Προς το περιεχόμενο

yamaha an1x vs korg radias


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις έκλεισα το Μ3 μεταχειρισμένο στην Αγγλία σε πολύ καλή τιμή οπότε σταμάτησα πλέον να ψάχνω για το extreme και τη moss του. :P

Τώρα λοιπόν προσπαθώντας να καλύψω και τις analog modelling ανάγκες μου είμαι σε δίλημμα, θέλω να πάρω ή το radias expansion board για το Μ3, ή το yamaha an1x που το έχω βρεί επίσης σε πολύ καλή τιμή.

Τώρα ξέρω τις ευκολίες που έχει το radias, πολυφωνία, vocoder, step sequencer κι όλα αυτά.

Αυτό που θέλω να μάθω είναι ποιό από τα 2 βγάζει πιο γεμάτο και analog emulated ήχο. Από τα samples που άκουσα στο youtube το an1x μου ακούγεται πολύ πιο analog. Αλλά από την άλλη το youtube αλλοιώνει πολύ τον ήχο, οπότε για να σιγουρευτώ θα ήθελα τη γνώμη κάποιου που έχει χρησιμοποιήσει ένα από τα 2 ή και τα 2 synths..

Thanks! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΑΝ1Χ έχει μικρή πολυφωνία και δύσχρηστο interface του στυλ CS1x με matrix για το editing.

 

Mου αρέσει γιατί κάνει λίγα και καλά, λαμβάνοντας υπόψιν ότι είναι από τα πρώτα V.A (μαζί με Roland JP-8000).

 

Καλύτερο V.A. από Novation (Super)Nova II, δεν έχω ακούσει. Συγκρίνοντας τα 3 παραπάνω synth, δεν δίνω τόσο βάρος στο proximity σε σχέση με τον pure analog ήχο, όσο στην ιδιαιτερότητα στις χροιές και το εύκολο editing.

 

Από VSTi τί προτιμάς ?

 

Καλά OSC σε V.A. είναι ακατόρθωτο. Διαλέγεις πιο κάθεται καλύτερα στο αυτί σου.

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το JP 8000 το έψηνα, αλλά έχει ακόμα λιγότερη πολυφωνία και λιγότερα εφέ, αλλά πολύ καλύτερο χειρισμό...

Παρ'όλα αυτά έχει παρόμοιο ήχο με το ΑΝ1Χ και guess what, είναι και αυτό σε προσφορά στο ebay!

Οπότε βοηθάτε γιατί με βλέπω να τα παίρνω όλα και να μην έχω λεφτά να επιστρέψω Ελλάδα!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το JP 8000 το έψηνα, αλλά έχει ακόμα λιγότερη πολυφωνία και λιγότερα εφέ, αλλά πολύ καλύτερο χειρισμό...

Παρ'όλα αυτά έχει παρόμοιο ήχο με το ΑΝ1Χ και guess what, είναι και αυτό σε προσφορά στο ebay!

Οπότε βοηθάτε γιατί με βλέπω να τα παίρνω όλα και να μην έχω λεφτά να επιστρέψω Ελλάδα!  :P

 

Επειδή έχω λιώσει τα synths που έχουν αναφερθεί μέχρι τώρα, θα σου συνιστούσα να μην πάρεις τίποτα πριν ακούσεις το (super) Nova II. Πάντως αν ήθελα V.A. ανάμεσα από ΑΝ1x και JP-8000 θα έπαιρνα το JP-8000 για τον χειρισμό του και τα supersaw και το ΑΝ1x για συναισθηματικούς λόγους (ψάρωσα άσχημα και εγώ και η παρέα μου με το preset που κάνει προσoμείωση speech synthesis), αφού έκλεινα πρώτα το εισιτήριο :)

 

Το radias ίσως είναι το καλύτερο V.A. που έχει κυκλοφορήσει τελευταία (vs NordWave), αλλά παραμένει και αυτό V.A. και στηρίζει (IMHO) τον χαρακτήρα του αρκετά στα effect και συνοδευτικά features.

 

Virus C τι σου λέει ?

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WOW!! Επικό V.A. το Supernova!!

Βέβαια είναι πιο ακριβό από το το an1x kai to jp8000 μαζί, αλλά μ'αρέσει πολύ!

690 ευρώ είναι καλή τιμή για "Buy it now" στο ebay?? Αν και ξεπερνάει το budget μου (400 ευρώ για κάτι μεταχειρισμένο), αν πρόκειται για ευκαιρία θα το κοιτάξω σοβαρά.

 

To Virus φοβερό όργανο, αλλά παραείναι ακριβό.

Το radias είναι όντως καλό?? Γιατί σκέφτομαι ότι με το Μ3 θα ήταν ό,τι πρέπει, κάνει παπάδες και είναι και φθηνό (αναφέρομαι στο expansion board)!!

Αλλά από ήχο? Έχει καθόλου όγκο ή είναι ψόφιο?

 

P.S. Μιας και ρώτησες πριν, από vst προτιμάω discoDSP, Massive και FM8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WOW!! Επικό V.A. το Supernova!!

Βέβαια είναι πιο ακριβό από το το an1x kai to jp8000 μαζί, αλλά μ'αρέσει πολύ!

690 ευρώ είναι καλή τιμή για "Buy it now" στο ebay?? Αν και ξεπερνάει το budget μου (400 ευρώ για κάτι μεταχειρισμένο), αν πρόκειται για ευκαιρία θα το κοιτάξω σοβαρά.

 

To Virus φοβερό όργανο, αλλά παραείναι ακριβό.

Το radias είναι όντως καλό?? Γιατί σκέφτομαι ότι με το Μ3 θα ήταν ό,τι πρέπει, κάνει παπάδες και είναι και φθηνό (αναφέρομαι στο expansion board)!!

Αλλά από ήχο? Έχει καθόλου όγκο ή είναι ψόφιο?

 

P.S. Μιας και ρώτησες πριν, από vst προτιμάω discoDSP, Massive και FM8.

 

1. Νομίζω η μαγεία στο Radias είναι εκτός από τον χαρακτήρα του, είναι στο hands-on χειρισμό. Δεν θα πλήρωνα για expansion board, εκτός και αν το ήθελα ως συμπλήρωμα. Απ'ότι γράφεις, εσύ θέλεις να κάνεις κάτι διαφορετικό με δ'άυτο.

 

2. To Virus B/C (Καλύτερα C) desktop, μπορείς να το βρείς 400-600 ευρώ, σε second-hand.

 

3. Αν αναφέρεσαι στο Discovery, είναι υπέροχο να το βλέπεις, αλλά ο ήχος του προσωπικά με απογοητεύει σε σχέση με ένα original nordlead ή το synth1 ή το sylenth. Το interface του πάραυτα βοηθάει να πλησιάσει κανείς γρήγορα στα ηχοχρώματα που έχει ώς στόχο.

 

3. Το Massive είναι εργαλείο, θέλει εξοικείωση για να φτιάξει κανείς patch from scratch, όπως σχεδόν ό,τι βγαίνει από coders της N.I. Θυμάσαι τον ήχο που είχε το Generator (επί 97-98 παρακαλώ) σε σχέση με τα V.A. της εποχής ?

 

4. Αν λές για Novation SuperNova II σφραγισμένο του κουτιού, καλύτερα να κάνουμε με Π.Μ. κουβέντα για τιμή 700 ευρώ, μπορεί να διαβάζουν και παιδιά.

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Νομίζω η μαγεία στο Radias είναι εκτός από τον χαρακτήρα του, είναι στο hands-on χειρισμό. Δεν θα πλήρωνα για expansion board, εκτός και αν το ήθελα ως συμπλήρωμα. Απ'ότι γράφεις, εσύ θέλεις να κάνεις κάτι διαφορετικό με δ'άυτο.

 

Tώρα που είπες αυτό αναρωτιέμαι... χρησιμοποιώντας την expansion μπορείς να κάνεις assign τα controls του radias στα knobs και sliders του Μ3??

 

4. Αν λές για Novation SuperNova II σφραγισμένο του κουτιού, καλύτερα να κάνουμε με Π.Μ. κουβέντα για τιμή 700 ευρώ, μπορεί να διαβάζουν και παιδιά.

 

Χαχαχα!! Τόσο τσόντα? :P

Anyways κάθησα και τα έβαλα κάτω και αποφάσισα ότι δεν θέλω να δώσω πάνω από 400 ευρώ.. Σίγουρα όμως αποτελεί μια αγορά που θα πραγματοποιήσω στο μέλλον... όπως και τα μισά από τα υπόλοιπα keyboards που αναφέρθηκαν... Αρκεί να τελειώσω τις σπουδές και να πιάσω καμιά δουλειά! :P

 

P.S.: Το Massive μαμεί και δέρνει!!! Αλλά για live το χρησιμοποείς μόνο σε Mac!! Τα windows απλά δεν είναι φτιαγμένα για πολύ professional πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου