Προς το περιεχόμενο

Tonelab LE & S/P DIF..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα

εχω την Tonelab LE η οποια εχει εξοδο S/P DIF - optical (Toslink) και θα ηθελα να ρωτησω τι ακριβως χρειαζομαι για τη συνδεσω με την καρτα ηχου (Tascam US 144) η οποια εχει εισοδο SPDIF αλλα η υποδοχη ειναι τυπου RCA...

 

Υπαρχει καποιο καλωδια που να κανει τη δουλεια κατευθειαν? η πρεπει να παρω Toslink/Toslink και υπαρχει καποιος ανταπτορας για RCA?...

 

Επισης η ηχογραφηση μεσω SPDIF θα εχει καποια καλυτερη ποιοτητα απο line out?

 

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χε χε σου βρήκα και φθηνό!

 

http://www.thomann.de/gr/m-audio_co2_optical_coax_converter.htm

 

Λογικά θα έχεις καλύτερη ποιότητα από την S/PDIF έξοδο αφού η πεταλιέρα

είναι ψηφιακή και άρα από την αναλογική της έξοδο ήδη έχεις την απώλεια

του DA μετατροπέα της το οποίο σήμα (αναλογικό) πάλι θα γίνει ψηφιακό

μέσω του AD μετατροπέα της Tascam...

 

Δεν θέλεις λοιπόν αυτά τα δύο στάδια στην αλυσίδα...έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι λογικα θα εχει καλυτερω σημα απο τη στιγμη που γλιτωνουμε δυο μετατροπες ..και αρα καποιες απωλειες.

Δε ξερω πιστευω και ελπιζω οτι θα υπαρχει κατι πιο φθηνο και πιο απλο για τη δουλεια μου...ενα καλωδιο που να το κανει απ ευθειας η ενας πιο φθηνος ανταπτορας. (ψαχνω βεβαια αλλα δε βρισκω κατι  ???)

 

Επισης μετα ενας προβληματισμος ειναι για το αν θα χρησιμοποιω τη ρυθμιση line..η amp... καθως τωρα ακομα και στην εσωτερικη ηχογραφηση το αποτελεσμα ακουγεται καλυτερο με line. Αλλα μετα αν το σημα ειναι ψηφιακο?

 

Αν καποιος εχει δοκιμασει ας μας πει δε θελω να διαθεσω τοσα χρηματα και με amp μεσω αναλογικου σηματος πχ να ειναι πιο "φυσιολογικο" το αποτελεσμα απο line και SPDIF. (Κατι τετοιο συμβαινει οπως ειπα με απευθειας ηχογραφηση απο το line)

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να ρωτησω και γω κατι σχετικο...αλλα για την boss gt-8.οσες φορες ηχογραφησα με αυτη και οχι με guitar rig συνεδεσα τη αριστερη(μονο) εξοδο της με την μια εισοδο στην emu0404 για μικροφωνο και οργανο (καρφι-καρφι). Μηπως θα ηταν καλυτερα να ενωσω το digital out tis boss με το spdif ths emu? αν ναι, τι καλωδιο θα πρεπει να ζητησω στο μαγαζι?

 

και επισης, να αφησω τη ρυθμιση του outpout στο line/phones, οπως την εχω κ τωρα, παρολο π η πεταλιερα ειναι συνδεδεμενη στο return του ενισχυτη(ακουγεταi πολυ καλυτερα ετσι παρα στο combo return)??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Επαναφερω το θεμα μετα απο καιρο γιατι το εφεραν οι συγκυριες ξεφορτωθηκα την παλια μου εσωτερικη καρτα ηχου και θελω να παρω μια φθηνη - καλη εσωτερικη...

Προφανως η μονη απαιτηση ουσιαστικα που εχω ειναι SPDIF INPUT ωστε να γραφω απ'ευθειας ευκολα απο την TONELAB αλλα δε θελω να παρω ακριβα καλωδια και ανταπτορες οπως για την TASCAM (που δεν την εχω σπιτι μου) (toslink to rca) ). Θελω δηλαδη την πιο φθηνη καρτα που εχει SPDIF IN

(να τη συνδεω με κατι τετοιο αν δε κανω λαθος http://www.thomann.de/gr/optical_kabel_2m.htm )

Το θεμα ειχε ξανασυζητηθει απλα προταθηκαν soundblaster...ομως εγω (τυφλος ισως)δε βρισκω soundblaster με spdif.

 

Καποια προταση?

 

(περιμενω στις καρτες που θα μου κανουν να εχει μια εισοδο σχηματος ιδιου με το SPDIF της TL - τετραγωνικο...ελπιζω να μη κανω λαθος???)

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειχε ξανασυζητηθει απλα προταθηκαν soundblaster...ομως εγω (τυφλος ισως)δε βρισκω soundblaster με spdif.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.540192

Φτηνή και με optical SPDIF αλλά δεν ξέρω πόσο καλή ποιότητα θα βγάλεις με αυτή την κάρτα. Και ελπίζω ο υπολογιστής σου να έχει PCI-X θύρα γιατί δεν είναι απλή PCI η συγκεκριμένη.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δε το εχω τσεκαρει ακομα ... μαλλον δε θα εχει PCI - X  αλλα θα το τσεκαρω!

Ευχαριστω για τη βοηθεια τουλαχιστον τωρα ξερω πως αναφερεται η συγκεκριμενη θυρα (OPTICAL I/O Toslink).

Δε με ενδιαφερει καμια σπουδαια ποιοτητα απλα ευκολη ηχογραφηση!

 

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω ότι υπάρχει η πιθανότητα το σήμα να επωφεληθεί από το πέρασμά του από ένα mic/line preamp και ας μετατρέπεται 2 φορές το σήμα σε ψηφιακό. Ειδικά αν ο προενισχυτής είναι κάποιας κλάσης και αν ο συγκεκριμένος ήχος από το Tonelab είναι κάπως άψυχος. Οπότε καλό είναι να δοκιμάζονται και τα 2 ενδεχόμενα πριν αποφασίζεις να γράφεις τον ήχο σου στο computer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου