Προς το περιεχόμενο

midi recording latency


Herbert

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κανείς πως γίνετε να έχω latency ΜΟΝΟ στο γραμμένο midi track??πχ όταν παίζω το ακούω κανονικά...το γραμμένο όμως φεύγει στο grid(αργεί)...how comes..?

ΟΧΙ ΑΛΛΟ TONELAB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξέχασες μας πεις : με ποιο πρόγραμμα, πιο keyboard, πιο sequencer, πιο λειτουργικό σύστημα, πιο midi interface, σε πιο computer (τι δυνατοτήτων δηλαδή).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασες μας πεις : με ποιο πρόγραμμα, πιο keyboard, πιο sequencer, πιο λειτουργικό σύστημα, πιο midi interface, σε πιο computer (τι δυνατοτήτων δηλαδή).

 

haha...nuendo 3,yamaha cs2x,windows xp service pack 3,prodipe 4x4 usb midi interface,σε αρκετά δυνατό pc

ΟΧΙ ΑΛΛΟ TONELAB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου προέκυψε κι εμένα αυτό το θέμα με παρόμοιο setup (nuendo 3, kontrol49, win xp pro sp3).

Δεν πρόλαβα να ψάξω όμως ιδιαίτερα.

Θα το ψάξω κι εγώ αλλά αν ξέρει κανείς να βοηθήσει δε θα ήταν άσχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα.. Λες λοιπόν ότι αυτά που καταγράφονται σαν midi δεδομένα σε κάποιο midi track του Nuendo αναπαράγονται με χρονική καθυστέρηση. Ρωτώ λοιπόν: μέσω ποιου "οργάνου" αναπαράγονται; Στέλνεις τα midi δεδομένα σε κάποιο soft synth; Ή τα στέλνεις πίσω στο keyboard που είχες αρχικά χρησιμοποιήσει για να τα παίξεις;

 

Επί τη ευκαιρία, τι κάρτα ήχου έχεις στο μηχάνημα;

 

Επίσης, το πρόβλημα το είχες πριν βάλεις Service Pack 3;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H καινούρια προσθήκη είναι το midi interface.Το οποίο είναι plug n play δλδ no drivers.Πριν έκανα midi recording με ένα korg pad kontrol που μου είχε ξεμείνει από κάποια δουλεία και δεν είχα κανένα prob.

Το περίεργο της φάσης είναι ότι το latency δεν είναι από το playback.Τα δεδομένα γράφονται καθυστερημένα.πχ αν τα φέρω στην σωστή τους θέση όλα καλά.Απλά είναι σπαστικό να τραβάω το τρακ στο 1 μετά από κάθε record pass

 

 

edit:η κάρτα ήχου μου είναι μια απλή terratec ewx 24/96 η οποία  τροφοδοτεί οπτικά έναν εξωτερικό converter 

ΟΧΙ ΑΛΛΟ TONELAB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου