Προς το περιεχόμενο

Αλλο ένα θέμα για λαμπάτο


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποφάσισα να επενδύσω σε έναν λαμπάτο ενισχυτή...

 

Με ενδιαφέρει να έχει καλό ήχο σε εντάσεις δωματίου μέχρι πρόβα.Budget μέχρι 500ευρώ.

Θέλω καλά καθαρά,όxι κρυστάλλινα,πιο πολύ μεσαία και vintage ήχο.Θέλω ιδαιτερο ήχο γενικά.Ο σκοπός είναι να παίζω με την Tele μου και την Tonelab jazzoπραγματα,αλλά οι καταβολές μου είναι από alternative ήχους.Ο ήχος των κιθαριστών που μου αρέσει προέρχεται κυρίως από Vox AC30,αλλά τον ενισχυτή δεν τον έχω παίξει ποτέ ο ίδιος.Στις επόμενες αγορές μου(μετά τον ενισχυτή) θα είναι και ένα σκαφάκι πάντως.

 

Για να μην πολυλογώ σκέφτομαι τους εξής:

1)Fender Pro Junior (~500e)

2)Epiphone Valve junior head + καμπίνα Laney 12"(~350e)

3)Mεταχειρισμένο Laney VC30 112 (~450e)

 

 

Tι γνώμη έχετε?Προτείνεται κάτι άλλο για αυτή τη χρήση?Σημειώστε οτι μέχρι στιγμής παίζω όλο σε φτηνούς τρανζιστορ,οπότε οτι και να ακούσω από λάμπα κορυφαίο μου φαίνεται...Φυσικά θα τους ακούσω όλους πρώτα,αλλά σε μαγαζί νομίζω δεν μπορώ να βγάλω καλά συμπέρασμα :roll:

 

Eυχαριστώ εκ των προτέρων :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα εμενα μακρυα απο τον pro junior γιατι δεν θα σε βγαλει με τιποτα για προβα με τον ηχο που περιγραφεις. Ειδικα με το tonelab μπροστα, η παραμορφωση θα ειναι συνεχης και τα καθαρα σου θα πνιγονται.

 

Η επιλογη του μεταχειρισμενου Laney μου φαινεται ιδανικη γιατι και εχει αρκετα καθαρα watt και εχει και το 12αρι του που θα το χρειστεις σε μια προβα.

 

Τον epiphone δεν τον ξερω καθολου δυστυχως...

 

Τι θα προτεινα εγω σαν εναλλακτικη?? Εναν παλιο Valvestate κοντα στα 50 watt που θα χρησιμοποιεις μονο τον τελικο του και ο 'ηχος' σου θα φτιαχνεται απο το πολυ αξιολογο Tonelab. Καλα ηχεια θα εχεις, αδιαφορη τονικα βαση θα εχεις για να ακουστει η πεταλιερα σου και θα την βγαλεις και με 200+ euro. Και σε λιγα χρονια που θα μπορεις, θα δωσεις τα 800+ για να παρεις εναν καλο λαμπατο να τον χαρεις. Οπως και να'χει, καλη τυχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδω & 5 μηνες παιζω αποκλειστικα στις προβες & τα live με τον Pro junior & το Vox Tonelab με telecaster :wink:

 

Δεν εχω ΠΟΤΕ καταφερει να ανεβασω το vol πανω απο το 4 χωρις να μου βαλουν χοντρο χερι και ο ηχος μου ειναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟΣ (& φαντασου οτι χρησιμοποιω και ενα πεταλακι κομπρεσορ που ανεβασει σημαντικα το λεβελ) ,τον δανεισα μαλιστα σε κιθαριστα γνωστου γκρουπ και εβγαλε ενα ολοκληρο λαϊβ στο ΛΥΚΑΒΗΤΤΟ (!) & ακομα εκει του φωναζαν να χαμηλωσει!! 8O

 

Θελει ομως δυο μετατροπες

 

Ενα σετ maximum headroom JJ tubes (45 ευρω) & ενα μεγαφωνο EMINENCE BETA A 200W (50 ευρω)

 

Προσωπικα καλυτερο ενισχυτη απο πλευρας "τονου" απο τον Pro Junior μεχρι και τα 1000 ευρω πολυ δυσκολα θα βρεις..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....και καπου εδω οι αποψεις μου ταπεινωθηκαν μπροστα σε χρονια εμπειριας οποτε αποσυρομαι....ευχαριστω για την προσοχη σας.... :(

 

Βεβαια ο φιλος μας δεν μιλαει για καταστασεις με μικροφωνο μπροστα στον ενισχυτη και PA αλλα για απλες προβες σε studio οπου ο ενισχυτης ειναι και το μονο ηχειο. Οποτε νομιζω οτι ειμαι ακομα εντος θεματος. 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε αρχηγε μου προς θεου,μια χαρα τα λες! :wink:

 

χωρις τις μετατροπες ετσι εχουν τα πραγματα,αλλα ΜΕ αυτες βγαζεις προβα και λαιβ χωρις μικροφωνα και ΡΑ :!:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕν θελω να μετατρεψω το thread του παιδιου σε κουβεντα, αλλα οδευω προς την παρανοια εδω...

 

Δηλαδη ο φιλος σου επαιξε στο Λυκαβηττο χωρις PA με τον Pro jr.??????

Μ'εχεις μπερδεψει ρε superfunk. :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :)

 

Μάλλον,έτσι όπως γράφω, δεν έκανα κατανοητό οτι πρωτίστως με ενδιαφέρει ο καλός ήχος σε χαμηλές εντάσεις.Γι αυτό κοιτάω μικρούς και φοβάμαι τον Laney,μήπως δεν θα μπορώ να τον χαρώ στο σπίτι...

 

Σε home προβάδικο με ντράμερ νομίζω θα ακούγομαι ε?Και σε κανονικό προβάδικο θα μπορώ να μπω με μικρόφωνο νομίζω...

 

Superfunk,αυτό που λες για τον τόνο αναφέρεται σε αυτό που θεωρείς εσύ ιδανικό τόνο ή αυτό που περιγράφω στο αρχικό μου ποστ(ή είναι το ίδιο?)?Και μια ηλίθια απορία:Βγαίνουν και μεγάφωνα 10" από Celestion και Eminence?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά καμπίνα Laney σκέφτεσαι για "πάντρεμα" με τον VJ;

 

Αυτή τί σου λέει;

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=posting&mode=reply&t=5173

 

Ο συνδυασμός Epi VJ & Vox 212 θα με έψηνε...

 

Δες κι εδώ

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4755&start=0

 

τα clips του Freedom με τον VJ...

 

Προσοχή μόνο γιατί είναι άκρως εθιστικά

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά καμπίνα Laney σκέφτεσαι για "πάντρεμα" με τον VJ;

 

Αυτή τί σου λέει;

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=posting&mode=reply&t=5173

 

Λέω για την GS112VE επειδή είναι φτηνη :oops:

 

Εδώ μάλλον έχεις κάνει λάθος στο λινκ :roll:

 

Ο συνδυασμός Epi VJ & Vox 212 θα με έψηνε...

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4755&start=0

 

τα clips του Freedom με τον VJ...

 

Τα έχω ακούσει αυτά ρε συ :wink:

 

Από καμπίνες ξέρω ακόμα λιγότερα...δεν ξέρω τι θα επέλεγα,για γουρούνι στο σακί σκέφτομαι :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Laney απ'όσο θυμάμαι που τον είχα ακούσει για λίγο δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα...

 

Τον epiphone θέλω να τον ακούσω αλλά πιστεύω 5W είναι λίγα για αυτό που θες...

 

Fender Pro Junior, δεν έχω ακούσει τον τωρινό (Mexico), μιας και έχω 2 USA - tweed τα οποία είναι απλά ΤΕΛΕΙΑ ! , αλλά μπορεί να μην εχουν μεγάλες διαφορές...

 

Θα συμφωνήσω λοιπόν με τον superfunk προτείνοντάς σου τον ProJunior με αλλαγή λαμπών φυσικά...

 

ps- o fleamail βρήκε εναν pro junior tweed στο ebay με 400¤...για ρίξε μια ματιά... :wink:

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου