Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με προενίσχυση σε ηλεκτροακουστική κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας συνφορουμίτες , έχω κάμποσο καιρό να γράψω.

Έχω μια ηλεκτροακουστική κιθάρα Ibanez AEL-10BK.http://www.musicorama.gr/products/ibanez-ael-10-bkΤο πρόβλημα είναι το εξής τη συνδέω σε αυτοενισχυόμενη κονσόλα ΥΑΜΑΗΑ ΕΜΧ-2000 αλλά έχω δοκιμάσει και σε πιο σύγχρονη ενός φίλου και ενισχυτή κιθάρας στο Νάκα είτε με καρφί-καρφί, είτε με xlr-καρφί.Συνήθως παίζω με τα controls(πρίμα,μπάσα,μεσαία) στην μεσαία ρύθμιση.Κάνει πολύ έντονο βουητό.Όταν έχω χαμηλή ένταση δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου αλλά δεν ακούγεται και η κιθάρα.Όταν έχω πιο δυνατά την ένταση ακούγεται η κιθάρα αλλά ο θόρυβος από το βουητό υπερισχύει από τον ήχο της κιθάρας.Θα σας παρακαλούσα να μου πείτε μια λύση να δοκιμάσω μπας και βαρέσω καμια μπασαδούρα,χωρίς αυτό το ενοχλητικό βουητό.Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!! ::) ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.Δε νομίζω όμως ότι είναι τόσο απλό το πρόβλημα για να λυθεί απλά με μια τάπα.Όταν την δοκίμασα σε ενισχυτές του Νάκα, δε θα μου λέγανε λογικά γι'αυτό το προϊόν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Eίναι κάτι που συνεχίζει αν mute-άρεις τις χορδές και τις εμποδίσεις να πάλλονται; Γιατί κι εμένα με μπέρδεψε λίγο η μπασαδούρα που είπες. Και εκ πρώτης όψεως θα σου πρότεινα κι εγώ τάπα. Αλλά από την άλλη μου φαίνεται παράξενο να είναι σε τέτοιο βαθμό. Η δική μου υπόθεση έχει να κάνει με τον πιεζοκρύσταλλο και αν πατάει καλά το saddle. Δοκίμασε να χαλαρώσεις χορδές, να βγάλεις το saddle, -τσέκαρέ το όσο το έχεις στα χέρια σου για ανωμαλίες στην πατούρα, βάλτο να πατήσει σε κάτι επίπεδο, ένα τραπέζι, μπας και δεν έχει καλή πατούρα. Ξαναβάλε και ξαναδοκίμασε. Μπορεί να κάτσει αλλιώς.

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι κάτι που συνεχίζει αν mute-άρεις τις χορδές και τις εμποδίσεις να πάλλονται; Γιατί κι εμένα με μπέρδεψε λίγο η μπασαδούρα που είπες. Και εκ πρώτης όψεως θα σου πρότεινα κι εγώ τάπα. Αλλά από την άλλη μου φαίνεται παράξενο να είναι σε τέτοιο βαθμό. Η δική μου υπόθεση έχει να κάνει με τον πιεζοκρύσταλλο και αν πατάει καλά το saddle. Δοκίμασε να χαλαρώσεις χορδές, να βγάλεις το saddle, -τσέκαρέ το όσο το έχεις στα χέρια σου για ανωμαλίες στην πατούρα, βάλτο να πατήσει σε κάτι επίπεδο, ένα τραπέζι, μπας και δεν έχει καλή πατούρα. Ξαναβάλε και ξαναδοκίμασε. Μπορεί να κάτσει αλλιώς.

Ναι δοκίμασα να mutaro όπως είπατε τις χορδές,μπασαδούρα εννοώ να παίξω καμια συγχορδιά χωρίς να μου τρυπάει τα αυτιά.Η κιθάρα είναι από πρόσφατο setup σχετικά και είναι σε καλή κατάσταση το saddle της.Με το action δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί στη μι μπασο η απόσταση στο 12ο τάστο είναι κάπου 4,5 χιλιοστά αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.Αυτό με τον πιεζοκρύσταλλο δεν το κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ.Πώς θα ανεβάσω ηχητικό δείγμα ;Αν είναι να στείλω κάποια στιγμή.Θέλω να μην πονάνε τα αυτάκια μου από το βουητό.Η κιθάρα μου βγάζει έναν ήχο πολύ διαπεραστικό σε συνδυασμό με το βουητό δηστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ.Πώς ανεβάζω ηχητικό δείγμα ;

Το γράφεις και επισυνάπτεις το αρχείο (από το "Συνημμένα και άλλες επιλογές" / "επιλογή αρχείου".

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμα.

Υπάρχει (αν δεν κάνω λάθος) ένα switch που γράφει phase.

Δεν το γυρνάς προς τα δεξιά μπας και μειωθεί ο θόρυβος?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμα.

Υπάρχει (αν δεν κάνω λάθος) ένα switch που γράφει phase.

Δεν το γυρνάς προς τα δεξιά μπας και μειωθεί ο θόρυβος?

Οκ έγινε θα το δοκιμάσω αν δεν αλλάξει κάτι θα προσπαθήσω να στείλω ηχητικό μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου