Προς το περιεχόμενο

Downgrading κάρτα ήχου - Προτάσεις;


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως στα κάτω των 300€ θα σου προτείνω την κάρτα της native instruments, που και έχει πάρει διθυραμβικές κριτικές, αλλά και την έχουν μερικοί γνωστοί μου και πάει σφαίρα, δίχως το παραμικρό πρόβλημα

 

http://www.native-instruments.com/#/en/products/producer/audio-kontrol-1/

πραγματικά η καλύτερη στην κατηγορία της...Έχω γράψει πολλές φορές για τη συγκεκριμένη...Είναι καταπληκτική και με 0 προβληματα...Και καλή κατασκευή και προσεγμένη εμφάνιση :P και καλοί προενισχυτές!!!Try it!!

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στα κάτω των 300€ θα σου προτείνω την κάρτα της native instruments, που και έχει πάρει διθυραμβικές κριτικές, αλλά και την έχουν μερικοί γνωστοί μου και πάει σφαίρα, δίχως το παραμικρό πρόβλημα

 

http://www.native-instruments.com/#/en/products/producer/audio-kontrol-1/

 

Ωραία τα χαρακτηριστικά της φίλε Boukas,

 

+1, όμως μόνο για την περίπτωση που κάποιος δεν έχει πρόβλημα με USB, και είναι μεγάλο θέμα αυτό. Ανέφερε ότι θα ηχογραφήσει φωνή και κιθάρα, συνεπώς θέλει χαμηλό latency που το FW είναι προτιμότερο διασυνδετικό απ'ότι το USB.

 

Σε USB θα εμπιστευόμουν μόνο την RME, για ψυχολογικούς λόγους. Αν υπάρχουν παραδείγματα που αποδεικνύουν τον κανόνα ότι η κάρτα παίζει ας προχωρήσει το παλικάρι.

 

Εδώ και μερικές μέρες δουλεύω την Presonus Firebox FW σε uMBP 15" με κανένα πρόβλημα, καλύπτει τα specs και το budget, αλλά δεν μπορώ να πώ τίποτα προς το παρόν για την συμπεριφορά της σε wintel περιβάλλον στο uMBP (bootcamp).

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι σας ευχαριστώ.

Κι εγώ νομίζω ότι η Firewire κάνει τη διαφορά οπότε θα δω εκεί τι γίνεται.

Σε PCI τίποτα;

H M-Audio 192 τι λέει;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως θες να πεις upgrading?Γιατι το να θετεις σαν στοχο το....downgrading μου φαινεται λιγο περιεργο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nope. Θέλω λιγότερο ισχυρή (άρα και φθηνότερη) κάρτα καθώς η 1616 ήταν impulse buy και ποτέ δεν κατάφερα να τη χρησιμοποιήσω στο πλήρες δυναμικό της...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την Desktop Konnekt και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Πληρεί τις προδιαγραφές σου και το budget σου. Επιπλέον έχει σταθερότατους drivers. Ικανοποιητικότατος είναι και ο προενισχυτής της, πολύ καλύτερος από αυτούς που έχουν άλλες φτηνές κάρτες που έχω.

 

Πολύ καλό και το ενσωματωμένο βάθος της TC που έχει, το M40.

 

Αυτά,

Φιλικά

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ νομίζω ότι η Firewire κάνει τη διαφορά οπότε θα δω εκεί τι γίνεται.

 

Γιαυτά που τη θες την κάρτα, διαφορά μεταξύ fw και usb2 δε θα δεις. Για πιο απαιτητικά Project το συζητάμε.

 

Αν θες fw ντε και καλά, δες κάποια mackie σαν τη satellite. Πολύ καλή και τίμια και κάνει 150€ περίπου. ΠΟλύ λίγα για όσα προσφέρει.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτά που τη θες την κάρτα, διαφορά μεταξύ fw και usb2 δε θα δεις. Για πιο απαιτητικά Project το συζητάμε.

 

Αν θες fw ντε και καλά, δες κάποια mackie σαν τη satellite. Πολύ καλή και τίμια και κάνει 150€ περίπου. ΠΟλύ λίγα για όσα προσφέρει.

 

Ακόμα και σε 2ch I/O όσες USB 2.0 κάρτες έχω δεί, δεν καταβαίνουν σε αξιοποιήσιμο latency όσο αυτές βασισμένες σε FW. To πρωτόκολο ΔΕΝ είναι φτιαγμένο για απαιτητικό ήχο. ΟΚ η RME πάντα έκανε τις πατέντες της, όμως οι άλλοι ?

 

Η mackie που αναφέρεις είναι εκτός κυκλοφορίας εδώ και καιρό και άξιος αντίπαλος της TC, με λιγότερα όμως features (π.χ. το cue reverb.)

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν. TC Electronic Desktop Konnekt 6 κύριοι.

Από χθες είναι στο PC μου.

Εξαιρετικός ήχος, καλό latency, ωραίο reverb, ωραίο κουτάκι, εξαιρετικός ήχος (ναι, το ξανάπα αλλά πραγματικά μου έκανε εντύπωση).

Για να δούμε πώς θα τα πάει με τη χρήση.

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας. 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου