Προς το περιεχόμενο

DI κουτάκια για μπάσο. Απόψεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τελευταίο καιρό άρχισα να ψάχνομαι για να αγοράσω και εγώ το DI μου (όχι σκέτο αλλά με EQ).

Εχω κάποια εμπειρία από το απλό της Radial αλλά και από το πασίγνωστο Tech21 αλλά θέλω να το ψάξω και λίγο παραπέρα. Άρχισα λοιπόν, σύμφωνα με την προσφιλή μου τακτική, την έρευνα γύρω από τα διαθέσιμα κουτάκια. Τα παρακάτω συνοψίζουν τι βρήκα. Η ποικιλία μεγάλη. Και σε χαρακτηριστικά αλλά και σε τιμές. Δεν νομίζω ότι θα έπαιρνα ποτέ από την "ταράτσα" ενώ το "υπόγειο" είναι άκρως ελκυστικό ακόμα και ως λάθος. Βέβαια υπάρχει ένα στη μέση που ξεφεύγει προς το παρόν λίγο του budget μου αλλά τα τεχνικά του χαρακτηριστικά είναι άκρως ελκυστικά.

Ξέρω ότι δεν είμαστε πολλοί αλλά για όσα γνωρίζετε θα ήθελα την άποψή σας. Και την θετική και την αρνητική. Η τιμή δίπλα είναι give or take άρα ενδεικτική κι ας μην αρχίσουμε "ναι αλλά εγώ το βρήκα τόσο".

 

EBS MicroBass II 350

Sadowsky Preamp 250

Electro Harmonix Bass Metaphors 120

Radial Tonebone BASSBONE 250

Hartke Bass Attack VXL 100

Tech21 SansAmp Bass DI 170

Behringer BDI21 45

DHA VT1-EQ-Bass 170

 

Υπάρχει και αυτό που ΔΕΝ είναι DI αλλά έχω ακούσει πολλά καλά λόγια και με ένα σκέτο DI μετά ...... τέλος πάντων . Αν το έχετε ακούσει Tech21 SansAmp Character Series VT Bass

 

Θα χαρώ να σας ακούσω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το έχετε ακούσει Tech21 SansAmp Character Series VT Bass 

 

το ακουσα και επαθα πλακα,καλυτερο και απο το πιστο μου bass driver,το προτεινω με κλειστα τα ματια (αν και πλεον δουλευεω μονο μονο με το ampeg svx,δεν θα με χαλαγε καθολου να γραψω εξ'ολοκληρου μπασο με το κουτακι αυτο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ το ψάχνω το συγκεκριμένο θέμα τελευταία, αλλά οικονομικά δεν με παίρνει για πολλά, και μετά από αρκετό ψάξιμο είμαι ανάμεσα στο bass driver και το para driver της sansamp, με μια κλίση προς το δεύτερο. Επίσης έχω δοκιμάσει το valve drive της EBS, και είναι ωραίο μηχανηματάκι, αν και πιστεύω πως το παραχρεώνουν λόγω λυχνίας. Για τη Sadowsky λένε πολύ καλά λόγια έξω, αλλά προσωπικά ντεν ξέρω... Μεγάλη βοήθεια είμαι, ε?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και προτεινω ανεπιφυλακτα το Para Driver. Τρομερα ευελικτο πεταλι, πολυ καλυτερο απο το Bass Driver κατα τη γνωμη μου. Αν θες να βγαλεις αποκλειστικα ηχο Ampeg ομως, το VT Bass ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει αυτη τη στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω το vt bass  και πιστευω πως ειναι αν πολυ καλο πεταλι...εχει μεγαλη γκαμα ηχου...Αλλα αυτ που λες με το απλο DI μετα κατι εχω ψιλο ακουσει αλλα δεν καταλαβα και πολλα μιας και δεν ειμαι γνωστης...θα μπορουσες να εξηγησεις τι και πως??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω το vt bass  και πιστευω πως ειναι αν πολυ καλο πεταλι...εχει μεγαλη γκαμα ηχου...Αλλα αυτ που λες με το απλο DI μετα κατι εχω ψιλο ακουσει αλλα δεν καταλαβα και πολλα μιας και δεν ειμαι γνωστης...θα μπορουσες να εξηγησεις τι και πως??

 

Εννοεί πως μη όντας DI μόνο του το συγκεκριμένο, χρειάζεται ξεχωριστό DI για να γράψεις, έστω και ένα εντελώς απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και προτεινω ανεπιφυλακτα το Para Driver. Τρομερα ευελικτο πεταλι, πολυ καλυτερο απο το Bass Driver κατα τη γνωμη μου. Αν θες να βγαλεις αποκλειστικα ηχο Ampeg ομως, το VT Bass ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει αυτη τη στιγμη.

 

Δεν είχα λάβει υπόψη μου το para. Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον. Αν και φαίνεται παραπλήσιο με το bass. Presence vs Mid boost. Πως διαφέρουν;

 

Εγω εχω το vt bass  και πιστευω πως ειναι αν πολυ καλο πεταλι...εχει μεγαλη γκαμα ηχου...Αλλα αυτ που λες με το απλο DI μετα κατι εχω ψιλο ακουσει αλλα δεν καταλαβα και πολλα μιας και δεν ειμαι γνωστης...θα μπορουσες να εξηγησεις τι και πως??

 

VT bass ---> passive DI ------> κονσόλα.

Αυτό εάν χρειάζεσαι DI

http://www.soundonsound.com/sos/jun02/articles/diboxes.asp

 

Γιατί υπάρχουν και οι μπασοκολώνες  ;D ;D ;D

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα λάβει υπόψη μου το para. Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον. Αν και φαίνεται παραπλήσιο με το bass. Presence vs Mid boost. Πως διαφέρουν;

 

Το Presence ειναι στην ουσια ενα boost (μονο boost, δηλαδη δεν κοβει και στο 0 ειναι flat) στα Hi-mids. Καποιος στο Talkbass ειχε μελετησει ποιες ακριβως συχνοτητες boostαρει, αλλα δεν το εχω προχειρο, πρεπει να ηταν καπου στα 1500-2k Hz, ισως και παραπανω. To Para Driver δεν εχει Presence, αλλα semi-parametric mids. Ενα knob για να διαλεγεις το center frequency και ενα knob για το ποσο boostαρεις η κοβεις. Το Para Driver εχει δυνατοτητα για μεγαλυτερη γκαμα ηχων, αν και δεν μπορει να πετυχει ακριβως αυτον του Bass Driver. Τα Bass και Treble ειναι ιδια και στα 2. Υπαρχουν και καποιες μικροδιαφορες στο Gain (το Para Driver εχει λιγο περισσοτερο). Και τα δυο κανουν μια "βουτια" στα 850-1k Hz (mid scoop το οποιο εχει και το VT bass). Με το Para Driver  μπορεις να δωσεις εκει μεσαια, ενω με το Bass Driver οχι (στο VT Bass τo mid ειναι στα 500 Hz, αλλα το character οσο ανεβαινει σου δινει boost γυρο στο 1k, "διρθωνοντας" ετσι το scoop). Τελος το Para Driver μπορει να χρησιμοποιηθει και με αλλα οργανα (ειχαμε πολυ ωραιο αποτελεσμα με ακουστικη κιθαρα).

 

Αυτα τα ολιγα...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου