Προς το περιεχόμενο

Απορίες Για Roland GR-20


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, έχω αποφασίσει να ασχοληθώ λίγο με τα Guitar Synthy.

Ομολογώ πως δεν έχω ιδέα για το τι και πως αυτών, οπότε έχω μερικές απορίες που πιστεύω να λυθούν πριν προχωρήσω σε αγορά, που μάλλον με βλέπω για το μικρό Roland GR-20 με ένα GK3.

 

1) Υπάρχει όντως πρόβλημα με το triggering, που σημαίνει "χαμένες" νότες κλπ, (διάβασα εδώ http://www.noiz.gr/index.php?topic=2038.0 κάτι λίγα αλλά θέλω μία πιο "σημερινή" γνώμη) ή είναι απλά θέμα καλού σετάπ κιθάρας-μαγνήτη και αν ναι πιο είναι το καλύτερο σετάπ για το μαγνήτη?

 

2) Το MIDI I/O της GR-20 είναι να υποθέσω και για DATA?

2α) Αν ναι, μπορώ να αλλάζω patches απ'την TL SE σε κατάσταση Live?

2β) Αν όχι, θέλει δικό της MIDI Controller?

 

3) Γίνετε να προγραμματίσω ένα patch της GR-20 να είναι synthy bypass, ενώ ο διακόπτης στον GK να είναι στο mix και να ακούω μόνο την TL?

 

Αυτά τα λίγα ;D για τώρα, έρχονται κι'άλλες απορίες.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 185
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Νομίζω ότι ο Μανώλης είναι ο πλέον αρμόδιος να σε κατατοπίσει για το GR.

 

Εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω πόσο "σοβαρά" θέλεις να δεις το guitar synth και αν σε απασχολεί κυρίως για live ή recording. Γιατί υπάρχουν πολλές λύσεις/επιλογές.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω πόσο "σοβαρά" θέλεις να δεις το guitar synth και αν σε απασχολεί κυρίως για live ή recording. Γιατί υπάρχουν πολλές λύσεις/επιλογές.  ;)

Κι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω πόσο "σοβαρά" θέλεις να δεις το guitar synth και αν σε απασχολεί κυρίως για live ή recording. Γιατί υπάρχουν πολλές λύσεις/επιλογές.  ;)

Βασικά και τα 2.

Σε επίπεδο recording με ενδιαφέρει να μπορώ να παίξω μελωδίες και πλάτες με διάφορα όργανα όπως βιολί, εκκλησιαστικό όργανο και τσέμπαλο να διευκρινήσω εδώ οτι αυτοί είναι και οι ήχοι που με ενδιαφέρουν κυρίως, όπως και αν υπάρχει κανένα καλό σιτάρ δεν θα έλεγα όχι (έχω ακούσει νομίζω ένα καλό απο ηχογράφηση του Marathon).

 

Σε επίπεδο live με ενδιαφέρει λίγο περισσότερο, καθότι στη μπάντα είμαι ο μοναδικός κιθαρίστας και δεν έχουμε πλήκτρα ή δευτερη κιθάρα, έτσι θα προσπαθήσω να γεμίσω λίγο τον ήχο μας με αυτό τον τρόπο.

Επίσης, για τα live με ενδιαφέρει πολύ αυτό που ρώτησα για τα bypass presets, για να μην αλλάζω όλη την ώρα θέσεις στο διακόπτη gr/mix/guitar και πιο συγκεκριμένα θέλω αν γίνετε να είναι πάντα σε θέση mix και απο 'κει και πέρα να παίζω μόνο με τις αλλαγες απ'την TL που θα έχει το ρόλο του controller για το GR, αν τελικά αυτό γίνετε.

 

Που είναι ο σαχλόφωνος όταν τον χρειάζεσαι;

Θα παίρνει το μεσημεριανό του ύπνο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη William αλλά έχω κι εγώ μια μικρή μικρή ερώτηση. Με ενδιαφέρει να πάρω κι εγώ ένα για να έχω και όλα τα άλλα, αλλά βάση δίνω στους ήχους του ηλεκτρικού μπάσου. Είναι επαρκείς και μπορείς να γράψεις ένα πιστευτό μπάσο από την κιθάρα; Αυτό μόνο και συγνώμη για τη μικρή παρέμβαση.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έχω αποφασίσει να ασχοληθώ λίγο με τα Guitar Synthy.

Ομολογώ πως δεν έχω ιδέα για το τι και πως αυτών, οπότε έχω μερικές απορίες που πιστεύω να λυθούν πριν προχωρήσω σε αγορά, που μάλλον με βλέπω για το μικρό Roland GR-20 με ένα GK3.

 

1) Υπάρχει όντως πρόβλημα με το triggering, που σημαίνει "χαμένες" νότες κλπ, (διάβασα εδώ http://www.noiz.gr/index.php?topic=2038.0 κάτι λίγα αλλά θέλω μία πιο "σημερινή" γνώμη) ή είναι απλά θέμα καλού σετάπ κιθάρας-μαγνήτη και αν ναι πιο είναι το καλύτερο σετάπ για το μαγνήτη?

 

2) Το MIDI I/O της GR-20 είναι να υποθέσω και για DATA?

2α) Αν ναι, μπορώ να αλλάζω patches απ'την TL SE σε κατάσταση Live?

2β) Αν όχι, θέλει δικό της MIDI Controller?

 

3) Γίνετε να προγραμματίσω ένα patch της GR-20 να είναι synthy bypass, ενώ ο διακόπτης στον GK να είναι στο mix και να ακούω μόνο την TL?

 

Αυτά τα λίγα ;D για τώρα, έρχονται κι'άλλες απορίες.

 

Γεια χαρα, μια και το εχω το gr-20 εδω και μερικα χρονια, θα προσπαθησω να σου απαντησω σε οσα μπορω.

 

Το triggering οχι δεν εχει προβλημα, αρκει η να μπει καλα ο gk-3, στην σωστη αποσταση απ το bridge, επισης η αποσταση απ τις χορδες πρεπει να ειναι μικρη και παιζει ρολο, απο κιθαρα σε κιθαρα εχω παρατηρισει διαφορες. H gr20 εχει επανω ρυθμιστικο για ευεσθησια ανα χορδη, ετσι μετα απο λιγο παιξιμο μπορεις να την φερεις στα μετρα σου. Τωρα οσο αναφορα το παιξιμο.. καμια σχεση με guitar amp, αλλο feel, τα λαθη που μπορει να νομιζει καποιος οτι κανει το μηχανημα, κατα 99% ειναι τα λαθη που κανει ο ιδιος απλα τα κρυβει η φυση του amp. Θελει καθαρο και σαφες παιξιμο.

 

2) μπορεις να την συνδεσεις στο pc, και να κανεις trigger ενα vst π.χ, για το υπολοιπο σκελος δεν ξερω πως θα συμπεριφερθει, δεν το εχω δοκιμασει.

 

3) γιατι να το κανεις αυτο?

 

 

την πουλαω επισης  :P

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

3) γιατι να το κανεις αυτο?

Επίσης, για τα live με ενδιαφέρει πολύ αυτό που ρώτησα για τα bypass presets, για να μην αλλάζω όλη την ώρα θέσεις στο διακόπτη gr/mix/guitar και πιο συγκεκριμένα θέλω αν γίνετε να είναι πάντα σε θέση mix και απο 'κει και πέρα να παίζω μόνο με τις αλλαγες απ'την TL που θα έχει το ρόλο του controller για το GR, αν τελικά αυτό γίνετε.

 

την πουλαω επισης  :P

ΡΜ me please ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει να πάρω κι εγώ ένα για να έχω και όλα τα άλλα, αλλά βάση δίνω στους ήχους του ηλεκτρικού μπάσου. Είναι επαρκείς και μπορείς να γράψεις ένα πιστευτό μπάσο από την κιθάρα;

 

Ναι, το GR έχει καλά μπάσσα, που μέσα στη μίξη μπορούν να γίνουν απολύτως πιστευτά. Άσε που το πιθανότερο να μην μπορούσες να παίξεις έτσι το πραγματικό μπάσσο! (εννοώ με slap, κλπ).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου