Προς το περιεχόμενο

Wiring,shielding κλπ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά το έψαξα λίγο στο δίκτυο και το πρόβλημα που περιγράφω με την μπάσσα Μι χορδή λέγεται "Stratitis" και είναι πρόβλημα του ισχυρού πεδίου των μονοπήνιων μαγνητών που κάνουν την χορδή να πάλεται.Και συμβαίνει στην Μι γιατί έχει πολύ χαμηλό tension.Κάποιος έλεγε ότι τοποθετώντας ένα neck shim στίς δύο πρώτες βίδες του μπράτσου έφτιαξε αλλά δεν ξέρω...

 

Υ.Γ. Γ@μωτο τι τα ήθελα τα vintage...

 

μαλλον τα παραλές..

 

χαμήλωσε λιγο τον μαγνήτη απο την μπάσα πλευρά του & το πρόβλημα θα λυθεί,οι strat δεν παίζουν καλά με τους μαγνήτες πολύ κοντά στις χορδες ,για να "ανθίσει" πραγματικά" ο ήχος τους πρέπει να υπάρχει απόσταση τουλάχιστον ιση με 2 κερματα του ενος ευρω μεταξύ των τυλιχτων χορδων & των πολων του μαγνητη :wink:

 

αν θες περισσότερη ενταση ανέβασε την ενταση του ενισχυτη ή ακόμα καλύτερα πάρε ενα κομπρεσσοράκι το οποίο θα σου λύσει ολα τα προβλήματα που αναφέρεις και θα κανει ΘΑΥΜΑΤΑ στον ηχο σου :wink:

 

η "στρατιτιδα" συμβαινει σε ολες τις χορδες και οχι μονο στη μι (βλακειες λεει αυτος που υποστηριζει οτι με neck shim διορθωνεται..) και οντως οφείλεται στο ισχυρο pull των κλασσικων μονοπήνιων μαγνητων οταν εχουμε τους μαγνήτες πολύ ψηλα ...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο μόνος τρόπος για να φύγει το πρόβλημα είναι να χαμηλώσω τέρμα τους μαγνήτες,σχεδόν στο επίπεδο του pickguard.Η κιθάρα ακούγεται πολύ dead μετά.anyway θα πρέπει να βρω την χρυσή τομή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elavd την έδωσα σε ένα φίλο ηλεκτρονικό και κιθαρίστα και μαγαζάτορα μουσικών οργάνων εδώ στο Ηρκ και μου υποσχέθηκε με πολύ αυτοπεποίθηση ότι θα την φτι'αξει.Θα την πάρω από Δευτέρα και θα σας πω τα αποτελέσματα.Δεν ξέρω αν είναι κατασκευαστικό,μάλλον από τους μαγνήτες είναι αλλα θα δείξει.Θα ποστάρω και ένα clip για να ακούσετε το πρόβλημα από Δευτέρα όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίζω να φοβάμει λίγο τις rockinger κατασκευαστικά με αυτά που ακούω... :(

 

μη φοβασαι τιποτα..κατα φαντασία ασθενης ειναι η κιθάρα.. :lol:

 

gto σου παραθετω ενα link με τις εργοστασιακες αποστασεις των μαγνητων τις Fender (ακολουθησε αυτες των vintage ή των Texas Special)

 

http://www.fender.com/support/setup/stratsetup.php

 

πιο κοντινες αποστάσεις θα δημιουργήσουν το κλασσικό αυτο πρόβλημα

 

"Pickups

 

Set too high, pickups can cause a myriad of inexplicable phenomena. Depress all of the strings at the last fret. Using 6" (150 mm) ruler, measure the distance from the bottom of the 1st and 6th strings to top of the pole piece. Rule of thumb-the distance should be greatest at the 6th string - neck pickup position, and closest at the 1st string - bridge pickup position. Follow the measurement guidelines from the chart as starting points. The distance will vary according to the amount of magnetic pull of the pickup.

 

Bass Side Treble Side

Texas Specials 8/64" (3.6 mm) 6/64" (2.4 mm)

Vintage style 6/64" (2.4 mm) 5/64" (2 mm)

Noiseless™ Series 8/64" (3.6 mm) 6/64" (2.4 mm)

Standard Single-Coil 5/64" (2 mm) 4/64" (1.6 mm)

Humbuckers 4/64" (1.6 mm) 4/64" (1.6 mm)

Lace Sensors As close as desired (allowing for string vibration) "

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι που σκέφτηκα τωρα είναι οτι μπορει και να φταίει το υπερβολικα χαμηλό action (που ξερω οτι προτιμας... :lol: ) για σηκωσε λιγο τη χορδούλα νεαρέ μου... :lol: :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την υποστήριξη παιδιά και για το λινκ superfunk.

Θα ακολουθήσω τις εργοστασιακές ρυθμίσεις και βλέπουμε!Πιστευω πως θα περιορίσω το πρόβλημα στο ελάχιστο.Πάντως εντάξει είναι απ'οτι βλέπω κοινό πρόβλημα των strat αυτό,τουλάχιστον έτσι συμπεραίνω από κάποια ξένα φόρουμς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η κιθάρα σεταρισμένη με 10ρες αυτή τη φορά και τα αποτελέσματα είναι

1)To shielding δεν ήταν αυτό που περίμενα.Βέβαια με το shielded καλώδιο βελτιώθηκε η κατάσταση αλλά ο θόρυβος δεν έφυγε και ειδικά στην παραμόρφωση.

2)Η στρατίτιδα σχεδόν έφυγε χαμηλώνοντας τους μαγνήτες ιδίως από την μπάσα πλευρά.

 

Υ.Γ. Πάντως επειδή έχω έναν δανεικό ενισχυτή αυτές τις μέρες και μπόρεσα να δω με την ησυχία μου την κιθάρα μπορώ να πω πως είναι Οκ για αυτό που είναι αλλά τίποτα παραπάνω.Ίσως δεν το ζύγισα καλά το πράγμα αλλά μάλλον δεν είναι για μένα μια τέτοια κιθάρα.Χρειάζομαι κάτι πιό μοντέρνο με πιό φλατ ταστιέρα,humbuckers κλπ.Πιθανόν να την βγάλω για πούλημα αλλά το σκέφτομαι.Παρόλα αυτά για έναν που παίζει blues πιστεύω πως είναι καλή κιθαρούλα για τα λεφτά αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Πάντως επειδή έχω έναν δανεικό ενισχυτή αυτές τις μέρες και μπόρεσα να δω με την ησυχία μου την κιθάρα μπορώ να πω πως είναι Οκ για αυτό που είναι αλλά τίποτα παραπάνω.Ίσως δεν το ζύγισα καλά το πράγμα αλλά μάλλον δεν είναι για μένα μια τέτοια κιθάρα.Χρειάζομαι κάτι πιό μοντέρνο με πιό φλατ ταστιέρα' date='humbuckers κλπ.Πιθανόν να την βγάλω για πούλημα αλλά το σκέφτομαι.Παρόλα αυτά για έναν που παίζει blues πιστεύω πως είναι καλή κιθαρούλα για τα λεφτά αυτά.[/quote']

Πολύ πίκρα έβγαλες ρε φιλαράκι... Κρίμα που δε σου 'έκατσε' η κιθάρα...:(

Αυτό είναι το κακό ρε γαμώτο όταν αγοράζεις όργανο που δε το δοκιμάζεις. Για άλλους μπορεί να είναι τέλειο αλλά για σένα χάλια...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου