Προς το περιεχόμενο

DIY - Varitone In A Box


kwstas79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους βρήκα λίγο χρόνο και έφτιξα κάτι που σκεφτόμουν εδώ και λίγο καιρό. Το Varitone είναι ένα κύκλωμα που επινόησαν οι σοφοί της Gibson (όταν η συγκεκριμένη εταίρεία έφτιαχνε και άλλα πράματα εκτός από λες πωλ σε όλες τις δυνατές αποχρώσεις) και το είχαν ενσωματώσει σε διάφορες κιθάρες, κυρίως hollow body, σαν την πολύ ωραία Birdland στην επόμενη φωτό.

 

gibson-birdland.jpg

 

Πολύ απλά, το varitone είναι ένα passive κύκλωμα που αφαιρεί μεσαίες συχνότητες από τον ήχο σας, σε αντίθεση με το απλό tone, που αφαιρεί πρίμα. Αυτό επιτυγχάνεται με ένα συνδυασμό πυκνωτών, ενός inductor (ενός πηνίου δηλαδή) και ενός εξαθέσιου περιστροφικού διακόπτη, η πρώτη θέση του οποίου είναι bypass. Οι κεντρικές συχνότητες στις οποίες επιδρά μαζί με το ποσό της μείωσης σε dB έχουν συνήθως ως εξής:

 

Position 1 : Bypass (no effect)

Position 2 : -5dB at f0=1875 Hz

Position 3 : -6dB at f0=1090 Hz

Position 4 : -7dB at f0=650 Hz

Position 5 : -10dB at f0=350 Hz

Position 6 : -14dB at f0=130 Hz

 

Για περισσότερες πληροφορίες στο site της Blueshawk (μια πραγματικά απίστευτη κιθάρα μπάη δε γουέη).

 

http://www.blueshawk.info/varitone.htm

 

Η δική μου εκδοχή είναι σε ξεχωριστό κουτί (για να το χρησιμοποιώ σε όποια κιθάρα θέλω), και έχει switchable inductor σε 2 θέσεις, για περισσότερες επιλογές. Επίσης ο inductor μπορεί να βγει τελείως από το κύκλωμα, μετατρέποντας το σε tone control με 6 διαφορετικούς πυκνωτές για να διαλέξεις αυτόν που σου ταιριάζει (τώρα και σιμπιζάκι). Επίσης πρόσθεσα και ένα DEPTH control, ένα ποτεσιόμετρο δηλαδή το οποίο ρυθμίζει το ποσοστό της επίδρασης του κυκλώματος στον ήχο. Το έκανα true-bypass, διότι όσα schematics βρήκα στην υποτιθέμενη bypass position είχαν την αντίσταση στο κύκλωμα, η οποία έχει κάποια (μικρή) διαφορά από το να μην υπήρχε καθόλου. Το σχέδιο που χρησιμοποίησα είναι το εξής:

 

vari.jpg?t=1233778890

 

Ο inductor είναι ένας TL019, και οι πυκνωτές 1nF/3.3nF/10nF/47nF/0.22uF/1uF (πραγματικές τιμές: 1.16nF/3nF/8.64nF/51.5nF/0.255uF/1.014uF). Ο περιστροφικός είναι ένας Norlin, o οποίος μπορεί να ρυθμιστεί από 2 εώς 12 θέσεις. Αν είσαστε πραγματικά άρρωστοι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και τις 12 θέσεις, με 12 διαφορετικούς πυκνωτές.

 

Όλα τα παρήγγειλα από banzaieffects.com.

 

Ακολουθούν κλιπς με κιθάρα (η γνωστή-άγνωστη Epi, lipstick bridge humbucker) και μπάσο (Epi Thunderbird, both pups, pure rock).

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα υπόλοιπα κλιπς. Οι πυκνωτές που χρησιμοποίησα ήταν λίγο στην τύχη, μιας και δεν ήξερα το ακριβές Inductance του πηνίου. Μια καλή πηγή υπολογισμού των συχνοτήτων είναι η ακόλουθη:

 

http://www.deephaven.co.uk/lc.html

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος και μερακλης ο μπανανοφορος '79er!

 

Και δεμελες....  ειναι εντελως passive το κολπο? 

Δεν εχεις απωλειες με τοσα καλουδια?

θα μου πεις, 1ον εχεις πολυ σημα απο τους Humbuckers και 2ον ηταν ανεκαθεν ετσι οντας Onboard...

 

για να ακουσω και τα κλιψ...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς passive. Απώλειες υπάρχουν, κυρίως στις κάτω-κάτω θέσεις του varitone, που κυριολεκτικά πετσοκόβει το σήμα της κιθάρας. Αλλά ακούγεται ωραία ρε γμτ σε ενισχυτή!

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιοι ηχοι!

Βεβαια καποιες θεσεις "κοβουν" πολυ σημα...

 

μηπως να κολλουσες κανα bufferακι για να αντισταθμισεις τις απωλειες?

 

Με την προσθηκη του choke "στρογγυλευει" πολυ ωραια...  Με καμια Strat η Tele θα εχει ενδιαφερον, αρκει να μεινει και καθολου σημα...

 

...gain stage now!!!  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σκέφτηκα και γω, να κοτσάρω ένα buffer με ρυθμιζόμενο gain στην είσοδο του σήματος, π.χ. αυτό εδώ μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και σχετικά απλό:

 

http://www.muzique.com/schem/mosfet.htm

 

 

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το εχω κανει πεταλι και ειναι πολυ δυνατο.

 

Και πιστευω οτι καλο θα ηταν να το δοκιμασεις και πριν και μετα το vari-box για να δεις που σου βγαινει καλυτερα.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα δεν θα είναι στην αρχή; Αν το βάλω στο τέλος, φοβάμαι ότι θα ενισχύσει και τυχόν θορύβους που βγάζει το varitone, κυρίως λόγω του πηνίου (παρεμβολές, ΕΡΑΣΠΟΡ κλπ).

 

Να βάλω λες και δυό διοδους σε στάση 69; Έτσι, να ... τσιρίζει λιγουλάκι...  ;D

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα δεν θα είναι στην αρχή; Αν το βάλω στο τέλος, φοβάμαι ότι θα ενισχύσει και τυχόν θορύβους που βγάζει το varitone, κυρίως λόγω του πηνίου (παρεμβολές, ΕΡΑΣΠΟΡ κλπ).

 

Να βάλω λες και δυό διοδους σε στάση 69; Έτσι, να ... τσιρίζει λιγουλάκι...  ;D

 

στην αρχη οντως δεν θα ενισχυεις θορυβους, αλλα και παλι το πηνιο μπορεις να το θωρακισεις (mu-metal ή απλα copper foil και στη γη).

Στην πραξη βεβαια θα δεις τι τελικα σου κανει τη δουλεια σωστα!...

 

Αυτο με τις διοδους το εχω κανει κι εγω στο δικο μου... Και μαλιστα με διαφορους ημιαγωγους (με διακοπτη επιλογης). Εχει τοσο πολυ gain το "μηχανημα" που δεν θα σου λειψει ποτε το ψαλιδισμενο σημα...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου