Προς το περιεχόμενο

Καρτα ηχου + mic = 150€ (στα γρηγορα)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και φάινεται να έχεις αποφασίσει προς τα που θα πας ωστόσο ρίξε μια ματιά και σε αυτό το σετάκι εδώ.

 

ειναι πολυ ενδιαφερον οντως. Δυο πραγματακια, πρωτον ξεφευγει απο το δυστυχως πολυ αυστηρο budget μου και δευτερον, δεν χρειαζομαι τα ακουστικα, καθοτι εχω ηδη τα agk k271 τα οποια εχω μαθει....

 

Το διλλημα μου παραμενει αναμεσα στην tascam us1x2 και steinberg ur22, κυριως στον τομεα σταθεροτητας drivers και recording latency.

 

Πρεπει να αποφασισω ποια απο τις 2.....

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τελικά να πω ότι είμαι ευτυχής κάτοχος  της  Tascam 1x2 και του Tm-80. Αμελητέο latency αν χρησιμοποιήσει κάποιος το monitor στο track -δεν υπάρχει λόγος- και ΚΑΘΟΛΟΥ latency με το οπίσθιο διακοπτάκι ενεργοποιημένο.

 

Σήμερα θεού θέλοντος θα γράψω με το μικρόφωνο ακουστική κιθάρα και τις προσεχείς ημέρες, φωνή από έναν συνάδελφο , σε ένα τραγούδι που φτιάχνουμε.

 

Θα συνεχίσω με εντυπώσεις, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ για τη βοήθεια.

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα στηριξεις το superlux στη βαση? Χρειαζεται αραχνη.

Κανω μια διορθωση.

Δεν ειχα προσεξει οτι το superlux μπορει να τοποθετηθει σε βαση μικροφωνου χωρις αραχνη.

Οποτε οποιος νομιζει οτι δε χρειαζεται αντικραδασμικη προστασια, μπορει να το συμπεριλαβει στις επιλογες του με δεδομενο το VFM του (και οτι κοστιζει μονο 39e τιμη τομαν +20 μεταφορικα ή 44ε Ελλαδα +8.5 μεταφορικα - θα προτιμουσα τομαν γιατι βρισκω βαση με 8ε, εχω παρει ηδη και ειναι αξιοπρεπης)

ΥΓ1 μη ξεχναμε οτι για ακουστικη κιθαρα υπαρχει και το Superlux HI 10 (πουρακι) με πολυ καλες κριτικες (29ε +20 μεταφ τομαν ή 32.5 +8.5 Ελλαδα)

ΥΓ2 μη ξεχναμε οτι στον τομαν υπαρχει δυνατοτητα επιστροφης χρηματων χωρις καμια δικαιολογια απλα και μονο γιατι μετανιωσαμε. Απλα παιρνει κανα μηνα η υποθεση με τα πηγαινελα. Εχω στειλει πισω πραγματα δυο φορες.

 

8062865_800.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πηρα το rode τελικα αλλα μεχρι στιγμης ηχογραφησα μονο....ενα ενα ενα δυο....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρηγορη ηχογραφηση που εκανα με τη καρτα (Tascam us 1x2) το μικροφωνακι (Tascam Tm-80)και μια δανεικη Gibson AJ VINTAGE Acoustic

 

Απειροελαχιστο eq και reverb απο το Cubase Le 9.5 που ηρθε μαζι με τη καρτα, και τελος ενα κοντραμπασο και ενα shaker απο το Halion Sonic Se.

 

Καλη ακροαση και εννοειται καθε γνωμη ευπροσδεκτη.

Tico_taco.mp3

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Με 'γεια! Καλή επιλογή και πολύ όμορφη.

 

Η ηχογράφηση πολύ άνω του μετρίου, όπως και το ωραίο παίξιμο.

Μια χαρά τελικά. Είδες με τι budget βγάζεις αξιοπρεπή ήχο;  Διαβάζεις το manual και παίζεις καλά, αυτά που ήθελες να γράψεις. Αυτό είναι όλο.

Καλοτάξιδα!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Γιαννη ευχαριστω για τα σχολια, οντως με λιγα πραγματακια βγαζεις αξιοπρεπη σπιτικα ντεμο

αυτος ηταν και ο στοχος μου απο πλευρας ηχητικης ποιοτητας. ;D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες μουσικές, ωραία παιξίματα και ρεαλιστικοί στόχοι, η συνταγή της επιτυχίας. Τόσες δυνατότητες από τα low end μηχανήματα, φοβερό, ζούμε σε χρυσές εποχές.

 

 

Α, χτύπα και καμιά μπύρα μια και έπαιξες αυτό, και ανέβασε όποτε μπορέσεις και άλλα να γουστάρουμε.  ;D  ;D  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη η αίσθηση της ηρεμίας είναι που μας λείπει εδώ μέσα.

Ωραίος φίλε και σαφώς (και με πάταγο) εκτός ...συρμού  ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μπράβο Σπύρο... πολύ καλή προσπάθεια...

το "θόλωμα" χαμηλομεσαία φαντάζομαι οφείλεται κυρίως στην αλληλεπίδραση του κ\ μπάσου με τον χώρο της ηχογράφησης... αν ναι και πειραματιστείς λίγο με αυτή τη σχέση (καταλαβαίνω ότι τα μέσα δεν βοηθάνε) νομίζω ότι μπορείς να κάνεις ακόμα καλύτερο το ήδη πολύ καλό αποτέλεσμα...

και πάλι μπράβο....

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου