Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση tele μαγνητών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν λέω να αλλάξω τους μαγνήτες της tele μου.Ροκινγκερ parts με swamp ash body και maple neck,haussel big mag pickups προς το παρόν... Με ενα σετάκι πιο κλασσικό!! Να καταλαβαίνω οτι έχω τελε κ οχι στρατ βρε αδερφέ  ;D   Λοιπον σκεφτόμουν για neck sound dark,warm,little muddi,smooth treble, ίσως χρειαστώ εναν brass neck μαγνήτη εδω ? και για brgide εναν sweet twangy οχι τοσο για country αλλα για μπλούζ και με μπόλικο σκάσιμο!! Θα προτιμούσα ενα vintage σετάκι κ όχι κάποιο hot!

 

Δύο σετ ξεχώρισα με κλιπς απο το διαδύκτιο.....

Fred Stuart blackguard set και Don Mare Don0caster Set

Αν έχει γνώμη κανείς για τα συγκεκριμένα κ ακούω κ άλλες προτάσεις

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και τα δυο σετ ειναι η επιτομη του vintage (& φυσικα το πληρωνεις ακριβα αυτο),προσωπικα δεν θα εδινα ποτε μου τοσα λεφτα για ενα σετ μαγνητες μια και με αυτους

 

 

http://cgi.ebay.com/NEW-Seymour-Duncan-Antiquity-Telecaster-Set-Tele_W0QQitemZ390023102707QQihZ026QQcategoryZ22670QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

εισαι 100% μεσα στον καρα-vintage tele ηχο ;)

 

 

αυτοι και οι Lindy Fralin stock tele ειναι κατα τη γνωμη μου και οι καλυτεροι τελε μαγνητες που υπαρχουν για υπερ-κλασσικο tele ηχο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

226 δολλάρια για το σετ του Don Mare και 250 για το σετ του Fred Stuart(ήταν στο custon shop της Fender αυτός παλιά?)

 

Δεν είμαι σίγουρος αν τα σετάκια αυτά που προτείνεις SF έχουν αυτή την μουντάδα στον neck μαγνήτη?Δεν θέλω εναν strat like μαγνήτη  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει μαγνητης tele  με cover που να ΜΗΝ ειναι μουντος (με εξαιρεση τον Fender Twisted tele),oι SD Ant. εχουν μουνταδα να φανε και οι κοτες.. ;D

 

& τα δυο σετ που προτεινω ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ακουγονται σαν στρατ.

 

Παντως αν θες καρα-vintage παρε τους SD ANT. οι Fralin ειναι λιγο περισσοτερο all around.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, πανω που ετοιμαζομουνα να ανοιξω καινουριο θεμα! Κι εγω σκεφτομαι να αλλαξω pups στην tele μου (american standard) αν και μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απο τους stock. Απλα δεν εχω παιξει με αλλους μαγνητες(γενικα απο tele ειμαι λιγο ασχετος μια και μεχρι προσφατως επαιζα μονο με LP) και αποτι ακουω υπαρχουν και καλυτεροι. Λοιπον, SF (ή οποιοσδηποτε αλλος) θα προτεινες αυτους που ανεφερες πιο πανω, ή αυτους :  FENDER 51 NOCASTER PICKUP SET,  ή αυτους: FENDER VINTAGE TELE PICKUP SET ??? Υπαρχουν μεγαλες διαφορες και ως προς τι? Θελω φυσικα τον classic tele ηχο, αλλα δε λεω οχι και σε ενα πιο ευελικτο ηχο (κυριως λογω αναγκων του ρεπερτοριου μου). Αυτο που δε θελω σιγουρα ειναι οι noisless και ολοι οι "κρυμμενοι" humbuckers σε single coil size! Ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κρατα τον neck που ηδη εχεις (ειναι μια χαρα) και αλλαξε μονο τον bridge (ειναι για τα μπαζα) με εναν NOCASTER. ;)

η κιθαρα σου θα γινει jet! :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κι εγω εχω αποφασισει για nocaster αλλα ακομα δεν αξιωθηκα να οργανωθω να τους παρω και να μπουν...! ??? .. αμα δεν προλαβαινεις ουτε μαγνητες να αλλαξεις .. χρειαζεσαι διακοπες.... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα δεν προλαβαινεις ουτε μαγνητες να αλλαξεις .. χρειαζεσαι διακοπες.... ;D

και μετα τις διακοπες δεν εχεις φραγκα για να τους αλλαξεις οποτε πρεπει να ξαναδουλεψεις! Φαυλος κυκλος!  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου