Προς το περιεχόμενο

Σπάσιμο (checking) νιτρο σε Gibson...αποψεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα.Ειμαι κατοχος μιας Gibson les paul classic custom antique naturalΗ κιθαρα ειναι αγορασμενη το Μαρτιο του 12 και φτιαγμενη τον Δεκεμβριο του 11.Παρατηρησα εδω και κποιους μηνες οτι εχει αρχισει η διαδικασια του σπασιματος του νιτρου.Και στο κεφλι γυρω γυρω απο λογοτυπα γραμματα και κλειδια αλλα και στο σωμα (διπλα απο τα ποτενσιομετρα αλλα εκει μονο σε ευθειες γραμμες και φαινονται μονο υπο γωνια και στο φως ειναι πολυ αχνα....ακομα)Μπαινω σε διαφορα φορουμ και διαβαζω για το θεμα και πραγματικα μου κανει εντυπωση πως οι περισσοτεροι το βρισκουν γοητευτικο αυτο που συμβαινει...καποιοι λενε οτι οπως και να χει το νιτρο ετσι θα καταληξει...καποιοι λενε ακομα οτι η ιδια η εταιρια τις βαφει ακομα με αυτο τον τροπο γι αυτον τον λογο!!!Ξερω οτι προερχεται απο αποτομες αλλαγες στη θερμοκρασια και την υγρασια οποτε εδω στα Χανια που ζω μου φαινεται απολυτως φυσιολογικο να συμβει μια που αυτες οι αλλαγες υπαρχουν σε πραγματικα μεγαλο βαθμο....δεν υπαρχει μια μεση κατασταση ολο το χρονο...αλλα....μηπως ειναι πολυ νωρις για να ξεκινησουν να σπανε τα νιτρα?Μιλαμε για μια κιθαρα ουτε 3 ετων...ανηκω στην κατηγορια αυτων που ουτε πεταω τη σκουφια μου απο χαρα βλεποντας την κιθαρα να κανει ραγισματα το νιτρο (και καλα βιντατζοποιειται!!!!) αλλα ουτε τα βαφω και μαυρα επειδη δεν ειναι του κουτιου!!!

 

Ποια ειναι η γνωμη σας για ολη αυτη την  ιστορια?

Εσεις πως το βλεπετε?

Νιτρο η poly?

Αντιστοιχες εμπειριες?

 

Ευχαριστω για το χρονο σας!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι τα νιτρα,"σπανε" ειδικα αν η κιθαρα ειναι εκτεθημενη σε αποτομες αλλαγες υγρασιας και θερμοκρασιας.

 

Αν σε ενοχλει παντως πουλα την και παρε μια Epiphone που ειναι βαμενη με πολυεστερα.  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα!Δεν εχεις αδικο....εχω μια επι  απο διπλα στο σταντ απο το 2008 και ειναι σαν καινουρια....ισως τελικα να κανω αυτο που λες και να παρω 5 απο δαυτες!!!!Περα απο την πλακα εμενα δε με ενοχλει καθολου αυτο που συμβαινει απλα δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο απο τοσο νωρις....αλλα μαλλον θα μπορουσε να ειχε συμβει και "απο την πρωτη μερα" απ οτι καταλαβαινω....αναλογως δηλαδη ποτε εκτεθηκε σε αυτη την αλλαγη θερμοκρασιας.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειν'τα νιτρα κουμπαρε...αν θες να "αναπνεει" η κιθαρα το πλερωνεις με "σπασιμο"..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει απότομη αλλαγή θερμοκρασίας για να σπάσει το νίτρο..

Ξέρω γω να την έχεις στους -10c στο αυτοκίνητο και να τη βγάλεις απο τη θήκη μπροστά στο τζάκι να παίξεις.

 

Μήπως κάτι δεν κάνεις καλά;

Εγώ έχω αρκετές νιτροκιθάρες,και δεν έχουν εμφανίσει κάποιο πρόβλημα.

 

Σιγά σιγά ναι αλλά σε 3 χρόνια μου φαίνεται υπερβολικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια Gibson custom του 88 δεν εχει κρακ νιτρου στο σωμα....καθολου...μονο ενα ελαφρυ ξεφλουδισμα σε λογκο κ διαμαντι ψηλα στο χεντστοκ,αν εννοεις αυτο... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο headstock γυρω απο το διαμαντι και το logo ειναι πιο εμφανη στο σωμα δεν φαινεται αν δε το δεις υπο γωνια στο φως....η διαδικασια βαψιματος στο Gibson factory εχει αλλαξει καθολου?Υπαρχει περιπτωση ολα τα νιτρα να σπανε...αλλα τα πιο προσφατα να σπανε πιο ευκολα?(πχ...αλλαγη στην αναλογια υλικων...λεπτοτερο στρωμα νιτρου απ οτι παλιοτερα?αυτο το αρωμα που βαζουν καθε φορα που ανοιγω τη θηκη που ειναι σα να ανοιξα το κουτι με τα κουλουρακια-κερασματαη κατι τετοιο?)Η φταιει απλα και μονο το "πότε" βρεθηκε η κιθαρα σε αποτομη αλλαγη?

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε oselifer τι ειναι αυτο που θα μπορουσα να μην κανω καλα?Εδω δεν πιανει ποτε -10c εξω ποσο μαλλον μεσα στο σπιτι(η κιθαρα δεν βρεθηκε ποτε σε τετοια αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας...αλλα σιγουρα βρεθηκε και βρισκεται σε υψηλα επιππεδα υγρασιας)...κανενας δεν καπνιζει...εχει ομως φοβερη υγρασια ο τοπος...το σταντ δεν ειναι ουτε διπλα απο καλοριφερ ουτε σε καπου σε κρυο...κ εμενα μου φαινεται φυσιολογικο το σπασιμο του νιτρου αλλα οχι απο τοσο νωρις....γι αυτο ρωτησα και τα παραπανω περι διαδικασιας βαφης.Απο την αλλη ομως μπορει να ειναι φυσιολογικο ΚΑΙ αυτο δεν ξερω...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου