Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή diy vocal booth.


pkole

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, επειδή θέλω να φτιάξω ένα vocal booth  και έχω μπει στη διαδικασία του ψαξίματος, έπεσα πάνω σ' ένα εξαιρετικό κατά τη γνώμη μου post σε ένα πολύ αξιόλογο και αξιόπιστο forum (γενικά όποος ενδιαφέρεται ας ρίξει μια ματιά σε όλο το forum γιατί έχει πολύ ενδιαφέροντα θέματα).

http://www.johnlsayers.com/phpBB2/viewtopic.php?p=51632

Καλή ανάγνωση.

Φιλικά.

Παναγιώτης.

 

Υ.Γ. Βλέπω να πέφτει πολύ μαστοριλίκι καλοκαιριάτικα  ;D.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

είμαι άσχετος με το όλο θέμα :-[

 

ας μας πεί κάποιος, ποιές είναι οι εναλλακτικές? δηλαδή ποσο κάνουν αυτά τα μαραφέτια και πού τα βρίσκει κανείς?

 

γιατί αν και όντως φαίνεται πολλή δουλειά, αν οι εναλλακτικές που έχεις απαιτουν το ένα νεφρό σου, τότε ίσως αξίζει 8)

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο φενεται, μα πρεπει να απαιτει αρκετα εξοδα για να γινει, ελευθερο χρονο και χερια που να πιανουν απο τετοια πραματα.

Σκεφτειται μονο τα εργαλεια που χρειαζονται..και μην μου πειτε με ενα κατσαβιδι και μια φαλτσετα στηνεται ολο αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εχω κανει δικο μου. Καμια σχεση με την επαγγελματικοτατη δουλεια του παραπανω ποστ,αλλα ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημενος,καθως την βασικη δουλεια του (να μην μου κανουν παρατηρησεις ολη την ωρα οι γειτονες δλδ) την κανει. Συνολικα μου κοστισε 450 ευρω. Εντελως diy βεβαια,ξυλα OSB,ηχομωνοτικο αφρο,χωρις μπασοπαγιδες και ακουστικη χωρου,αλλα ανετο και βολικο. And most of all silent  ;D

Gibson Explorer.Telos

www.myspace.com/nervisequin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...

8)Τι ξεθαψα ο πουφτηθ!!Το παραπανω λινκ ειναι παρα πολυ καλο για οσους εχουν τσεκαρει!Ξεκινησα και εγω να φτιαχνω ενα παρομοιο μιας και γουσταρω μαστοριλικια και παει πολυ καλα μεχρι τωρα.Δεν ξερω αν καποιος μπορει να βοηθησει απλα θελω καποιες γνωμες αν καποιος εχει κανει καποια παρομοια κατασκευη ή ξερει λογω πειρας.Εχω 15 εκατοστα να γεμισω με μονωτικο υλικο τους τοιχους εσωτερικα.Ο τυπος εβαλε ενα συγεκριμενο τυπο υλικου.εγω σκεφτομουν μπας και το παω λιγο πιο μπροστα και βαλω παραπανω απο ενα υλικο πχ. πετροβαμβακα και

αυτο >>http://www.customaudiodesigns.co.uk/soundproofing/2ft45.htm

(το βρηκα ψαχνωντας,δε ξερω τι λεει μονο οτι λενε τα specs).Αν καποιος μπορει να προτινει ισως κατι αλλο (απο υλικα κλπ) περιμενω με αγωνια για να συνεχισω εργασιες.Τα λευτα ειναι προβλημα αλλα θελω να κανω σωστη δουλεια ετσι προτινουμε τα καλυτερα και σιγα σιγα με δουλεια ολα βρισκονται.Επισης αν καποιος θελει να το κανει και εχει ερωτησεις κλπ ειμαι διαθεσιμος!!  :P george ο μαστορας  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εψαξα μεσα σε παρομοια thread και ειδα πολυ πετροβαμβακα.Καμμια γνωμη αλλη παιδια ? η μηπως επειδη ειναι παλιο το θεμα δεν γραφουμε πια εδω και μιλαω μονος μου :P?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι κι εγώ να κάνω vocal booth. Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω αλουμινοκατασκευή. Αρχικά σκέφτηκα διπλό τζάμι (μου είπαν για ειδικό ηχομονωτικό τζάμι) αλλά τειλικά μάλλον θα γίνει συνδυασμός αλουμινένιου σκελετού με πετροβάμβακα και γυψοσανίδα από πάνω. Το αλουμίνιο το σκέφτομαι επειδή οι πόρτες των κουφωμάτων έχουν καλή εφαρμογή. Σκέφτομαι αυτό που θα κάνω να ανοίγει από δυο πλευρές έτσι ώστε να καλύπτει τον πίσω και τον πλαϊνό τοίχο του δωματίου για απορρόφηση των χαμηλών. Ο άλλος πλαϊνός θα καλυφθεί με πάνελ.

 

Μάλλον ακριβό θα βγει (αν και η αλουμινοδουλειά θα γίνει από συγγενικό πρόσωπο) λόγω του ότι θα είναι και booth και treatment γι' αυτό και προς το παρόν το αναβάλλω, μέχρι να ξεκαθαρίσει αν, πότε και πόσο θα χρεωκοπήσουμε  ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι ειπα να προτιμησω το ξυλο για να το δουλεψω και μονος μου.Απο αντιδρασεις δε γνωριζω να σου πω απλα γενικα τις γυψοσανιδες τισ δουλευουν σε αλουμινοκατασκευη ομως ο τυπας κατι παραπανω θα ξερει για να το φτιαξε με ξυλο.Και εγω δε ξερω ποσο ακριβως θα παει αν δε καταληξω στο τι υλικο θα βαλω μεσα ...προσ το παρον καλα παει (και οικονομικα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου