Προς το περιεχόμενο

Στήσιμο μουσικού PC για Pro Tools LE... ή κάτι άλλο;


b.o.b

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ και πάλι τους συμφορουμίτες/ίτισες  ;D

Νομίζω ο τίτλος τα λέει όλα !! ;)

 

Εν ολίγοις θέλω τις γνώμες σας:

1ον) για το τι είναι καλύτερο να πάρω, Mac ή PC, για να λειτουργώ τα Pro Tools LE με το Digi 003...

 

Το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι κάπου στα 1000 - 1500€

 

2ον) αν μου προτείνεται PC δώστε μου κάποια παραδείγματα είτε link με έτοιμα μηχανήματα, είτε ξεχωριστά...

 

τροφοδοτικό, μητρική, CPU, μνήμη RAM, κάρτα γραφικών, λογισμικό, Optical Drives,

προτιμήσεις σε μάρκα σκληρού δίσκου καθώς και τις ταχύτητες εγγραφής τους (συγκεκριμένα με σκληρούς δίσκους δεν σκαμπάζω πολλά... οπότε με αυτά τα cashe 8-16-32Mbyte ή σύνδεση SATA ΙΙ δεν βγάζω άκρη) όποιος ξέρει τον παρακαλώ να μου εξηγήσει!!!

Όσο για την κάρτα γραφικών, το PC δεν θα περιέχει παιχνίδια παρά μόνο μουσικά προγράμματα...

 

3ονΘέλω να μου πείτε πόσα χρήματα πιστεύετε ότι θέλει ένα καλό μουσικό PC που να ανταπεξέρχεται ικανοποιητικά στις απαιτήσεις των Pro Tools LE, Cu base, Reason και τα VST, Plug-ins τους, χωρίς να λάβετε υπόψιν σας το ποσό που εγώ μπορώ να διαθέσω.

 

Έχω ακούσει αρκετά αρνητικά και θετικά σχόλια για τα Pro Tools και απ' τις 2 πλευρές (Mac, PC) με τα αρνητικά να προηγούνται...

Δεν θέλω να βιαστώ και να κάνω λάθος επιλογή !!! Γι' αυτό ζητάω την βοήθειά σας !!!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντηση για το 1ο

Μάλλον Mac θα έλεγα. Δεν υπάρχει κάποιος πολύ σοβαρός λόγος, περισσότερο το λέω γιατί Pro Tools και Mac πάνε μαζί συνήθως. Εντάξει, αυτό ισχύει βασικά στις κανονικές εκδόσεις των Pro Tools και όχι στα LE αλλά τέλος πάντων...

 

Απάντηση για το 2ο

Έχει ήδη αρχίσει μια καλή κουβέντα στο παρακάτω thread, ρίξε μια ματιά γιατί έχουν αναφερθεί πράγματα που μάλλον θα σε ενδιαφέρουν. Αν έχεις απορίες, τα συζητάμε:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=181319.0

 

Απάντηση για το 3ο

Το budget που έχεις είναι ήδη άκρως ικανοποιητικά για μουσικό PC και αρκεί για να στήσεις μηχάνημα που σηκώνει τα ασήκωτα.

 

Γενική συμβουλή

Το κυριότερο για τη δική σου περίπτωση είναι να καταλήξεις στο DAW που θα χρησιμοποιείς. Αποφάσισε αν θα είναι Pro Tools, Cubase ή οτιδήποτε άλλο και μετά αποφασίζεις και το μηχάνημα που θα δουλεύεις.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου και για το thread που έστειλες !! (δεν το είχα δει :o ::) και ήταν από τα πρώτα θέματα στην κατηγορία :P)

 

Όταν λες "αυτό ισχύει βασικά στις κανονικές εκδόσεις των Pro Tools και όχι στα LE αλλά τέλος πάντων" εννοείς τα HD ??

 

Όσο για το DAW που θέλω να χρησιμοποιώ είναι κατά κύριων τα PT LE χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα λειτουργώ και το Cubase !! Θεώρησα ότι ένα σύστημα που σηκώνει άνετα τα Pro Tools LE, θα σηκώνει άνετα και το Cubase... έκανα λάθος ?? χρειάζεται κάτι ξεχωριστό (εκτός κάρτας ήχου) για το Cubase ??

 

Και πάλι ευχαριστώ

Φιλικά B.o.B !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πρώτον τα έχω είδη αλλά το PC μου σπάει τα νεύρα λόγο μη επαρκής επεξεργαστικής ισχύς και δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα γι' αυτό και αποφάσισα να πάρω καινούργιο και να κρατήσω το παλιό για όλες τις υπόλοιπες εφαρμογές(δηλαδή δεν θέλω να αναβαθμίσω το υπάρχον).

Δεύτερων πάνω στα PT LE έμαθα ότι έμαθα και τρίτον είμαι φουλ ευχαριστημένος από τον ήχο τους και την εργονομικότητά τους...

Όσο για τα midi χρησιμοποιώ Cubase αν και σκοπεύω να βρω σε πολύ καλή-φιλική τιμή την τελευταία έκδοση PT που από ότι ακούω έχει κάνει βελτιώσεις στον τομέα αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα protools δουλεύουν καλύτερα σε Mac, το Cubase σε PC... Πρόβλημα  ;D

 

Πάντως ΔΕΝ υπάρχει "Ήχος protools" για να είσαι ευχαριστημένος από αυτόν. Όσο για την εργονομία τους, είναι πιο "μαζεμένα" από το Cubase αλλά και μόνο που δεν έχουν ADC αρκεί για να τραβάς τα μαλλιά σου.  ;D

 

Βέβαια αν σου κάνουν εσένα εμένα μου περισσεύουν. Πρέπει να αποφασίσεις όμως αν θα πάρεις PC ή Mac. It's up to you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αν και ταλαιπωρήθηκα τελικά το μηχάνημά μου δουλέυει τα pro tools LE 8. Για τις λεπτομέρειες του στησίματος και χωρίς να είμαι υπεύθυνος μια και το έφτιαξε ένας φίλος μου . Έχω λοιπόν τροφοδοτικό 600w, CPU quard core 9650, Μητρική asus extreme 2 ή κάπως έτσι αν το έπιασα καλά ;D και ραμ 4gb   . Σίγουρα ξέρω ότι παίζουν μόνο σε windows xp  8) ,για τα 7 δεν έχει βγάλει αναβάθμιση . Η κάρτα γραφικών δε με απασχολεί ,εκτός αν εσύ θες να ασχοληθείς και με βίντεο εφαρμογές . Πάντως μπορείς να δεις από τις απιτήσεις του προγράμματος . Εγώ απλά σου μετέφερα -στο περίπου και ρωτώντας ,γιατί είμαι άσχετος με κομπιούτερ- με τι τρέχω το πρόγραμμα .

Το σίγουρο είναι ότι σε περιβάλον ΜΑΚ η δουλειά γίνεται και χωρίς τη βοήθεια ανθρώπου που να είναι εξπέρ στα κομπιουτερίστικα κόλπα . Επίσης άλλαξα και μια κάρτα ήχου -αλλά ξέχασα να ρωτήσω ποιά βάλαμε ;D, βασικά δε πλήρωσα και τπτ- και χρησιμοποιώ και το Mbox mini 2 .

Αν χρειαστείς κάτι ευχαρίστως να ρωτήσω τον άνθρωπό μου και να σου πω  ;D

Το ανάποδο με τα προ τουλς ισχύει με το κιου μπέις , απ όσο έχω ακουστά ,δλδ το κιουμπέις δουλεύει καλύτερα σε περιβάλον γουίντοους ,μια και είναι φτιαγμένο γι αυτά

 

ΥΓ όταν λέω δε πλήρωσα τπτ εννοώ για τις αναβαθμίσεις στο κομπιούτερ και όλη τη δουλειά που έκανε ο φίλος για να φορτώσει το πρόγραμμα ,μια και χρειάστηκε να κάνω μέχρι και φορμάτ για να βγάλω τα 7 και να βάλω ξανά ΧΡ

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις μάλλον για Mac με βλέπω... Μπορείτε να με κατατοπίσετε λίγο για τα Mac και τις επιλογές που έχω ??

 

Αυτός θα τα καταφέρνει ?    iMac 21.5'' Intel Core i3 3.06GHz

 

http://www.isquare.gr/store/imac-21-5-intel-core-i3-3-06ghz.html

 

samy paraga: Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, ακόμα και αν τελικά πάρω Mac, θέλω να ξέρω για το στήσιμο ενός μουσικού PC... και ναι, αν σου είναι εύκολο μάθε και πες μου τι κάρτα ήχου σου έβαλε  ::) χεχεχε  ;D

 

manosx: Έχεις δίκιο, υπάρχει πρόβλημα στα LE με το θέμα ADC... αν θες κοίτα στο youtube αυτό το video (watch?v=5YtSDyGUkCM) είναι ένα plug in που διορθώνει κάπως την κατάσταση... (εγώ δεν το έχω χρησιμοποιήσει για να ξέρω)...

 

ΔΕΝ υπάρχει "Ήχος protools"

Ναι, όντως δεν υπάρχει ήχος pro tools... εννοούσα την ποιότητα του μηχανήματος :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που με φοβιζει στα mac ειναι το κοστος και η δυσκολια αναβαθμισης hardware...με 300 ευρω στηνεις ανετα ενα 4 πυρηνο και τρεχεις πολυ απαιτητικα plug-in που θα τα χρειαστεις ετσι και αλλιως αν κανεις σοβαρη δουλεια...επισης τα λεφτα που θα γλιτωσεις μπορεις να τα αξιοποιησεις για καλυτερη καρτα ηχου που ειναι και τουλαχιστον το 50% σε αυτο που θα ακουστει στο τελος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου