Προς το περιεχόμενο

Cos_dr - "Session"edition 2014 (edition 2003 included)


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Ενα κομμάτι που ειχα φτιάξει το 2003 στο triton μου και μου τη βάρεσε και το  ξαναφτιαξα απο την αρχή χρησιμοποιώντας διαφορα virtual instruments και κανοντας αρκετες ενορχηστρωτικές και ηχητικές τροποποιήσεις-διορθώσεις.

 

Με βιντεοκλίπ (που εμπεριέχει περαν των αλλων m$@$#$#@ων, εργα του επιστήθιου φίλου μου και ζωγράφου Χρηστου Μ.)

 

 

 

χωρίς βιντεοκλίπ

 

 

 

 

 

Το κομμάτι το ειχα ξαναανεβάσει στο noiz το 2004 περιπου και αν θυμαμαι καλα ηταν απο τα πρώτα κομματια που ειχε ανεβάσει μέλος, μπορεί και το πρώτο (εκείνες τις άγριες εποχες  ;D ;D χαχαχ) και μάλιστα ο admin μας μου ειχε κανει τοτε σημαντικές παρατηρήσεις και γενικές συμβουλές κυρίως για την  ενορχήστρωση οι οποιες με βοηθησαν πάρα πολυ μετέπειτα.

 

 

Αυτο ειναι το αρχικό  στο οποίο ειχα χρησιμοποιήσει μονο το triton

 

 

Πιστευω οτι στην νεα εκδοση δινω κατι που ακουγεται καλυτερα και ορθότερα και πιο κοντα σε αυτο που ειχα στο μυαλό μου απο την  αρχη,

 

enjoy my friends!!!

 

Οποιεσδήποτε τυχον παρατηρήσεις, παντα ευπροσδεκτες.

 

 

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραιο ακουγεται, πολυ ευχαριστο ακουσμα. Η μονη ενσταση μου ειναι οτι δε μου αρεσε η νοτα στο 2:01 με 2:02  ;D αλλα μπορεις να μη το λαβεις υποψιν γιατι ειμαι και λιγο περιεργος εγω  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο κομμάτι Κώστα.  Άκουσα και τα δύο, εντύπωση μου έκανε ότι πέρα από τις χαώδεις διαφορές στην παραγωγή και την διαφορά στο παίξιμο (10+ χρόνια είναι αυτά) και το παλιό στέκεται μια χαρά ακόμη....Εκείνο το "βιολί" στο τέλος ωραία πινελιά,  ίσως να ταίριαζε κάπου μέσα στο άσμα.  Welldone!!!                                                                                                            Υ.Γ.  Η μόνη μου "παρατήρηση" (για τα γούστα μου), αυτόν τον synth άνεμο (0.19-0.26 κ.τ.λ.) σε όλο το κομμάτι, τι τον ήθελες;  ::) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματι ωραιο και για να πω την αληθεια μου αρεσε λιγο περισσοτερο η παλια εκτελεση.

Εχει ενα αλλο πιο laid back feel(λογικο θα πεις),ισως και λογω γηρατος να ειμαι πιο "πισω".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και μάλιστα ο admin μας μου ειχε κανει τοτε σημαντικές παρατηρήσεις και γενικές συμβουλές κυρίως για την  ενορχήστρωση οι οποιες με βοηθησαν πάρα πολυ μετέπειτα.

 

Οποιεσδήποτε τυχον παρατηρήσεις, παντα ευπροσδεκτες.

 

 

 

 

 

 

 

Φίλοους μήπως τελικά εσύ ήσουν ο αγοραστής της σαλιάρας της Γιόχανσον?Επιτέλους δλδ μπας και γλιτώσουμε απ τα σάλια  ;D ;D ;D

 

Συμπαθέστατο, αλλά με λείπουν πράγματα, δεν ξέρω τι ακριβώς, θα σε γελάσω...............α ναι και αυτό το φσίου φσίου το εξαεριστικό με σπάει τα νεύρα λαίμαι  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο ακουγεται, πολυ ευχαριστο ακουσμα. Η μονη ενσταση μου ειναι οτι δε μου αρεσε η νοτα στο 2:01 με 2:02  ;D αλλα μπορεις να μη το λαβεις υποψιν γιατι ειμαι και λιγο περιεργος εγω  ::)

 

Ευχαριστώ!

Δεν καταλαβαίνω ακριβως τι εννοείς στο 2.01-2.02, στην αρμονια σε συνδυασμό του τόνου του μπάσου και  το πιάνο κατα τη διάρκεια της φράσης, στην αντίστιξη?

Τελος παντως, μικρο το κακο  ;D ;D ;D

 

 

Πολύ ωραίο κομμάτι Κώστα.  Άκουσα και τα δύο, εντύπωση μου έκανε ότι πέρα από τις χαώδεις διαφορές στην παραγωγή και την διαφορά στο παίξιμο (10+ χρόνια είναι αυτά) και το παλιό στέκεται μια χαρά ακόμη....Εκείνο το "βιολί" στο τέλος ωραία πινελιά,  ίσως να ταίριαζε κάπου μέσα στο άσμα.  Welldone!!!                                                                                                            Υ.Γ.  Η μόνη μου "παρατήρηση" (για τα γούστα μου), αυτόν τον synth άνεμο (0.19-0.26 κ.τ.λ.) σε όλο το κομμάτι, τι τον ήθελες;  ::) 

 

Χαιρομαι που σου άρεσε.

Ναι, το παλιο δεν ακουγεται ασχημα,

 

στην νεα παραγωγη βοηθάει και η εν γενει βελτιωση μου με την παροδο του χρόνου αλλα και οι παραγωγικές δυνατοτητες του sonar και η ταυτόχρονη χρηση vst  και η υπολογιστική δυναμη του τουμπανόπισου μου σε σχεση με τα όρια που εχει η χρηση των εφφε και των οργάνων στο triton.

 

  Απλα το παλιο και σαν συνθεση ειχε πολλές κοντρες στα οργανα, φλυαριες στα θέματα που πιστευω το κανουν πιο κουραστικο στην ακροαση σε σχεση με το καινουριο που τα πραγματα ειναι πιο ξεκαθαρα και περισσότερο ορθά.

 

Τωρα για τον ambient vocal breath ηχο...... ηθελα να βαλω κατι στο  γιατι μου φαινοταν αδειο, πειραματιστηκα με διαφορα, αυτο μου έκατσε και το εβαλα.

 

To βιολί δεν ειναι βιολί, ειναι πουλί....  ;D ;D

ειναι ηχος τσελο και εχω μια αλλη version του κομματιου με περισσοτερο chelo σε παλιοτερο remake αλλα ειναι θαμμενο σε καποιο εξωτερικο backup.

 

 

Πραγματι ωραιο και για να πω την αληθεια μου αρεσε λιγο περισσοτερο η παλια εκτελεση.

Εχει ενα αλλο πιο laid back feel(λογικο θα πεις),ισως και λογω γηρατος να ειμαι πιο "πισω".

 

Ευχαριστω φιλε. Και εμενα πριν βγαλω αυτο, το προηγούμενο μου άρεσε χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Φίλοους μήπως τελικά εσύ ήσουν ο αγοραστής της σαλιάρας της Γιόχανσον?Επιτέλους δλδ μπας και γλιτώσουμε απ τα σάλια  ;D ;D ;D

 

 

Συμπαθέστατο, αλλά με λείπουν πράγματα, δεν ξέρω τι ακριβώς, θα σε γελάσω...............α ναι και αυτό το φσίου φσίου το εξαεριστικό με σπάει τα νεύρα λαίμαι  ;D ;D ;D

 

 

Τι υποννοείς, οτι γλυφω αυτον τον θεάρεστο. πάνσοφο, πανέμορφο και καλόκαρδο ανθρωπο? Σιγα μην τον γλύψουμε κιόλας...... χαχαχχαχαα

 

Τωρα για το τι σου λείπει πρεπει να εισαι πιο συγκεκριμενος, αμα σου ερθει τιποτα καμμια ιδεα, γιατι το εχω γενικα για πειραματόζωο αυτο το κομμάτι, του χω αλλαξει τα φωτα, το εχω σε διαφορες version,  σφυρα το για να εχω κατι να ασχολουμαι την επομενη δεκαετία και το ξαναποσταρω το 2023, καλα να 'μαστε  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Για το φσιου φσιου θα διαφωνησω, μου αρεσει αλλα ισως επειδη το εχω συνηθησει ετσι απο την πρωτη εκτέλεση και γι αυτο να το κρατησα και ειναι ο μονος ηχος που χρησιμοποιησα ξανα απο το triton.

  Eυχαριστώ φιλε μου!!!

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα πολύ ωραίο το κομμάτι!

 

Εμένα μου άρεσε μακράν η νέα εκτέλεση. Μου φάνηκε πιο πειστική από άποψη vst, η παραγωγή ήταν επίσης καλύτερη, πιο "ζωντανή" θα την χαρακτήριζα, και το παίξιμο ήταν σαφώς βελτιωμένο.

 

Μπράβο Κώστα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα πολύ ωραίο το κομμάτι!

 

Εμένα μου άρεσε μακράν η νέα εκτέλεση. Μου φάνηκε πιο πειστική από άποψη vst, η παραγωγή ήταν επίσης καλύτερη, πιο "ζωντανή" θα την χαρακτήριζα, και το παίξιμο ήταν σαφώς βελτιωμένο.

 

Μπράβο Κώστα! :D

 

Δημητρη, σε ευχαριστώ και εσενα για τα σχολια σου!!!

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αρέσει, σαφώς, περισσότερό, η 2η εκδοχή του άζματος. Μου ακούγεται πιο "ζωντανή". Ο ambient vocal breath ηχος, από κάποια στιγμή και μετά μου αρέσει μέσα στο σύνολο του κομματιού.

 

Εκείνα που δε μου κάθονται τόσο καλά είναι η νότα, που ακούγεται για πρώτη φορά στο 0:14 και επαναλαμβάνεται καθόλη τη διάρκεια του κομματιού, καθώς και ο ήχος της ηλεχτρικής κιθάρας, που (μου φαίνεται ότι) καταλαβαίνω ότι είναι από συνθ (μπορεί να οφείλεται και στο γεγονός ότι το γνωρίζω, εκ των προτέρων, βεβαίως-βεβαίως  :P ).

 

Συνολικά, όμορφο αποτέλεσμα.

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αρέσει, σαφώς, περισσότερό, η 2η εκδοχή του άζματος. Μου ακούγεται πιο "ζωντανή". Ο ambient vocal breath ηχος, από κάποια στιγμή και μετά μου αρέσει μέσα στο σύνολο του κομματιού.

 

Εκείνα που δε μου κάθονται τόσο καλά είναι η νότα, που ακούγεται για πρώτη φορά στο 0:14 και επαναλαμβάνεται καθόλη τη διάρκεια του κομματιού, καθώς και ο ήχος της ηλεχτρικής κιθάρας, που (μου φαίνεται ότι) καταλαβαίνω ότι είναι από συνθ (μπορεί να οφείλεται και στο γεγονός ότι το γνωρίζω, εκ των προτέρων, βεβαίως-βεβαίως  :P ).

 

Συνολικά, όμορφο αποτέλεσμα.

 

:)

 

 

 

Η "διάφωνη" δεν σου αρεσει ε?

Τωρα με στεναχωρησες γιατι σε αυτο βασιστηκε η αρχικη μου ιδεα τοτε που εβγαζα το θεματακι στο πιανο πριν μου ερθει η φαεινή ιδεα να το χτίσω.

Τωρα δεν θα κοιμηθω ολη τη νυχτα φιλε, ξενέρωσα.

 

Πλακα κανω.  Το σημειώνω.

Παντως εμενα μου αρεσει.

 

Για τον ηχο θα περιμενεις να μαθω κανονικη ηλεκτρικη κιθαρα........... (περιμενε λολ)

 

ευχαριστω!!!

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου