Προς το περιεχόμενο

flanger


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα στην ομήγυρη. παιδες ψαχνομαι για αγορα ενός flanger. Επειδή έχω κομματακι χαοθεί με τα διαφορα μπορεί κανείς να μου προτείνει από προσωπική εμπειρία κανένα πεταλάκι να πάρω ? θα το προτιμούσα 9V για να μπαίνει στο one spot και να μην μπλεξω με τροφοδοσίες.

Ευχαριστώ

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω εμπειρια απο πεταλακια γιατι εχω πεταλιερα αλλα θελω πολυ να αγορασω το flanger του αρχηγου EvH. Σιγουρα κανει τα παντα που θα ζητησει ακομα και ο πιο απαιτητικος χρηστης πιστευω απο ενα Flanger. Αλλα ειναι ακριβο ρε διαολε... +Για μενα ομως παιρνει και πολλα μπονους λογω εμφανισης. Τιγκα στην 80-'ιλα  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πολυ καλή περίπτωση είναι το Boss Bf-2 που δεν υπάρχει καινούργιο αλλά το βρίσκεις στο ebay. Ένα επίσης πολύ καλό (του οποίου είμαι κάτοχος) είναι το κλασσικό mxr m-117 αλλά είναι 18V. Στο τελευταίο ο John McGeoch (Magazine, Siouxsie & The Banshees) είχε χτίσει σχεδόν όλο του τον ήχο. Και τα δύο πιστεύω ότι είναι από τις καλύτερες και οικονομικότερες λύσεις. Ενδιαφέρον φαίνεται και το MXR M 152 Micro Flanger στα 9V.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάχνεις γενικά κάποιο flanger για πειραματισμό?

ή έχεις κάποιο συγκεκριμένο ήχο στο μυαλό σου

που θες να βγάλεις? επίσης τι budget έχεις πάνω κάτω

για την αγορά του?

 

δημοφιλείς επιλογές είναι της boss και της electroharmonix(electric mistress ψηφιακό και deluxe το αναλογικό, αυτά συνηθως έχουν δικό τους τροφοδοτικό)

αλλά βγάζουν κι άλλοι

 

έχω δοκιμάσει το FL-9 την επανέκδοση της  ibanez

σχετικά καλό μου φάνηκε, βγάζει κάπως μεταλικούς ήχους

αλλά κοστίζει κάμποσο, είναι κάπως υπερτιμημένο

 

γενικά μπορείς να κάτσεις να δεις και ν' ακούσεις στο youtube

κλιπακια για τα πετάλια που σ' ενδιαφέρουν αλλά και να διαβάσεις

κριτικές για flangers στο νετ για να πάρεις μια γενική ιδέα, και αμα

έχεις χρονο κάνε βόλτα στα μαγαζιά να τ ακούσεις από κοντά

και ν αποφασίσεις τι σου κάνει καλύτερα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα δεν εχω περιορισμό στο budget. προφανως πριν αγορασω θα κανω και μια γυρα απλως πριν απο αυτο θα ηθελα μια γνωμη γιατι οκ ακουσα στο youtube αρκετα αλλα θα ηθελα κ μια αποψη ετσω κ υποκειμενικη πριν αρχισω να καταληγω.

ακομη δεν εχω κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μου, ουτε συγκεκριμενο ηχο. ψαχνομαι παντως γιατι θελω να χρησιμοποιησω ενα flangeraki.

αν θες θα ηθελα γενικα να μπορει να είναι διακριτικό κ αμα θελω να χωνει πολυ εφε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω εμπειρια απο πεταλακια γιατι εχω πεταλιερα αλλα θελω πολυ να αγορασω το flanger του αρχηγου EvH. Σιγουρα κανει τα παντα που θα ζητησει ακομα και ο πιο απαιτητικος χρηστης πιστευω απο ενα Flanger. Αλλα ειναι ακριβο ρε διαολε... +Για μενα ομως παιρνει και πολλα μπονους λογω εμφανισης. Τιγκα στην 80-'ιλα   8)

 

μιλας για το mxr ετσι ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πολυ καλή περίπτωση είναι το Boss Bf-2 που δεν υπάρχει καινούργιο αλλά το βρίσκεις στο ebay.

 

να ρωτησω γιατι το BF2 κ οχι το BF3 της boss ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω γιατι το BF2 κ οχι το BF3 της boss ?

 

 

 

Γιατί το BF2 όπως και τα υπόλοιπα πετάλια που αναφέρθηκαν είναι αναλογικά,σε αντίθεση με το BF3 το οποίο είναι ψηφιακό.Ίσως τώρα να μη σου λέει κάτι αυτή η διαφορά,αλλά εαν ψάξεις λίγο παραπάνω θα διαπιστώσεις πως η πλειοψηφία των κιθαριστών προτιμούν τα αναλογικά flanger για τον πιο ζεστό ήχο τους σε  αντίθεση με τα ψηφιακά τα οποία ναι μεν κάνουν πιο έντονο flanging αλλά έχουν την τάση να βγάζουν "μεταλλικό" (δεν έχει να κάνει με metal) ήχο ο οποίος δεν είναι και πολύ ευχάριστος στο αυτί.

Αυτό όμως δεν σημαίνει πως και τα ψηφιακά flanger δεν έχουν τις εφαρμογές τους.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δοκιμάσεις μερικά πετάλια ώστε να πάρεις μια ιδέα του τι είδους ήχο θέλεις να επιτύχεις.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω γιατι το BF2 κ οχι το BF3 της boss ?

 

Γιατί διαφέρει κάπως ηχητικά (προς το καλύτερο) στα δικά μου αφτιά. Πολλά από τα τραγούδια των Cult (early days) ή των Cure για παράδειγμα είναι παιγμένα με ένα τέτοιο κουτάκι. Παρ' όλα αυτά μου αρέσει και το BF3 αλλά το βρίσκω κάπως πιο "μοντέρνο".

Θα έλεγα πως καλύτερα είναι να δοκιμάσεις κάποια πετάλια διαφορετικών εταιριών για να διαπιστώσεις πιο ταιριάζει καλύτερα στο παίξιμο και το στυλ σου. ;)

 

 

Edit:

Γιατί το BF2 όπως και τα υπόλοιπα πετάλια που αναφέρθηκαν είναι αναλογικά,σε αντίθεση με το BF3 το οποίο είναι ψηφιακό.Ίσως τώρα να μη σου λέει κάτι αυτή η διαφορά,αλλά εαν ψάξεις λίγο παραπάνω θα διαπιστώσεις πως η πλειοψηφία των κιθαριστών προτιμούν τα αναλογικά flanger για τον πιο ζεστό ήχο τους σε  αντίθεση με τα ψηφιακά τα οποία ναι μεν κάνουν πιο έντονο flanging αλλά έχουν την τάση να βγάζουν "μεταλλικό" (δεν έχει να κάνει με metal) ήχο ο οποίος δεν είναι και πολύ ευχάριστος στο αυτί.

Αυτό όμως δεν σημαίνει πως και τα ψηφιακά flanger δεν έχουν τις εφαρμογές τους.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δοκιμάσεις μερικά πετάλια ώστε να πάρεις μια ιδέα του τι είδους ήχο θέλεις να επιτύχεις.

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου