Προς το περιεχόμενο

Παίζοντας με Boss GT-10 απευθείας στον υπολογιστή (μέσω USB)


Sonic X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και όμως, φαίνεται ότι δουλεύει σαν κάρτα ήχου

http://www.bossgtcentral.com/showthread.php?25073-Boss-GT-10-USB-to-the-computer!

 

Jasemeister, έχεις δίκιο.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δουλεύει κανονικότατα σαν USB audio interface. Στο Mac μου δεν χρειάστηκε καμία απολύτως προσθήκη, νομίζω πως σε Windows machine χρειάζεται οπωσδήποτε ενας driver.

 

Πάντως ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος από την απόδοσή της ως audio interface. Ακόμα και μικρόφωνο σύνδεσα στο input της για να βάλω εφέ σε φωνή και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύει κανονικότατα σαν USB audio interface.

Και γιατί δεν το λέτε από την αρχή του ανθρώπου που ρωτάει? και με αφήνετε και εκτίθεμαι? ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D

 

Μεγάλη ευκολία πάντως αυτή η λειτουργικότητα στις πεταλιέρες. Αν δεν έχεις κάρτα ήχου δε χρειάζεται να σκάσεις επιπλέον λεφτά.

 

Το Pod Πάντως έχει ενα λογισμικό για χειρισμό των ρυθμίσεων από το pc (πολύ βολικό!), δεν είδα κάτι αντίστοιχο στο manual της GT-10. Υπάρχει;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Veditor είναι για τα VG88, για το GT-10 είναι το FX Floorboard. Τζάμπα, πολύ καλοφτιαγμένο, με εικονίτσες για ευκολο χειρισμό

http://gtx.tinfoilmusic.net/GT10-download.html

 

κι ένα screenshot

window.png

 

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα για να πω για τα αποτελέσματα της δοκιμής. Όπως πολύ σωστά είπαν οι dmilo και Jasemeister (...και ο marathon τελικά), η πεταλιέρα μπορεί να συνδεθεί και να παράγει ήχο μέσω του υπολογιστή με καλώδιο USB. Για το σκοπό αυτό δεν χρειάζεται εξωτερική κάρτα ήχου μιας και η πεταλιέρα λειτουργεί και ως τέτοια. Πιο συγκεκριμένα η σειρά που ακολούθησα ήταν η εξής:

 

1. Κατέβασα από την επίσημη σελίδα της Boss τον USB driver και τον εγκατέστησα στον υπολογιστή ακολουθόντας τις οδηγίες.

 

2. Συνέδεσα την GT-10 με τον υπολογιστή χρησιμοποιόντας το USB καλώδιο και τα ηχεία του υπολογιστή τα συνέδεσα στο Output L/R της GT-10 η οποία είναι και κάρτα ήχου. Το καλώδιο που χρησιμοποίησα για τη σύνδεση των ηχείων με την πεταλiέρα ήταν αυτό:

24RCA3.5CABLES3.jpg

με αυτούς τους αντάπτορες:

6-35mm-1-4-inch-Mono-Plug-to-RCA-Audio-Jack-Adaptor-82017_image.jpg

 

3. Στη συνέχεια κι αφού η συσκευή έπαιζε κανονικά χωρίς να χρειάζεται κάποιο DAW κατέβασα και εγκατέστησα το FX Floorboard (freeware) που πρότεινε παραπάνω ο dmilo το οποίο και βρήκα πολύ χρηστικό. Σου δίνει την δυνατότητα να επεξεργαστείς τους υπάρχοντες ήχους ή να δημιουργήσεις νέους σαν να έχεις μπροστά σου μια πεταλιέρα με αναλογικά πετάλια. Επίσης μέσω του προγράμματος μπορείς να εισάγεις και να επεξεργαστείς διάφορα patches που υπάρχουν στο net είτε από ιδιώτες χρήστες είτε από την επίσημη σελίδα της Boss.

 

Οι εντυπώσεις ήταν πολύ καλές τόσο σε θέμα ήχου όσο και σε θέμα ευκολίας χρήσης. Το μόνο αρνητικό (αν μπορεί κάποιος να το πει έτσι) είναι ότι το συγκεκριμένο "μηχανάκι" θέλει να του αφιερώσεις πάρα πολύ χρόνο για να έχεις κάποιο καλό αποτέλεσμα, κάτι που λένε οι περισσότεροι που έχουν ασχοληθεί μ' αυτό.

 

Αυτά...και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μπορείς να το κάνεις στον Mac Marathon ?

::)

Nα κάνω τι δηλ? Έχω Garageband...λές να χρειάζομαι όλες αυτές τις μπούρδες? ;D

Άσε που στο γέρικό μου Mac (πάνω στο Garageband δηλ) έχω συνδεδεμένη μία Μotu, ένα Roland GR20, 2 πλήκτρα, ένα M Audio Trigger Finger...τι άλλω να βάλω δηλ?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου