Προς το περιεχόμενο

None Other - Closure (live recording)


SpyrosCh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Thanks αφεντικό!

 

Μεγάλη κουβέντα πάμε να ανοίξουμε  :).

 

Τη φωνή αυστηρώς προσωπικά τη θεωρώ μέρος του συνολικού ηχοτοπίου (δεν τίθεται θέμα δηλαδή η μουσική να υπηρετεί το τραγούδι ή το αντίθετο, εκτός και αν μιλάμε για κάτι προφανώς εξαιρετικό - π.χ. δεν θα περίμενα να ακούσω τον Lanegan στην ίδια στάθμη με την ορχήστρα του), οι στίχοι είναι ένα added bonus ας πούμε. Το intelligible της υπόθεσης είναι κάτι που οι μη φυσικώς ομιλούμενοι την αγγλικήν πάντα θα το ξεκινάμε με γκολ από τα αποδυτήρια  ;D

 

Η ισορροπία είναι η λέξη κλειδί φυσικά, αν και κάτι κατά τι υποκειμενικό kateme :laugh:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

... π.χ. δεν θα περίμενα να ακούσω τον Lanegan στην ίδια στάθμη με την ορχήστρα του), οι στίχοι είναι ένα added bonus ας πούμε. Το intelligible της υπόθεσης είναι κάτι που οι μη φυσικώς ομιλούμενοι την αγγλικήν πάντα θα το ξεκινάμε με γκολ από τα αποδυτήρια  ;D

 

Η ισορροπία είναι η λέξη κλειδί φυσικά, αν και κάτι κατά τι υποκειμενικό kateme :laugh:

Απέχεις πολύ απο τις μείξεις φωνής του Lanegan. Η δική του είναι σαφώς πιο ισορροπημένη με την μπάντα, χωρίς να χάνεται.

 

Οσο για το γκολ στα αποδυτήρια, σκέψου λίγο πόσο έντονα διαφορετικές είναι οι προφορές στον αγγλόφωνο κόσμο. Τόσο που αναρωτιέσαι αν συνεννοούνται μεταξύ τους. Σκωτσέζοι, Αυστραλοί, East Londoners κ.α. Κάτι σαν τα Ελλαδίτικα με τα Κυπριακά. Γι αυτό έχουν καταλήξει λίγο πολύ να τραγουδάνε σχεδόν αμερικάνικα ακόμα και οι Βρετανοί. Σίγουρα λοιπόν αν οι στοίχοι στέκουν και δεν είναι greeklish όπως η camel με την que που είπε και ο επισημότερος εκπρόσωπος μας, δεν τίθεται θέμα τόσο προφοράς, όσο ουσίας.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικό. Και η φωνή σου και η προφορά σου μια χαρά είναι άνθρωπέ μου, μην σε υποτιμάς. Σε κομμάτια σας όπως το I, Replicator και το Torpor Serving, τα σπας και ΚΤΓΜ άνετα θα στέκονταν σε οποιαδήποτε σκηνή εκτός Ελλάδας.

Keep on!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ ταμταμ, δεν τίθεται θέμα υποτίμησης :)

Συμφωνώ με yameth σαφώς, περισσότερο γενίκευα στο προηγούμενό μου ποστ παρά εξέφραζα την άποψή μου για τη φωνή/προφορά μου - που εννοείται πως χρήζει βελτίωσης, μην παρεξηγηθώ :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου