Προς το περιεχόμενο

Φωνη.. Απορια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλοσορισα.. Εχει σχεση το ποσο καλη φωνη εχεις για να παιξεις κιθαρα??? Δηλαδη ενας με φαλτση φωνη δεν μπορει να παιξει μπλουζ?? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλώς μας βρηκες  :D

 

Πως προέκυψε το ερώτημά σου; Νομίζω ειναι αυτονόητο οτι δε χρειαζεται να τραγουδάς για να παιξεις κιθάρα/μπλουζ/γουατέβα  :P

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες διαπιστωσα σε ενα παρτυ πως τραγουδουσα στο καραοκε χειροτερα απο ολους, παρολο που ημουν ο μονος που ασχολειται με μουσικη.. και πιστευα πως απλα δεν εχω ωραια φωνη και δεν εχω δοκιμασει ποτε να τραγουδισω, αλλα χτες καταλαβα πως ειναι τελειως χαλια.. δεν με νοιαζει επιδη παιζω κιθαρα, δεν εχω σκοπο να τραγουδησω, απλα ακουσα πολλους να παρατανε την κιθαρα επειδη ηταν φαλτσοι, και το οτι δεν καταφεραν να βελτιωθουν το εριξαν σε αυτο.. ειμαι της λογικης πως οσο εχω χερια και ορεξη, και ενα στοιχιωδες ταλεντο θα ανεβαινω, απλα δεν ξερω αν οντος οι φαλτσοι δεν μπορουν να μαθουν κιθαρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είσαι. Όλοι οι φάλτσοι έχουν τα απαραίτητα χρωμοσώματα για να μπορούν να μάθουν κιθάρα  8)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Απλωμένε Τραχανά (ωραίο nick btw), αυτό που μάλλον λέγανε στην παρέα σου και μπλέχτηκε κάπου στην πορεία είναι το εξής:

 

το να τραγουδάει κανείς σωστά έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό με το πόσο καλό αυτί έχει (εννοώντας να πιάνει σωστά τις νότες, τις τονικότητες, τα διαστήματα κλπ).

Το να έχεις καλό αυτί μπορεί να είναι κάτι με το οποίο είσαι προικισμένος από τη φύση αλλά ακόμα κι αν δεν είσαι, μπορείς να το εξασκήσεις.

 

Το να παίζεις μουσική είναι ένας από τους πιο κοινούς τρόπους και γι' αυτό συνήθως όσοι ασχολούνται με τη μουσική μπορούν να τραγουδήσουν σωστά. Όχι απαραίτητα καλά γιατί εκεί παίζουν και θέματα έκτασης, χροιάς κλπ αλλά τουλάχιστον δεν φαλτσάρουν.

 

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχην τραγουδαω. Και παιζω. Και το κανω για πολλααα χρονια.

Αυτο που εγω εχω παρατηρησει ως διαφορα στους μουσικους που τραγουδανε, ΑΣΧΕΤΑ με το αν εχουν καλη χροια η οχι, ειναι οτι οταν τραγουδας αντιλαμβανεσαι καλυτερα τις μελωδιες (της κιθαρας) και τις εχεις πιο πολυ "μεσα στο κεφαλι σου". Ειναι σα να σου λεει το μυαλο σου ΤΙ να παιξεις και οχι η σελιδα 45 του guitar world που το εχει σαν ασκηση.

Οι μουσικοι (κιθαριστες) που δεν τραγουδουν νομιζω οτι ΚΑΙ παιζουν λιγο πιο ...αποστειρωμενα, πιο μαθηματικα (σχηματα, κλιμακες, παντα σχεδον τετραγωνα) ενω αυτοι που "το χουν" ειναι πιο ευκολο γι αυτους να κανουν υπερβασεις.

 

Ελπιζω να καταλαβες

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως τα λενε τα παιδια είναι...

 

Απλα εχε στο μιαλο σ οτι ειναι το φατσο ειναι καθαρα θεμα αυτιου!!

 

Δεν ξερω αν στο καραοκε φαλτσαρες ή δεν τραγουδαγες καλα ουτε αμα εχεις αυτι οι οχι,

εχε στο νου οτι αν την βρισκεις με το οργανο και την προωδο του(σημαντικο καποιοι μαθενουν λιγο απο ολα και σταματανε την μελετη) θα βελτιωθεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

 

Το (μουσικο) αυτι βοηθαει πολυ εναν μουσικο σε οτιδιποτε αν κανει!!

 

Φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενω αυτοι που "το χουν" ειναι πιο ευκολο γι αυτους να κανουν υπερβασεις.

+1000 Συμφωνώ αλλά πιστεύω ότι όσοι δεν το χουν μπορούν και θα πρέπει ίσως να το καλλιεργήσουν, μιας και θα βελτιωθεί σίγουρα το παίξιμο τους. Όχι την χροιά και την τεχνική τόσο όσο το να μπορούν να τραγουδούν απλά και σωστά μια μελωδία καθώς παίζουν ή όταν κάνουν transcribe ένα κομμάτι. Ειδικά κατά το transcribe βοηθάει πολύ -ή μάλλον είναι απαραίτητο;- να μπορείς να σιγοτραγουδήσεις και να θυμάσαι ένα θέμα ώστε να μπορέσεις να το παίξεις.

Κάποιοι το κάνουν από την φύση τους :P και κάποιοι χρειάζονται δουλειά δουλειά δουλειά :-[! Παίζοντας με tabs δεν βελτιώνεις ούτε αυτί ούτε φωνή, αυτά τα δύο είναι συνδεδεμένα όπως αναφέρθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου