Προς το περιεχόμενο

Alessandro Rottweiler. Eric Johnson strat (και διαφορες αλλες κιθαρες)


Alter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

 

http://www.alessandro-products.com/working_dog/html/rottweiler.htm

ο εν λογω ενισχυτης κατεφθασε φρεσκος κατευθειαν απο τον alessandro χτες.

 

πρωτες εντυπωσεις: ασχημος εμφανισιακα ενισχυτης (αρκετα εως πολυ - ενα αστειο πραγμα το logo φωσφοριζει στο σκοταδι...), αλλα φαινεται φτιαγμενος για να αντεχει σε περιπετειες. βαρος γυρω στα 16 κιλα!! (περιπου οσο ο tech 21 trademark 60). ολο λαμπα (pre, τελικες, phase-inverter, reverb), εκτος απο το rectifier που ειναι solid state. 

 

  ανεβασα μερικα κλιπακια στο u-tube γιατι ειναι δυσκολο να ηχογραφησω αλλιως αυτη τη στιγμη στο σπιτι (και μαλλον ειναι πιο διασκεδαστικο να βλεπεις βιντεο παρα να ακους μονο). οταν μπορεσω να γραψω κατι με καλυτερες συνθηκες ηχου θα το ανεβασω.. οσο για το drive του ενισχυτη δεν το ακουσα ακομα - αν ανεβασω τοσο, ακομα και με το wattage στα 20 watt, νομιζω οτι θα πεσει το σπιτι (η θα μου πεθανουν τα ψαρια στο ενυδρειο...)

 

  ο ενισχυτης φοραει 6L6 τελικες, 40 watt class A/B. ο ηχος ειναι πολυ πλουσιος σε αρμονικες, γεματη νοτα, τρελλο σκασιμο, ανοιχτος, με πολυ καλη ανταποκριση στις δυναμικες, ισορροπια σε ολες τις νοτες, "διαβασμα" της κιθαρας, γενικα ολα αυτα που περιμενεις σ αυτην την κατηγορια. αυτο που μου αρεσε στον χαρακτηρα του πιο πολυ ειναι ο συνδυασμος απο πολυ fender με modern στοιχεια (κατι σα bogner μπολιασμενος με blackface..). για μενα που παιζω κυριως με ολοκαθαρο ηχο, η με ελαχιστο breakup στα blues, πολλα high-end μηχανηματα δε μου κανουν, γιατι τα καθαρα τους μου φαινονται υπερβολικα σκληρα (πχ matchless), η υπερβολικα μοντερνα (πχ bogner)..

 

  και επιτελους κατι που κουβαλιεται, εχω σωθει..!!

 

  to high σημειο του ενισχυτη ειναι νομιζω οι single coils, βλεπε strat.

 

(αν ειχα τωρα λοιπον και μια tele).....

 

ολα τα settings στον ενισχυτη ειναι flat, χωρις reverb, ενταση ουτε στο 9 o' clock (αφου ακουγεται ετσι στο σπιτι, στο live θα τα χωσει ασχημα..  8) :o 8) )

 

στα πρωτα 3 κλιπακια παιζει ενας φιλος την eric johnson stratocaster (εγω δυστυχως τυγχανω αριστεροχειρας.. αν και.. παιζω λιγο και αναποδα   ;D)

 

 

 

στα επομενα δοκιμαζω 3 κιθαρες

 

(fender stratocaster, blues)

 

(fender stratocaster, funk)

 

(gibson 335)

 

σκαφος (jazz)

 

ωραιο μηχανημα..... ;) :D ;D

 

υ.γ. fleece κασκολ δεν παιζουν επειδη μπερδεψα τις αποκριες, αλλα επειδη μαζι με την eric johnson με επισκεφθηκε και μια ψυξη..  ;D ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είσαι παικταράς τελικά Alter!!!

 

Εύγε!!! ;)

 

Φοβερός ακούγεται ο ενισχυτής ;) Πόσο πήγε το μαλλί;

 

Επίσης, η strat που παίζεις, τι μοντέλο είναι ?

 

Και τέλος, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ PHOTOS τόσο καιρό από την 335? Μας την κρύβεις παλιόπαιδο? ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Alter δεν ειναι απλα παικταρας...ειναι ΜΟΥΣΙΚΟΣ με ολη τη σημασια της λεξης...καιρο ειχα να ακουσω τοσο "γουστοζικο" κιθαριστα με τοσο εξαιρετικη αισθητικη  ( Ηλια,εγω την ειδα ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ την ES335 του Alter...eat your heart out!!! :) :) ;D ;D) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Ηλια,εγω την ειδα ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ την ES335 του Alter...eat your heart out!!! :) :) ;D ;D) 

 

Άσε μόλις είδα και τα dot inlays (που είναι απωθημένο μου) κάτι έπαθα...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 ευχαριστω πολυ παιδια για τα καλα σας λογια..  :-X ;D .. εμενα η αποψη μου για το παιξιμο ηταν παντα: listen, listen, listen... απλα πρεπει να ακους ΠΟΛΥ και ΚΑΛΗ μουσικη.. διοτι καλα τα θεματα εξοπλισμου και τεχνικης, αλλα το θεμα ειναι κυριως το ΤΙ παιζεις, ειδικα στα αυτι του απλου ακροατη (εγω ετσι ακουω μουσικη..). γενικα ειμαι οπαδος του less in more, ειδικα σε blues και παρεμφερη..

 

το αφησα ετσι σκετη κιθαρα για να ακουγεται οσο γινεται καθαρα ο ηχος του ενισχυτη..

 

 στις 335 παντα μου αρεσαν τα block inlays οποτε οταν την βρηκα αυτη την ειχα χτυπησει κατευθειαν (απο το southpaw guitars στο houston.. και σε walnut χρωμα...!!). (επισης ακουγεται σουπερ με το microvibe φιλε Νικο..  ;D ). για την fender μακαρι να ηξερα πιο πολλα γιατι ειναι καταπληκτικη. εχει serial N9 39++++  (corona california 1999), και ειναι ενα καινουργιο μοντελο που ειχε κυκλοφορησει εκεινη τη χρονια (πουλιοταν γυρω στα 1000κατι $, ..την αγορασα μεταχειρισμενη απο φιλο 500$  ;D ;D ;D ). αναρωτιεμαι τι μαγνητες να φοραει..

 

ο alessandro μου βγηκε καπου στα 1080 € ολα μαζι, και ο τυπος ειναι πολυ σωστος και εξυπηρετικος. μου τον εστειλε με express mail int. αντι για fedex η ups γιατι του εξηγησα τι παιζει με τελωνεια και χρεωσεις κ.τ.λ.. και αλλα..

 

να και δυο φωτογραφιες απο το καλοκαιρι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την fender μακαρι να ηξερα πιο πολλα γιατι ειναι καταπληκτικη. εχει serial N9 398351  (corona california 1999), και ειναι ενα καινουργιο μοντελο που ειχε κυκλοφορησει εκεινη τη χρονια. αναρωτιεμαι τι μαγνητες να φοραει..

 

ειναι μια..απλουστατη AM.STD Strat (ναι απο αυτες με το ...καταραμενο 2 point tremolo,τους...χαλια μαγνητες και το σωμα φτιαγμενο απο 7 κομματια poplar με φλυδα alder απο πανω... :) :) :)) πως και ακουγεται ετσι καλα δεν ξερω ρε παιδι μου.. ;D μαλλον μας κοροϊδευεις..... :) :)

 

παντως και στο σπιτι μου με την TL και τον ΗΒ πανω κατω τον ιδιο ηχο εβγαζες με την 335... :) :)

 

παντως χρειαζεσαι επειγοντως και μια τελε..... ;D ;D δεν επιτρεπεται κιθαριστας του δικου σου βεληνικους να μην εχει μια... :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου