Προς το περιεχόμενο

Fender Vibrolux - Twin reissues ή κάποιον άλλο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν αγαπητό Noiz, ζητάω τις γνώμες σας...

 

Ήρθε νομίζω η ώρα να χωρίσουμε εγώ κι ο Koch Studiotone combo. Στα λάιβ που τον παίρνω (και ενίοτε και στις πρόβες) αρχίζει να θαμπώνει και να χάνει τον έλεγχο των καθαρών του κατά τις 11-12 η ώρα του vol του καθαρού καναλιού (που χρησιμοποιώ αποκλειστικά). Αυτό από τη μια μου άρεσε γιατί είχα φυσικό power amp dist, απόλυτα ελεγχόμενο σύμφωνα με την ένταση του παιξίματός μου (κατά την παλιά και πατροπαράδοτη μέθοδο), με αποτέλεσμα να χρησιμοποιώ όλο και λιγότερο τα βρώμικα πετάλια μου.

 

Από την άλλη ΔΕΝ μου άρεσε γιατί τα λάιβ που παίζουμε είναι στην πλειοψηφία τους χωρίς PA και monitors (μια απολύτως πιθανή περίπτωση που πολλοί ξεχνούν με το γνωστό επιχείρημα "στο Ολυμπιακό στάδιο θα παίξεις;" κλπ κλπ). Tο κακό της υπόθεσης είναι ότι ο άλλος κιθαρίστας του γκρουπ παίζει με ένα γομάρι Quad Reverb, και ότι γενικά παίζουμε σε υψηλές εντάσεις (πειραματική ποπ-ροκ με επιρροές από Sonic Youth, Belle & Sebastian και Portishead). Όταν είναι λοιπόν σε νορμάλ εντάσεις (λίγο πιο κάτω από τη μέση) τα πετάλια μπαίνουν μέσα στην ημι-λάσπη και δεν βγαίνει καλά στη μίξη.

 

Yπόψιν, να μην μου πει κανείς ότι αυτές οι εντάσεις είναι απάνθρωπες γιατί υπενθυμίζω ότι είμαστε 2 κιθαρίστες, και ότι στο 80% των κομματιών που παίζουμε μαζί έχουμε καθαρούς ήχους, άντε και tubescreamers στο τσακίρ κέφι (στο υπόλοιπο 20% γίνεται λίγο της μουρλής οπότε μην ρωτάτε).

 

Δοκίμασα τα πάντα, και Ultrex, και Eminence Tonker, και αλλαγή της πρώτης προενισχύτριας αλλά τίποτα. Τώρα το δίλημμα λοιπόν είναι: πουλώντας τον, ποιον από τους εξής δυο να πάρω: τον Fender Custom Vibrolux (40W, 2x10) ή τον Twin Reverb (85W, 2x12);

 

Toυς έχω ακούσει και τους δυο εκτενώς (και  καινούργια μοντέλα αλλά και παλιά, ανάμεσά τους κι έναν παμπάλαιο Vibrolux που με είχε ξετρελάνει) και τους λατρεύω εξίσου. Το κακό είναι με τον Twin ότι είναι βαρύς (κακό γιατί θα μετακινείται συνέχεια, και σε σκάλες). Ο Vibrolux είναι θεσπέσιος και με breakup κατά το 4-5 με στρατ στην είσοδο υψηλής ευαισθησίας, αλλά η έντασή του εκεί είναι πολύ καλή (αν και θα μου άρεσε να'χει κι άλλο headroom).

 

Τι να κάνω; Yπόψιν ότι μου αρέσουν τα φεντερικά καθαρά και ότι παίζω με πολλά πετάλια. Σκέφτηκα και τον Hot Rod Deville 2x12 (επίσης καλός αν και με κάπως φτηνιάρικη κατασκευή) αλλά ψάχνω για κάτι με περισσότερο mojo. Είναι κάποιος από τους δυο που προανέφερα ζημιάρικος ή με πολύ hiss; Υπόψιν ότι ψάχνω κατά προτίμηση καινούργιο, και ότι με το Ebay δεν ασχολούμαι.

 

Ακούω προτάσεις...  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παντως εμενα παντα με χαλουσαν τα 2 δεκαρια μεγαφωνα του vibrolux αλλα και το σχετικα χαμηλο headroom του...

εγω στην θεση σου θα εψαχνα ή για pro reverb ή gia twin reverb!βεβαια θα σε κουρασουν πολυ στο κουβαλημα...εχεις σκεφτει την λυση κεφαλης-καμπινα;ή ακομα και την λυση μονο κεφαλης αν στα μαγαζια που πας βρισκεις καμια καμπινα εκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο, πες με αιρετικό αλλά εγώ θα έπαιρνα κάτι τέτοιο. Επειδή τον έχω ακούσει, Vibrolux-ίζει αρκετά στο καθαρό κανάλι και γενικώς βγάζει έναν ωραίο συνδυασμό ήχων, πάντα με τη χαρακτηριστική Fenderίλα.

Και φυσικά, μιλάμε για 60 watt, δεν πιστεύω ότι θα ξεμείνεις ποτέ από ένταση, τουλάχιστον όχι πριν κουφαθείς ολοκληρωτικά! ;D

 

Από mojo βέβαια... δε μου φαίνεται ότι του τρέχει από τα μπατζάκια... ::)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Τάκη: για πες καμιά ιδέα για κεφαλή... μια 2x12 θα την χτυπούσα άνετα αλλά γενικά ανεβαίνουμε πολύ πάνω από τα 1300 ευρώ max. Υπόψιν ότι δεν με ενδιαφέρουν πολύ τα δεύτερα-τρίτα-τέταρτα κανάλια - προτιμώ όλη η αξία των χρημάτων που θα δώσω να πάει σε ένα άψογο καθαρό κανάλι. Επίσης, μπορεί να μην έχει τρελό headroom αλλά ότι χάνεις σε headroom, το κερδίζεις σε γεμάτο ήχο σε ανθρώπινες εντάσεις...

 

Odis, του έδωσα να καταλάβει στο vol (στον κάτω όροφο δοκιμάζανε ακουστικές και γκρινιάζανε!!!  ;D ;D ;D) και το γεγονός είναι ότι ο Twin με κερδίζει σαν μελλοντική αγορά αλλά ποιος τον κουβαλάει; Του Koch δεν του λείπει τόσο πολύ το headroom όσο τα φεντερικά cut-through-the-mix πρίμα (ΠΡΟΣΟΧΗ, δεν λέω ότι δεν έχει πρίμα, και βέβαια έχει, απλά χάνονται κάπως στη μίξη). Ωραία η Class A αλλά είναι φτιαγμένη για να υπεροδηγείται...

 

@Alchemist: είναι πράγματι ωραία λύση και παρέλειψα να τον δοκιμάσω - τον έχω δει πολλές φορές. Αλλά ανεβαίνουμε πάλι σε κόστος και βάρος... βγαίνει και σε κεφαλή βέβαια, θα το κοιτάξω. Τι γνώμες έχει και ο άλλος κόσμος για αυτόν; Μοjo κάπως τον γυροφέρνει, μου αρέσει το φουτουριστικό του στυλ σε συνδυασμό με την κλασσική επιγραφή. Κι αν θυμάμαι καλά έχει και ένα κανάλι με Bassman voicing, ε; Xμμμμ...  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε και αυτούς.... http://www.visualsound.net/Amps_wh.htm τον έχω ακούσει, είναι άψογος για τα καθαρά του και το σημαντικότερο δεν "σπάει" με τίποτα.

;)

 

Ένα βίντεο που βρήκα στο youtube είναι αυτό... βέβαια σε καμία περίπτωση δεν αντιπροσωπεύει την 100 φορές καλύτερη ποιότητα που εγώ άκουσα... live... και παίζοντας ο ίδιος. ΤΟ κόστος αν θυμάμαι καλά δεν ξεπερνάει τα 800 ευρώ....

 

http://www.youtube.com/watch?v=r_yOs5wiAto

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως σπυρο μου ξερεις οτι τα γουστα μου ειναι ακριβα και δεν θα σου πω για μεχρι 1300max αλλα για πιο πολλα ευρουλακια ετσι για να σε βαλω στην μπριζα.. :D :)

 

budda superdrive series 80watt

http://www.budda.com/gear/heads/superdrives.html

http://www.budda.com/audioclips.html

http://www.budda.com/videoclips.html

 

BOGNER SHIVA 6L6

http://www.bogneramplification.com/customshop/ShivaInfo.php

 

CARR the Viceroy

http://www.carramps.com/viceroy.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορριπτεις τον ΗRDeville αποκλειστικα και μονο λογω mojo??(ναι ο hot rod deluxe ειναι πολυ συνηθισμενος και mojo-less (αν και μια χαρα ενισχτης) ;D ;D ;D ;D αλλα ο 2χ12 deville σε διαβεβαιω οτι ειναι εξαιρετικος για καθαρα +πεταλια)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και ο Koch Studiotone XL με 40W πλέον ;)

 

Toν δοκίμασα πρόσφατα και εντυπωσιάστηκα...

 

ΥΓ: Σπύρο πάντως η αναζήτησή σου είναι πολύ κοντά με τη δική μου αυτόν τον καιρό ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου