Προς το περιεχόμενο

Η καλύτερη Έτοιμη Strat για Relicing;


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!

 

Λοιπον, ανοιγω αυτο το thread, καθως νομιζω οτι κατεληξα σε μια καλη διαπιστωση οσων αφορα στο relicing sunburst stratocaster.

 

Ας τα παρουμε απο την αρχη:

 

Εχω αυτην την Vintage Icon V6MRSSB.  (σορυ, φωτο απο το νετ για την ωρα...)

 

width=600 height=450https://reverb-res.cloudinary.com/image/upload/s--wb5NrxvT--/a_exif,c_limit,e_unsharp_mask:80,f_auto,fl_progressive,g_south,h_1600,q_80,w_1600/v1445909449/yn2x9forymkbeo1utart.jpg[/img]

 

 

Σημερα την εχει καινουργια ο Θωμας στην εξευτελιστική τιμη των 279ευρω!!!! (εγω την πηρα 350 περιπου το 2015)

https://www.thomann.de/gr/vintage_icon_v6mrssb.htm?ref=prod_rel_251594_4

 

Ειναι το distressed μοντελο (οχι το reissued με poly finish)

Μιας και το relicing απο την μαμα του δεν μου αρεσε ιδιαιτερα, αποφασισα να προχωρησω σε δικη μου προσπαθεια πιο αληθοφανους relicing, και στην ουσια να την κανω αυτο που λεει και ο τιτλος του μοντελου (distressed).

 

Ηδη σημερα το εχω κανει (κατα το μεγαλυτερο μερος της διαδικασιας).

Το πιο σημαντικο ομως ειναι αυτα τα οποια με ξαφνιασαν ξανα:

 

1. Το φινιρισμα δεν ειναι Poly

2. Το φινιρισμα δεν ειναι Nitro.

3. To φινιρισμα, ειναι αλλης τεχνοτροπιας (που δεν γνωριζω) αλλα ειναι ματ, και σου δινει την αισθηση οτι ειναι νιτρο (και ειναι σε πολυ λεπτο στρωμα). Την τελευταια φορα που ηρθαν τα χερια μου σε επαφη με νιτρο, ηταν στον νακα πριν παρω αυτην την Vintage, με μια Fender Road Worn 60s. μπορω να πω οτι οντως εχει αλλη αισθηση στα χερια το νιτρο.

4. Αποφασισα να κανω μια replica της 62 στρατ John Frusciante (η οποια παρεπιμπτωντος εχει αρκετο distress)

5. Ηταν πιο ομαλη η διαδικασια απο ο,τι περιμενα. Και συγκεκριμενα, καθως δεν ειναι poly, ευκολα αφαιρεθηκε το χρωμα. Κυριως σταματησα στο πρωτο στρωμα και δεν αποκαλυψα τελειως το ξυλο (αν και νομιζω οτι ακομα καλυτερα θα ηταν και πιο αληθοφανες το relic.

 

 

Οποτε, θα σας ανεβασω φωτο τραβηγμενες στο φως της ημερας. (sorry, δεν τραβηξα το πρωι που την εφτιαχνα και τωρα δεν την εχω μαζι μου... :-[ )

 

 

 

Ο λογος που γραφω το thread, ειναι πως αν καποιος θελει να φτιαξει μονος του Relic Sunburst Stratocaster, αξιζει τον κοπο γιατι :

 

1. Πολυ ποιοτικο οργανο.

2. Χώμα τιμη

3. Wilkinson hardware, κλειδια  WJ55 E-Z-LOK™(vintage style). γεφυρα.

4. Wilkinson μαγνητες που τα σπανε (απλα ακουστε και το κλιπ που ειχα ανεβασει πριν μερες για SRV ηχο σε αλλο thread)

https://www.noiz.gr/index.php?topic=213854.msg940819#msg940819

5. 10αρι radius μανικι, αρκετα fast καθως εχει mat φινιρισμα

 

 

Οταν 150-250 ευρω κανει ενα μανικι απο parts μαγαζι, εδω με 279 παιρνεις ετοιμη καινουργια ολοκληρη κιθαρα, με hardware που δεν χρειαζονται αλλαγμα (αντε κανενα steel block και ενα tusq nut μονο)

 

 

Οψωμεθα!  8)

 

 

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Λοιπον, σας στελνω τις φωτο οπως εγραψα χθες (σορυ για το αργοπορημενο :P )

 

Αβαφη

Απλα εξει ξυστει και τριφτει λιγο με γυαλοχαρτο 400αρι. Τιποτα αλλο. Το  επομενο ειναι να του δωσω το χρωμα στο φινιρισμα οπως στις φωτο της πραγματικης 1962 στρατ του. (επομενο ποστ)

 

FruscianteRelic6.thumb.jpg.79599b73c757f91502a5058d17b0cd17.jpg

FruscianteRelic5.thumb.jpg.9ff0eed5ca9326271f9aa6816b09dafd.jpg

FruscianteRelic4.thumb.jpg.f69c07296f2d9cbadf756c2e4b359425.jpg

FruscianteRelic.thumb.jpg.41ce56915b33a383ed9cacd5f1b5d3da.jpg

FruscianteRelic3.thumb.jpg.8575aa8deee94582bb2dd7566bb103fc.jpg

FruscianteRelic2.thumb.jpg.3dfb2f680f530f6230af585d525bd624.jpg

FruscianteRelic8.thumb.jpg.6f459251d35200b2d735270a7f30a936.jpg

FruscianteRelic7.thumb.jpg.3ac261ccf089581c5a539a0b1e322efe.jpg

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ειναι οι φωτο απο ιντερνετ της κιθαρας του Frusciante. Χρησιμοποιησα αυτες σαν οδηγο, αλλα ακομα περισσοτερο επηρρεαστηκα απο την φοβερη διαδικασια του πιστου relic που εκανε ο τυπος παρακατω:

 

OriginalFrusciantefront.jpg.78ecd49a205602b97d6e5c00ec3b4bb6.jpg

OriginalFruscianteback.thumb.png.4fbd0209c8cc286ce98a2ef8c419af22.png

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To headstock θα το τριψω με 1000αρι γυαλοχαρτο σε νερο, να φυγει η γυαλαδα του λουστρου κυριως.

 

Τωρα για τα πλαστικα μερη θα δω...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά η ιδέα δεν μου άρεσε ποτέ και ούτε θα μου αρέσει.

Προσωπικά θέλω οι κιθάρες μου να έχουν την προσοχή που τους αρμόζει και αν τύχει και σημαδευτούν είναι καθαρά θέμα κισμέτ.

Τότε με γειά τους και χαρά τους.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ξερω!  :-\

 

Ημουν ετσι μεχρι τα τελευταια χρονια. Μαλλον... χειροτερα...Δεν ηθελα ουτε γρατζουνια να εχει η κιθαρα μου. Συγκεκριμενα απεριψα παλια, καλή κιθαρα απο φιλο, γιατι ηταν....λιγο χτυπημενη!  :P

Τα εβαλα με τον αδερφο μου που του ειχα δανεισει την κθαρα μου για λιγες μερες! και μου την γρατζουνησε τοτε πισω, στο υψος της ζωνης...

 

Μετα, κατι εγινε... Αρχισα να ασχολουμαι περισσοτερο με το αν με βολευει η κιθαρα που παιζω, και λιγοτερο με το αν εχει καπου χτυπηματα.

 

Υστερα, περασα στην απενταντι οχθη, και πηρα την Vintage σε distressed χρωμα. (Αν δεν κανω λαθος, ηταν μετα απο τοτε που στον Νακα δοκιμασα την Rοad Worn, και η υφη της στο σωμα με εκανε να αρχιζει να μου αρεσει το ταλαιπωρημενο σωμα...)

 

Πιο μετα ξεκινησα τις μοντες, να αλλαζω hardware. μαγνητες, ηλεκτρικα κτλ, να σεταρω μονος μου τις κιθαρες μου (και πλεον να μην βγαινει out of tune ουτε η ταπεινη squier μου μετα απο 2 ωρες προβα). Ετσι, συνηδειτοποιησα οτι το relic φινιρισμα στην Vintage, παραηταν ψευτικο για τα ματια μου... Και αφου ειχα πλεον δουλεψει αρκετες ωρες με τα μεσα-εξω των κιθαρων μου, προχθες αποφασισα να παρω και το DIY-relic στα χερια μου.

 

Οπερ και εγένετο!

 

 

Το τραγελαφικο  :-X βεβαια της περιπτωσης, ειναι πως αν με εβλεπε κανεις ΤΙ εκανα στην κιθαρα θα με εβριζε  :-[, και σε μια φαση μετα την τοση ταλαιπωρια της, μου ξεφυγε λιγο παραπανω το κοπιδι και εφυγε λιγο ξυλο παραπανω και αντανακλαστικα κανω εκεινη την ωρα:

 

"ΩΧΧΧ ρε γ@μ0τ0 μου!!! Της εκανα ζημια"  :-[ :-X :o

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερωτηση μου τωρα ειναι με ποιό τροπο πιστευετε οτι θα γινει καλυτερο το stain στο σωμα;

 

Κυριως εχει μεινει το primer στρωμα. Διαβαζω διαφορους τροπους, απο γραφιτη, μεχρι τσαι και συρματακι με ξυδι και να απλωσεις το υγρο που μενει.

 

Τι προτεινετε;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας ωραιος τροπος να δημιουργησεις cracking  στο χρωμα,ζεστανε το αρκετα με ενα πιστολακι και καπακι ψεκασε με ψυκτικο...εγω δεν ειχα και την εβαλα στη καταψυξη...τα αποτελεσματα ειναι πολυ πειστικα!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο φανταζομαι κυριως για polyurethane φινιρισματα θα κανει δουλεια.  ;)

 

Στην Vintage V6 που δουλευω τωρα, δεν ειναι Poly. Ουτε nitro. Αλλα ενα πολυ ωραιο λεπτο στρωμα ματ φινιρισμα, που δουλευεται ευκολα.

 

Για αυτο και λεω οτι μαλλον η επιλογη απο τον Wilkinson σε αυτες τις κιθαρες ειναι καλή και ετσι να μπορει οποιος θελει να κανει τεχνιτο relic οπως θελει στη συγκεκριμενη. Αλλιως οντως το poly θελει πολυ φασαρια.

 

Αν εχεις σωμα με νιτρο, απλα το αφηνεις και οντως μονο του γινεται relic (και ετσι αξιζει, για τοσο ακριβο φινιρισμα)

 

Ομως η V6 κανει μια χαρα τη δουλεια της  ;D

 

 

Εκει ειναι και η εκπληξη μου. Τετοιο φινιρισμα δεν εχω δει αλλου σε τετοια τιμη κιθαρας, και με τετοια hardware  ;)

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου