Προς το περιεχόμενο

Χάθηκε η "Τροποποίηση" στα ποστς;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά το χρονικό περιθώριο της 1 ημέρας μέσα στο οποίο μπορεί κάποιος να τροποποιεί τα post του, πώς μετράει;

 

Με βάση την ημερομηνία; Ή (όπως θα έπρεπε) με βάση το γεγονός αν έχουν περάσει 24h από τη δημοσίευση του post?

 

Πχ εγώ πρόσθεσα αυτή την αγγελία στις 23:29:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=157615.msg211952#msg211952

και μετά από μισή ώρα (00:03) που πλέον η ημέρομηνία είχε αλλάξει, δεν μπορούσα να την τροποποιήσω, γεγονός που μου δημιούργησε πρόβλημα μιας και εκ των υστέρων συνειδητοποίησα πως οι photos δεν εμφανιζόντουσαν σωστά... :-\

 

Αναγκάστηκα να στείλω τον σωστό κώδικα που έπρεπε να μπει στον fleamail για να το διορθώσει εκείνος...

 

Νομίζω ότι κάτι πρέπει να γίνει με αυτό το θέμα της τροποποίησης... :-\ ::)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το θέμα της τροποποίησης των posts είναι μεγάλο πρόβλημα!

 

Πχ σε ένα δικό μου ΣΗΜΕΡΙΝΟ thread:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=157962.0

έχω λάθος (και πιθανώς παραπλανητικό) τίτλο και δε μπορώ να το αλλάξω.

 

Τόσο κακό είναι πλέον να μπορούμε να τροποποιούμε τα posts μας;

 

Εμένα προσωπικά με δυσκολεύει πολύ.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τελικά στην πορεία αποδείχθηκε πρόβλημα. Πολλοί τροποποιούσαν ή και έσβηναν τα ποστς τους με αποτέλεσμα η συνέχεια της κουβέντας να μη βγάζει νόημα.

'Οταν ένα μπαραζ απαντησεων έχει βασιστεί σε μια τοποθέτηση κάποιου, αυτή δεν μπορεί να αλλοιώνεται. Υπήρξε. 'Αλλο αν άλλαξε γνώμη αργότερα.

Γι αυτό πρέπει να τοποθετηθεί στον χρόνο που συμβαίνει και όχι στο παρελθόν.

Η τροποποίηση έχει ένα ευλογο χρόνο για διόρθωση ορθογραφικών λαθών ή έκφρασης, που είναι 1 ώρα.

Αν προκύπτει κάτι αργότερα και είναι κάποια εξαιρετική περίπτωση που δεν διορθώνεται με ένα ακόμα ποστ, τότε ζητάμε από κάποιον mod να το διορθώσει.

 

Είμαι σίγουρος ότι είναι λογικός κανονισμός που στηρίζει τη λογική του φόρουμ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τροποποίηση έχει ένα ευλογο χρόνο για διόρθωση ορθογραφικών λαθών ή έκφρασης, που είναι 1 ώρα.

 

Θεωρώ τη 1 ωρα, πολύ μικρό χρονικό διάστημα, δεδομένου ότι δεν είμαστε πάντα μπροστά από τις οθόνες και μπορεί εκ των υστέρων να ανακαλύψουμε κάποια χοντράδα/λάθος στο post μας.

 

Εξάλλου αν θυμάμαι καλά, τελικά το χρονικό περιθώριο τελικά είχες συμφωνήσει να είναι 1 ημέρα...

 

OK. Μιά μέρα λοιπόν.

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τελικά στην πορεία αποδείχθηκε πρόβλημα. Πολλοί τροποποιούσαν ή και έσβηναν τα ποστς τους με αποτέλεσμα η συνέχεια της κουβέντας να μη βγάζει νόημα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ξανανοίγω αυτό το θέμα γιατί τώρα συνειδητοποίησα οτι έχουν απενεργοποιηθεί οι τροποποιήσεις!

 

Καταλαβαίνω τον λόγο και τον βρίσκω λογικό, παρόλαυτα πιστεύω οτι υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που είναι χρήσιμη η τροποποίηση.

πχ. είχα κάνει πρόσφατα ένα ποστ με ένα λινκ και ακολούθησαν κάποιες απαντήσεις. Αργότερα βρήκα ένα παρόμοιο λινκ και ήθελα να το βάλω μαζί με το πρώτο μου ποστ για να είναι πιο συμμαζεμένο, αλλα εννοείτε οτι δε μπόρεσα.

 

Θέλω να κάνω λοιπόν 2 προτάσεις για αυτό το θέμα:

1. Ίσως είναι εύλογο να μπορεί να τροποποιείται μόνο το πρώτο ποστ απο τον συγγραφέα του για ας πούμε 1 μήνα για να μπορεί να προσθέσει λινκς κλπ.

 

2. Όταν γίνεται κάποια τέτοια αλλαγή μπορεί να φαίνεται στο τελικό αποτέλεσμα οτι είναι τροποποιημένο. πχ "Χθες πήγα για καφε και παρήγγειλα έναν φραπέ [EDITED] μέτριο [/EDITED] με γάλα"

ή

"Χθες πήγα για καφε και παρήγγειλα έναν φραπέ γλυκό μέτριο με γάλα"

 

οπότε δε θα χάνεται κανείς όταν διαβάζει το θέμα.

 

ΥΓ. Αν είναι δύσκολο να γίνουν, τότε απλά αγνοείστε με.  ;)

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

 

Θέλω να κάνω λοιπόν 2 προτάσεις για αυτό το θέμα:

1. Ίσως είναι εύλογο να μπορεί να τροποποιείται μόνο το πρώτο ποστ απο τον συγγραφέα του για ας πούμε 1 μήνα για να μπορεί να προσθέσει λινκς κλπ.

 

2. Όταν γίνεται κάποια τέτοια αλλαγή μπορεί να φαίνεται στο τελικό αποτέλεσμα οτι είναι τροποποιημένο. πχ "Χθες πήγα για καφε και παρήγγειλα έναν φραπέ [EDITED] μέτριο [/EDITED] με γάλα"

ή

"Χθες πήγα για καφε και παρήγγειλα έναν φραπέ γλυκό μέτριο με γάλα"

 

οπότε δε θα χάνεται κανείς όταν διαβάζει το θέμα.

 

ΥΓ. Αν είναι δύσκολο να γίνουν, τότε απλά αγνοείστε με.  ;)

Θα ήταν ωραίες τροποποιήσεις αν... Δεν υπάρχει όμως τέτοια δυνατότητα με το παρόν σέταπ. Ισως σε λίγο.  ;)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου