Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερο Λογισμικό. Ποια είναι η γνώμη σας;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

απλα.. οπως σε ολα...για  τη χρηση τη δικια σου δεν ειναι καταλληλα τα λινουξ

 

αυτο ομως δεν σημαινει οτι.. εκφραζεις την πλειοψηφια ..

 

Κι όμως την εκφράζει,γιατί στην περίπτωσή μας πλειοψηφία είναι ο μέσος χρήστης και οι ανάγκες του.

Aπό την στιγμή που όλες οι δημοφιλείς εφαρμογές του μέσου χρήστη, "τρέχουν" σε Windows δίχως πάντα να υπάρχει κάποιο εξίσου πρακτικό ή αξιόπιστο αντίπαλο δέος εφαρμογής,δεν νομίζω ότι τίθεται ζήτημα.

 

Προσωπικά,μακάρι να υπήρχαν καλές εναλλακτικές σε ελεύθερο κώδικα για ΟΛΕΣ τις ανάγκες μου,αλλά δεν..Πρώτος θα έβαζα.

Και λέω μακάρι γιατί πιστεύω ότι ο ελεύθερος κώδικας,ακόμη και σαν έννοια με ότι αυτή συνεπάγεται,θα ήταν προτιμότερος από τραγικότητες του τύπου να τρέχεις σπασμένα προγράμματα πάνω σε σπασμένο λειτουργικό..

 

Υ.Γ.Πάντα μιλάμε για τις ανάγκες του μέσου χρήστη.Κανείς δεν αμφισβητεί την συμβολή του ελεύθερου κώδικα στην πληροφορική και τις εφαρμογές της.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ο ελεύθερος κώδικας,ακόμη και σαν έννοια με ότι αυτή συνεπάγεται,θα ήταν προτιμότερος από τραγικότητες του τύπου να τρέχεις σπασμένα προγράμματα πάνω σε σπασμένο λειτουργικό..

Να 'ξερες πάντως όλα αυτά τα εκατομμύρια χρήστες παγκοσμίως που δουλεύουν με αυτό τον "τραγικό" τρόπο όπως λες, πόσο νοιάζονται (για να μη χρησιμοποιήσω άλλο ρήμα) για τον χαρακτηρισμό σου. ::)

 

Ρε σεις, έχετε κάτσει να σκεφτείτε πόσο εύκολο θα ήταν να αποφασίσει το σύστημα να τελειώνει με το θέμα της πειρατείας; Νομίζετε ότι δε μπορούν; Είμαστε όλοι φακελωμένοι, ξέρουν μέχρι και τι ώρα πάμε τουαλέτα. Δε θα ξέρανε αν χρησιμοποιούμε σπασμένο ή γνήσιο λογισμικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'ξερες πάντως όλα αυτά τα εκατομμύρια χρήστες παγκοσμίως που δουλεύουν με αυτό τον "τραγικό" τρόπο όπως λες, πόσο νοιάζονται (για να μη χρησιμοποιήσω άλλο ρήμα) για τον χαρακτηρισμό σου. ::)

 

Και εγώ στην ίδια κατηγορία ανήκω,μάλλον το έγραψα λάθος,άλλο ήθελα να θίξω με την "τραγικότητα"..

 

Τραγικό θεωρώ να τρέχεις σπασμένο πρόγραμμα,σε σπασμένο λειτουργικό και να στραβώνεις γιατί κάτι κάποιες φορές δεν πάει καλά.Εντάξει,όταν έχεις τζάμπα στα χέρια σου ένα πακέτο εφαρμογών που μπορεί να κάνει 1000 δολάρια και στραβώνεις γιατί ένα από τα 100 plug ins δεν δουλεύει,θεωρώ ότι απλά δεν έχεις επίγνωση ότι αν δεν ζούσες στην Ελλάδα δεν θα είχες τζάμπα ούτε τα άλλα 99 plug-ins.

 

Αυτό,καμία σχέση με το ότι είναι τραγικοί αυτοί με τα σπασμένα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

Είμαστε όλοι φακελωμένοι, ξέρουν μέχρι και τι ώρα πάμε τουαλέτα. Δε θα ξέρανε αν χρησιμοποιούμε σπασμένο ή γνήσιο λογισμικό;

 

ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ. ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΕΞΑΦΑΝΙΣΟΥΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά το 95% των καταστημάτων πληροφορικής σου πουλάνε το καινούργιο σου pc με προεγκατεστημενα τα windows ή από την άλλη μεριά αν θες πάρε mac. Θάβουν και θα συνεχίζουν να θάβουν το ελεύθερο λογισμικό. Είναι θέμα οικονόμας. Πως περιμένεις λοιπόν οι χρήστες Linux να είναι περισσότεροι απο 4,5% όταν η κυρία Μαρία που πάει να αγοράσει pc για να βλέπει τις συνταγές τις βεφας στο internet  δεν εχει καν ακούσει ότι υπάρχει και το Linux σαν επιλογή.  

 

Από την άλλη πλευρά για τις πολλές διανομές Linux που υπάρχουν ε... αυτό είναι το ελεύθερο λογισμικό και είσαι σε θέση εσύ να διαλέξεις τι σου ταιριάζει. Υπάρχουν πολλές διανομές που είναι φιλικές για στον απλό χρήστη όπως Ubuntu - Linux Mint αλλά και άλλες πολλές. Όπως επίσης και διανομές που είναι για πιο power users όπως slackware - Gentoo - Arch.  

 

H Ανιψιά μου που είναι 13 ετών τρέχει Ubuntu χωρίς προβλήματα.

Αν συλλογιστείτε δηλαδή οτι το 50% τον χρηστών παγκοσμίως έχει pc για να μπαίνει στο fb τότε θα μπορούσαν άνετα να το κάνουν με Linux. Αλλά που...τους το είπε κανείς για να το ξέρουν;

 

Και για να μην πω για την κρατική μηχανή και την οικονομία της για το πόσο κερδισμένη θα ήταν αν υιοθετούσε το ελεύθερο λογισμικό ή έστω εφαρμογές ελεύθερου λογισμικό απάνω στα windows. Για πόσα χρήματα μιλάμε!  Άλλα ναι ξέχασα... θα χάνανε τις μίζες.

 

Αν θέλετε ανοίξτε λίγο τα μάτια σας και μπείτε λίγο στην φιλοσοφία του ελεύθερου λογισμικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ στην ίδια κατηγορία ανήκω,μάλλον το έγραψα λάθος,άλλο ήθελα να θίξω με την "τραγικότητα"..

 

Τραγικό θεωρώ να τρέχεις σπασμένο πρόγραμμα,σε σπασμένο λειτουργικό και να στραβώνεις γιατί κάτι κάποιες φορές δεν πάει καλά.Εντάξει,όταν έχεις τζάμπα στα χέρια σου ένα πακέτο εφαρμογών που μπορεί να κάνει 1000 δολάρια και στραβώνεις γιατί ένα από τα 100 plug ins δεν δουλεύει,θεωρώ ότι απλά δεν έχεις επίγνωση ότι αν δεν ζούσες στην Ελλάδα δεν θα είχες τζάμπα ούτε τα άλλα 999 plug-ins.

 

Αυτό,καμία σχέση με το ότι είναι τραγικοί αυτοί με τα σπασμένα..

 

Οκ, δεκτό. Εννοείται ότι το να δουλεύεις με σπασμένα έχει αυτό ακριβώς το κόστος που περιέγραψες. Όλο και κάτι δε θα δουλεύει καλά, όλο και θα τύχει να χάσεις τη δουλειά σου επειδή κόλλησε κάποια εφαρμογή. Δε νομίζω να δούλευε κάποιος με σπασμένα αν είχε την οικονομική δυνατότητα να αγοράσει όλα όσα χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να τελειώνουμε με τα "αν ήθελαν θα τα κλείδωναν". Είμαι μηχανικός λογισμικού, πληρώνω τους λογαριασμούς μου γράφοντας κώδικα οπότε αφήστε με να έχω μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη. Ότι μπορεί να κλειδωθεί μπορεί και να ξεκλειδωθεί. Όσο υπάρχουν προγραμματιστές που φτιάχνουν συστήματα κατά της πειρατείας θα υπάρχουν και προγραμματιστές που θα τρώνε μήνες για να τα σπάσουν και συνήθως πετυχαίνουν. Μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί ένα bullet proof σύστημα. Είναι τόσο απλό.

 

Επίσης το να μάθεις ποιός χρησιμοποεί τι είναι και ολίγον τι παράνομο. Δεν μπορεί η κάθε εταιρία να αποκτά πρόσβαση στο μηχάνημά σου χωρίς πρώτα να πάρει την δικιά σου άδεια.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το linux ειναι δωρεαν,το linux διατεινεται οτι ειναι super user friendly,οτι εχει οτι προγραμμα θες εφαμιλλο η καλυτερο των αλλων λειτουργικών κτλ κτλ κτλ κτλ.ΑΝ ολα αυτα ισχυαν θα το ειχε τουλαχιστον ενα 25-30% των windows χρηστων, αν μη τι αλλο τουλαχιστον καθε μεσος χρηστης θα ειχε linux αλλα δεν συμβαινει αυτο.

 

Υπερβάλλεις βέβαια (δεν έχω ακούσει ή διαβάσει ποτέ κάποιον να λέει τέτοια επιχειρήματα για το Linux, και αν τα έχει πει κάποιος μάλλον ενθουσιώδης δημοσιογράφος θα ήταν), αλλά επανέρχομαι εφ' όσον ενδιαφέρεσαι, ώστε να σου δείξω ένα διαφορετικό σκεπτικό, το οποίο θα σε βοηθήσει να βάλεις τα πράγματα σε μία σωστή προοπτική.

 

Κανένα desktop λειτουργικό δεν πρόκειται στο μέλλον να έχει τους ρυθμούς και τα ποσοστά ανάπτυξης στα οποία αναφέρεσαι, για ένα βασικό λόγο : η αγορά είναι κορεσμένη. Δεν είμαστε στην αυγή της πληροφορικής, όπου ένα λειτουργικό (όσο κακό/δύσχρηστο) και αν ήταν, μοιραία θα έτρεχε στο 99% των συσκευών που υποστηρίζει. Δες π.χ. το Mac OS X, το οποίο είναι όντως περισσότερο εύχρηστο κλπ κλπ από τα Windows... αυτό λοιπόν γιατί δεν παίρνει το 20-30% των χρηστών;

 

Αν θέλεις να δεις πραγματικά ποια είναι η δυναμική ανάπτυξης για ένα νέο προϊόν λογισμικού (λειτουργικό ή άλλο, opensource ή μη) πρέπει να εξετάσεις πως πάει σε μία μη-κορεσμένη αγορά.. να, όπως αυτή των κινητών τηλεφώνων, όπου εκεί τόσο το iOS όσο και το Android έχουν πραγματικά "χώρο" για να επιδιώξουν να γίνουν γνωστά. Σε αυτόν λοιπόν (τον μη-κορεσμένο) χώρο, το Android θα έχει παγκοσμίως ξεπεράσει σε δημοφιλία το iOS μάλλον εντός του 2014. Το δε Android είναι όντως Linux (με την ίδια έννοια όπου είναι BSD το OS X).

 

Σε συνάρτηση με το πόσο κορεσμένη είναι η αγορά των desktop και σε σχέση με το πόσο οι στρατηγικές εμπορικές συμφωνίες της Microsoft επηρεάζουν την εικόνα της αγοράς, υπάρχει όντως πρόοδος στην διασπορά των διαφόρων εκδόσεων του Linux και στους desktop χρήστες (στους χρήστες server, ούτως ή άλλως είχε εδώ και χρόνια την πρωτοκαθεδρία).

 

Αυτά, δεν τα γράφω διότι θεωρώ τον εαυτό μου "ευαγγελιστή" για το open source λογισμικό (άλλωστε έγραψα από το πρώτο ποστ τη συνοπτική γνώμη μου γι' αυτό το ζήτημα), αλλά μόνο για χάρη της συζήτησης και της όποιας αναγκαιότητας για ακριβολόγο θέαση του όλου ζητήματος.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να τελειώνουμε με τα "αν ήθελαν θα τα κλείδωναν". Είμαι μηχανικός λογισμικού, πληρώνω τους λογαριασμούς μου γράφοντας κώδικα οπότε αφήστε με να έχω μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη. Ότι μπορεί να κλειδωθεί μπορεί και να ξεκλειδωθεί. Όσο υπάρχουν προγραμματιστές που φτιάχνουν συστήματα κατά της πειρατείας θα υπάρχουν και προγραμματιστές που θα τρώνε μήνες για να τα σπάσουν και συνήθως πετυχαίνουν. Μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί ένα bullet proof σύστημα. Είναι τόσο απλό.

 

Επίσης το να μάθεις ποιός χρησιμοποεί τι είναι και ολίγον τι παράνομο. Δεν μπορεί η κάθε εταιρία να αποκτά πρόσβαση στο μηχάνημά σου χωρίς πρώτα να πάρει την δικιά σου άδεια.

 

Και εγώ πιστεύω πως ότι κλειδώνει-ξεκλειδώνει.

Όπως επίσης και ότι για κάθε torrentάδικο,warezάδικο κλείνει,ανοίγουν άλλα δέκα.

 

Τεχνικά θεωρώ ότι οι πάροχοι μπορούν να εφαρμόσουν traffic shaping,για να περιορίσουν το file sharing.

Απλά πιστεύω ότι ξέρουν και οι ίδιοι πως κάτι τέτοιο δεν τους συμφέρει.

Χωρίς file sharing,δεν ξέρω τι νόημα θα είχαν οι 24άρες και οι VDSL..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

compare-exchange-128-error-windows-8.1-100066623-large.png

 

Η έκδοση Windows 8.1 διορθώνει αρκετά από τα πιο χτυπητά προβλήματα του Windows 8, αλλά δεν είναι για όλους εφικτό να απολαύσουν τα νέα πλούσια χαρακτηριστικά. Οι ιδιοκτήτες κάποιων παλαιότερων υπολογιστών, είδαν τους εαυτούς τους να περιορίζονται στην έκδοση Windows 8, παγιδευμένοι από μια μικρή αλλαγή στις απαιτήσεις υλικού του Windows 8.1. Και πέρα από τον παράγοντα του εκνευρισμού που προκαλεί, το ζήτημα αυτό θα μπορούσε να έχει δυσοίωνες επιπλοκές όσον αφορά την υποστήριξη για τους χρήστες που επηρεάζονται, καθώς η Microsoft έχει ειδοποιήσει τους χρήστες Windows 8 πως θα χρειαστεί να αναβαθμίσουν σε Windows 8.1 ως το 2015 για να συνεχίσουν να λαμβάνουν κρίσιμες ενημερώσεις συστήματος.

 

«Έχω απογοητευτεί, γιατί δεν βλέπω τον λόγο να δημιουργήσει η Microsoft μια σημειακή έκδοση ενημέρωσης του λειτουργικού - ή, ακόμα καλύτερα, ένα service pack - με σημαντικές αλλαγές στις απαιτήσεις συστήματος, οι οποίες θα άφηναν τον υπολογιστή μου 'εγκαταλειμμένο' στο Windows 8», λέει ο Chip Sudderth, ένας αναγνώστης του PCWorld που επηρεάζεται από το ζήτημα.

 

Ατομικές αλλαγές

 

Αυτό το ζήτημα είναι η ξαφνική ανάγκη της έκδοσης Windows 8.1 για υποστήριξη του CMPXCHG16b στην έκδοση 64-bit. Το CMPXCHG16b επιτρέπει atomic memory exchanges (ΣΜ: αμετάφραστος πρωτότυπος τεχνικός όρος, δεν ξέρω τι σημαίνει). Ενώ οι σύγχρονοι 64-bit επεξεργαστές υποστηρίζουν το CMPXCHG16b, κάποιο παλαιότερο υλικό δεν το υποστηρίζει - αλλά η απαίτηση αυτή δεν ήταν κάτι απαραίτητο για την 64-bit έκδοση του Windows 8. Η προσπάθεια αναβάθμισης σε Windows 8.1 για προσφάτως μη συμβατό υλικό, καταλήγει σε ένα μήνυμα ότι «Ο επεξεργαστής δεν υποστηρίζει το CompareExchange 128.»

 

«Είναι απλά εκπληκτικό το πως η Microsoft επιλέγει να αφήσει ξεκρέμαστους κάποιους από τους χρήστες της μόνο και μόνο λόγω αυτών των απαιτήσεων σχετικά με τη CPU»

 

ΕΛΕΟΣ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου