Προς το περιεχόμενο

Λυσεις καλυτερης ακουστικης και λιγοτερων db σε δωματιο??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια.

 

Εχω διαβασει τα σχετικα ποστ για ηχομονωση και εχω μαζεψει κάποιες πληροφορίες.

 

Αυτο που θα ηθελα να πετυχω είναι το εξής,

..

Καταρχην μιλαμε μονο για κιθαρα και οχι για πρόβες κτλ κτλ

Ενισχυτης κιθαρας  Orange rockerverb 50 με 2*12 καμπινα

 

θέλω να φτιαξω το δωματιο ετσι ωστε να μπορω να παιζω με τον ενισχυτη, σε λογικη ενταση. Μου αρκει εκει που αρχιζει να ανοιγει το οποιο βεβαια για σπιτι ειναι αρκετα δυνατα αλλα νομίζω όχι υπερβολικά.

 

Το δωματιο ειναι περιπου 15τετραγωνικα μετρα

και ευτυχως δεν εχει μεσοτοιχια με αλλο διαμερισμα παρα μονο ο ενας τοιχος..συνορευει με αλλο δωματιο του σπιτιου μου

 

Λεω να τα στησω κάπως ετσι..

κανω προχειρο σχεδιο

 

οπως βλεπετε μονο ο ενας τοιχος επικοινωνει με το διαμερισμα, οι αλλο τρεις επικοινωνουν με την φύση :)

Προς το παρων εχω ενισχυτη στον δεξι τοιχο αφου ο αριστερος ειναι νουλαπα .

 

Δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να ηχομονωσω κανονικα το δωματιο

και θα ηθελα αν γινετε να κανω εστω κατι καλυτερο για να μην πνιγομαι στις αντανακλασεις του ηχου και αν γινετε να με ακουνε έστω λιγο λιγοτερο απο τώρα???

 

Σκοπός ειναι να μελετάω με τον ηχο που μου αρεσει οπότε και δεν επιθυμο τεράστιες εντασεις.

ηχοπαγίδες?? Μοκέτα? μονωτικό πάτωμα αξίζει?

Στη πόρτα μπορω να βάλω κατι πάνω?

Προς το παρων εβαλα γυρω γυρω λαστιχακι και εκοψε λιγο...

Με αυτη τη παλιο ντουλάπα? να κρεμασω κανα πανι μπροστα της?

 

Αν εχετε καμια προταση για διαφορετικο στησιμο του δωματιου (σε αλλο σημειο ο ενισχυτης)..ειμαι ολος αυτια!!!

 

Ευχαριστω

 

dwmatio.JPG.3f7ccc27b8086dce40d7c48bca568d62.JPG

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι πολύ πρόχειρα και ελπίζω να τα λέω σωστά, αλλιώς διορθώστε με. Καταρχήν όσο πιο κοντά στον τοίχο τοποθετήσεις μια πηγή ήχου όπως τον ενισχυτή για παράδειγμα τόσο πιο μακρυά απο αυτόν τον τοίχο θα πρέπει να στέκεσαι ώστε να ακούς σωστά τις χαμηλές συχνότητες που έχουν μεγάλο μήκος κύματος. Δηλαδή σκέψου πως ο ήχος φεύγει απο τον ενισχυτή αντανακλάται στο κοντινότερο εμπόδιο και ταξιδεύει προς την αντίθετη κατέυθυνση. Όσο πιο μακρυά είναι απο τον τοίχο μεγαλύτερη απόσταση θα έχει να διανύσει και τόσο πιο κεντρικά στο δωμάτιο θα σχηματίζονται οι κορυφές των χαμηλών συχνοτήτων απο τις αντανακλάσεις και των 2 τοίχων.

Τώρα για την ηχομόνωση η βασική ιδέα είναι τα κύματα να περνούν απο υλικά που έχουν διαφορετική πυκνότητα ώστε να παγιδεύονται ανάμεσα στα υλικά μέσω αντανακλάσεων να διανύουν επομένως μεγαλύτερη απόσταση και ως εκ τούτου να αποσβένεται η ένταση τους. Άρα θα έλεγα πως η ντουλάπα μπορεί να γίνει ο καλύτερος σου φίλος αν έχεις την δυνατότητα να την ντύσεις εξωτερικά με ένα χοντρό ύφασμα και παράλληλα να την έχεις γεμάτη με ρούχα. Δεν είμαι γενικά της άποψης να δίνεις πολλά λεφτά για τέτοιες λύσεις οπότε θα σου πρότεινα να κατέβεις κέντρο (αν είσαι απο αθήνα) σε μαγαζιά που πουλούν υφάσματα με το μέτρο και να πάρεις το πιο φτηνό αλλά αρκετά βαρύ ύφασμα το οποίο μπορείς να τοποθετήσεις με κουρτινόξυλα σε κάποια απόσταση απο τους τοίχους (όσο μεγαλύτερη απόσταση τόσο το καλύτερο 5-10 cm). Δεν χρειάζεται να καλύψεις όλες τις επιφάνειες απλά όσο χρειάζεσαι για το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ένα χαλί κάτω, όσα αντικείμενα μπορείς να βάλεις μέσα στο δωμάτιο (όχι με σκληρές επιφάνειες) ιδιαίτερα στις γωνίες και κάνε το τέστ με τα παλαμάκια στο κέντρο του δωματίου μέχρι να μην ακούς τα στάσιμα κύματα. Αυτά για να έχεις καλύτερο ήχο μέσα στο δωμάτιο. Τώρα για έξω απο το δωμάτιο καλύτερα να σου πεί κάποιος άλλος. Καλή τύχη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν όσο πιο κοντά στον τοίχο τοποθετήσεις μια πηγή ήχου όπως τον ενισχυτή για παράδειγμα τόσο πιο μακρυά απο αυτόν τον τοίχο θα πρέπει να στέκεσαι ώστε να ακούς σωστά τις χαμηλές συχνότητες που έχουν μεγάλο μήκος κύματος. Δηλαδή σκέψου πως ο ήχος φεύγει απο τον ενισχυτή αντανακλάται στο κοντινότερο εμπόδιο και ταξιδεύει προς την αντίθετη κατέυθυνση. Όσο πιο μακρυά είναι απο τον τοίχο μεγαλύτερη απόσταση θα έχει να διανύσει και τόσο πιο κεντρικά στο δωμάτιο θα σχηματίζονται οι κορυφές των χαμηλών συχνοτήτων απο τις αντανακλάσεις και των 2 τοίχων.

οταν λες κοντα στον τοιχο εννοεις το που κοιτάει ο ενισχυτης?

Εγω τον εχω βαλει πολυ κοντα στον δεξιό τοίχο με σκεπτικο η καμπίνα(κλειστη καμπινα) να κοιταει απέναντι προς τις ντουλαπες και εγω να καθομαι καπου στη μεση της αποστασης. Επισης αναγκαστηκα θα μπει κοντα σε τοιχο για εξοικονόμηση χωρου. Στον τοιχο που ειναι η καμπινα θα βοηθαγε να μπει κανα πανι?

 

ι κάνε το τέστ με τα παλαμάκια στο κέντρο του δωματίου μέχρι να μην ακούς τα στάσιμα κύματα????????Αυτά για να έχεις καλύτερο ήχο μέσα στο δωμάτιο. Τώρα για έξω απο το δωμάτιο καλύτερα να σου πεί κάποιος άλλος. Καλή τύχη

στάσιμο κυμα?? αν ενοεις τον ενοχλητικο πριμο απόηχο ...τον ακουω.

Θα πρεπει να μην ακουγετε καν?

 

ευχαριστω για τον χρονο σου

 

επίσης...

μια ανοιχτη καμπινα ιδιας εταιρειας ,ιδια ηχεια, τι διαφορα 8α ειχε απο την κλειστη?

Θα ηταν καλυτερα?

 

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο εννοώ ο ενισχυτής να κοιτά προς την ντουλάπα αλλά αν μπορείς να μην τον έχεις πολύ κοντά στον δεξί τοίχο, δεν είδα διαστάσεις αλλά αν μπορείς πχ να τον έχεις 1 με 1,5 μέτρο απο τον τοίχο θα είναι καλύτερα. Σίγουρα το ύφασμα που σου λέω προτίστως πρέπει να μπεί στον δεξί τοίχο πίσω απο τον ενισχυτή. Απλά το να βάλεις ένα πανί πάνω στον τοίχο δεν βοηθάει τόσο πολύ σύμφωνα με αυτά που σου είπα για απορρόφηση, γιατί είναι μηδαμινή η απόσταση τοίχου-υλικού και δεν προλαβαίνει ο ήχος να διανύσει καμια σοβαρή απόσταση ανάμεσα στα 2 πηγαινοέρχοντας ώστε να αποσβεστεί.

Επίσης στον νότιο και βόρειο τοίχο αν βάλεις ύφασμα όπως είπαμε το καλύτερο θα ήταν να το τοποθετήσεις στην θέση στην οποία θα παίζεις.

 

Για το δεύτερο νομίζω πως το περιγράφεις πολύ καλά οπότε λέμε το ίδιο πράγμα. Ναι δεν θα πρέπε να το ακούς αυτό, δείχνει οτι ο χώρος σου παράγει ισχυρά στάσιμα κύματα επομένως θα υπερτονίζει συχνότητες και θα σε κουράζει στα αυτιά

Το πιο πιθανό τώρα είναι πως το δωμάτιό σου είναι άδειο οι τοίχοι ακάλυπτοι κλπ οπότε δεδομένα θα έχεις αυτό το θέμα. Μόλις αρχίσεις να βάζεις υλικά μέσα αυτό θα μειωθεί. Κανονικά δεν θα έπρεπε να το ακούς καθόλου δεν είναι δύσκολο να το καταφέρεις.

 

Για την καμπίνα σίγουρα θα είχε διαφορά αλλά μην πας εκεί δεν υπάρχει λόγος νομίζω, με 50-60 ευρώ φτιάξε το δωμάτιο και δες το μετά. Αυτό είναι θέμα προσωπικού γούστου για τον ήχο του ενισχυτή σου, εγω σου μιλάω για το δωμάτιο.

Αν δεν φτιάξεις το δωμάτιο ότι και να βάλεις μέσα θα ακούγεται λάθος.

Αυτά και ελπίζω να τα λέω σωστά.

Ψάξτο και λίγο internet ρώτα και αλλού αλλά νομίζω με αυτά που σου λέω θα είσαι οκ.

Για μένα δουλέψαν τουλάχιστον.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ξεκιναω με σταδιακο(βήμα-βήμα) γέμισμα λοιπόν

 

Οντως το δωματιο ειναι σχετικα αδειο τώρα.

Εχει μονο ενα γραφειο ενα κρεβατι κιθαρες και ενισχυτη.

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

παιδια τι ειναι προτιμοτερο

να παταει η καμπινα πανω σε χαλια

ή σε καποιο ειδος ραφιου ή κομματι ξυλο

το οποίο θα ειναι πανω στα χαλια με ποδαρακια ή και απευθειας

 

πειτε καμια πατεντα να κοψω λιγο τον ηχο απο το πάτωμα

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

λοιπον παλικαρια

Σημερα πηγα κοιταξα για μοκετες (επιτελους)

 

βρηκα δυο ειδων..

η πρωτη η κλασικη μοκετα που ολοι ξερουμε, η οποια αποτελειτε απο δυο πατωματα συνθετικου μαλλιου

 

την 2η μοκετα  μου την προτεινε ο μαγαζατορας

  της οποιας το κατω μερος εχει καουτσουκ.

Μου την προτεινε για ηχομονωση και μου ειπε πως τετοιου ειδους μοκετες χρησιμοποιουνε γενικα σε βιομηχανικους χωρους για μειωση θορυβου.

 

Τι λέτε???

 

εννοειτε πως πανω απο οποια μοκετα διαλεξω θα παιξει κ χαλί.

Παντως ο μαγαζατορας επεμενε πως αν παρω αυτη με το καουτσουκ απο κατω δεν θα χρειατω 2ο χαλι. (χα μαλλον δεν εχει ακουσει 50w lampa)

επισης αν η καμπινα ενισχυτη πατησει πανω σε 2 λαστιχα αυτοκινητου τα οποια καλυφθουν με χαλί..δεν θα ειναι οκ?

 

Τελος μετα απο μικρη ερευνα ολοι μου λενε πως το πρωτο πραγμα που πρεπει να ηχο παγιδευσω..ειναι η γωνιες τους δωματιου.

Ισχυει?

καμια προταση?

 

Ευχαριστω

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πειτε καμια αποψη παιδες αυριο παραγελνω μοκετες!

 

Χχα εκανα και ομοιοκαταληξια

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν ειστε κ πολυ συζητησιμοι ::)

να πω οτι τελικα εβαλα μια ηχομωνοτικη μοκετα αυτη που απο κατω εχει καουτσουκ.

 

Δεν μπορω να πω αν ακοψε ηχο που περναγε κατω, αλλά σιγουρα μαζεπσε λιγο τον αντιλαλο και τα μπασσα

 

Επομενο βημα..

σωστοι τοποθετηση ενισχυτη τοιχοι κ μετα ταβανι

 

Τοποθετηση ενισχυτη πανω σε παλετα και σε χαλακια ή σε καποιο αφρωδες υλικο?

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου