνο κι όχι να αφαιρεί, και να δίνει μόνο σε άλλους κι όχι στον εαυτό του, και αν είχε μόνο ένα συγκεκριμένο αριθμό πόντων ανά χρονικό διάστημα (πχ 1 πόντο ανά εξάμηνο).

 

Άλλος κανόνας θα μπορούσε να ήταν και η ανακοίνωση της απόδοσης στην πρώτη σελίδα του φόρουμ με μια μικρή αιτιολόγηση, και το προνόμιο αυτό να το έχουν χρήστες που έχουν ένα μίνιμουμ χρόνο δραστηριότητας στο φόρουμ.

 

Και τώρα δλδ είναι ευαίσθητο το θέμα. Τι τόπικ ήταν αυτό βρε kultura, oύτε καν κατάλαβα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κολακεύεις κάποιον άλλο χρήστη, μπορεί να σου δώσει το κάρμα του; E φανταστρουμφικέ μου kwtso79;;;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου