Προς το περιεχόμενο

Δασμοί & Φόροι εισαγωγης μουσικων οργανων


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω αγοράσει κιθάρα από Αμέρικα μόλις 4 φορές (μικρό δηλ το στατιστικό δείγμα για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα). Τις 3 πλήρωσα όσα υπολόγιζα. Την 4η πολλά περισσότερα. Άτυχη η 4η φορά ή απλά έπεσα σε "έξυπνους" τελωνειακούς υπαλλήλους;  >:(

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια φορα δεν "πιστευουν" την αναγραφομενη τιμη και το παιζουν εξυπνοι, ειδικά αμα δουν καμια "γυαλιστερη" κιθαρα και χρεωνουν παραπανω.Ειναι και τι θα σου κατσει.Εγω πχ για την Peavey T60 που αγορασα περυσι αξιας $330 και $110 αποστολή δεν πλήρωσα τιποτα!!! (άγνωσται αι βουλαι του κρατους) Φαινεται την ειδαν παλια και την προσπερασαν

Παντως οπως λεει ο SF μπορεις να δεις αναλυτικα τις χρεωσεις στα χαρτια.Οταν πουλησα το φουσκωτο μου προπερσι αρμοδιος για μεταβιβασεις σκαφων στην εφορια ηταν ενας γερακος γυρω στα 60 που επειδη του φανηκε μικρη η τιμη του συμφωνητικου αλλα παραλληλα δεν ειχε ιδεα απο σκαφη και μηχανες πηρε μπροστα μου καποιον γνωστο του τηλεφωνο, να τον συμβουλευτει :o :o :o

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια φορα δεν "πιστευουν" την αναγραφομενη τιμη και το παιζουν εξυπνοι, ειδικά αμα δουν καμια "γυαλιστερη" κιθαρα και χρεωνουν παραπανω.

 

Σε αυτό ακριβώς καταλήγω κι εγώ  :-X

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι ζηταω παντα USPS EMS (εχει την ιδια τιμη με το Priority ) και ποτε δεν εχω παραλαβει αργοτερα απο 5 με 6 ημερες....

 

Ατυχοι ειστε νομιζω (η δεν μενετε κεντρο.... ;D)

 

Εχει αλλάξει κάτι πρόσφατα στις χρεωσεις της USPS και δεν το έχω πάρει χαμπάρι? ;D

Γιατί μέχρι πριν μερικές μέρες, η διαφορά χρέωσης με USPS Priority σε σχέση με USPS EMS (express),αγγίζει και το  50% μερικές φορες.

 

Με τον πρώτο τρόπο λαμβάνω σε σταθερή βάση εντός 10 ημερών,

με τον δεύτερο απο 4 μέρες εως 2 μήνες,ειδικά σε περιοδο αιχμής ή καλοκαίρι.

 

Και μένω σε ακτίνα κέντρου ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι περιπου 15% ακριβοτερο ,αστεια διαφορα σε ευρω δηλ. ;)

 

2 φορες μου εχουν στειλει με priority,τη μια εκανε 5 ΜΗΝΕΣ (ειχα πεσει στην απεργια των τελωνειων στον Πειραια...) την αλλη 30 ημερες...ευχαριστω δεν θα παρω (αλλωστε προτιμω να μου τα φερνουν σπιτι απο το να περιμενω στην ουρα στα ΕΛΤΑ) ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλώς και η διαφορά είναι αστεία (αν και ανάλογα με το βάρος και τον όγκο του αντικειμένου,μερικές φορές είναι πολυ περισσότερη),

δεν είναι όμως το θέμα για μένα αυτό.

 

Όταν παραγγέλνω κάτι σήμερα,επειδή είμαι πολύ υπομονετικός άνθρωπος, θα ήθελα να το παραλάβω ΧΤΕΣ ;D

Η α' μου προτίμηση ήταν  EMS, γιατί πράγματι παραλάμβανα πιο γρήγορα μέχρι πριν 1.5 χρόνο περίπου, όπου μετά αρχισε μια ιστορία και παραλάμβανα πότε σε 4,πότε σε 14,....και πότε σε 64 μέρες.Εκτός τις ασκήσεις υπομονής που έκανα,με χάλαγαν πολύ και οι δικαιολογίες που μου έλεγαν στις Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ.

 

Προτιμώ την "αργή" αλλά πιο σταθερή USPS Priority, απο την γρήγορη αλλά ασταθή EMS

 

....και ας πλήρώσω λιγότερα,δεν με πειράζει. ;D

 

Στο ταχυδρομείο δεν έχει τύχει να περιμένω πάνω απο 30' (μάλλον είμαι τυχερός :)),αλλά και πάλι καλυτερα να περιμένω 10 μέρες και 2 ώρες,παρά 2 μήνες ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Επειδη πολλα ακουγονται γενικα σε πολλα sites, θα ηθελα να σας διαφωτισω σχετικα με το θεμα επειδη τυγχανει να ειναι η δουλεια μου.

 

Πλεον, με την οικονομικη κριση, οτιδηποτε και να περναγε αβαβα απο το τελωνειο, πλεον τα κρατανε μεσα. (ΦΕΡΤΕ ΛΕΦΤΑ λεει το κρατος)

 

Το οριο οριζεται στα 44 δολλαρια για να περνανε ελευθερα εμπορευματα που ερχονται απο τριτες χωρες. Τα παντα μεσω EU νοουνται ως κοινοτικα εμπορευματα και δεν οφειλουν κανενα απολυτως δασμο και φορο, πλην καπνικων, αλκοολουχων, αυτοκινητων οχηματων και μοτοσυκλετων που εντασσονται στον ειδικο φορο καταναλωσεις τα πρωτα 2, στον ειδικο τελος ταξινομησης τα 2 τελευταια.

 

Το οριο συνηθως για ιδιωτες ειθεισται να ειναι μεγαλυτερο (κοντα στα 150 ευρω νομιζω) αλλα επισημως, μονο απο ταξιδιωτες, δηλαδη για επιβατες που ερχονται απο τριτες χωρες και εχουν μαζι τους εμπορευματα. Δεν νομιζω πως ισχυει κατα την εισαγωγη εμπορευματων απο τριτη χωρα στην χωρα μας, αν εχει αλλαξει ι διαταγη δεν το ξερω προσωπικα.

 

Ας παμε στα πιο ουσιωδη. Συνηθως οι περισσοτεροι απο εδω μεσα, κιθαρες, μπασα, ντραμς και ενισχυτες φερνουμε, τουλαχιστον το μεγαλυτερο ποσοστο απο εμας και φυσικα, εξαρτηματα των οργανων αυτων.

 

Οι δασμολογικες κλασεις των ανωτερω προιοντων αλλα και των δασμολογικων επιβαρυνσεων, οριζονται βαει του ευρωπαικου δασμολογιου. Το ΦΠΑ ειναι το ιδιο για ολα τα παραπανω καθοτι δεν εντασσονται σε κατηγοριες χαμηλου η χαμηλοτατου συντελεστη ΦΠΑ (οπως πχ κρασια, ψαρια, ζωντανα, μοσχευματα, τεσπα το καταλαβατε :P )

 

Πιο αναλυτικα:

 

Εγχορδα με δασμο 3.20% (ακουστικες, κλασσικες, μπασα, μπαντζο κλπ)

Εγχορδα ηλεκτρικα, ακκορντεον & synthezisers (γενικα ηλεκτρικα) με δασμο 3.70%

Κρουστα με δασμο 3.20%

Πιανα με δασμο 4.00%

Μερη και εξαρτηματα μουσικων οργανων 2,70% (αναλογως το ειδος αλλα δεν ειναι μεγαλης σημασιας οι διαφορες στο δασμο ειναι συν πλην 0.5%)

 

Οι δασμολογικες κλασεις απο οσο καταλαβαινω δεν σας ενδιαφερουν, οσο το τι θα πληρωσετε.

 

Παραδειγμα λοιπον του ποσο θα πληρωσει καποιος που εχει παραγγειλει μια κιθαρα αξιας 500 δολλαριων. Εδω να σημειωσουμε πως το ελληνικο τελωωειο εχει μια λιστα με ισοτιμιες που αλλαζουν καθε μηνα και ΟΧΙ καθε μερα. Ειναι στανταρτ λοιπον η μηνιαια ισοτιμια και αλλαζει μονο αν εχει μεγαλη αποκλιση απο την πραγματικη (συν/πλην 5%)

 

 

 

Οποτε εχουμε και λεμε:

 

  Αξια $500 : 1.3506 (ισοτιμια Φεβρουαριου 2011) = € 370,20

+ Ναυλος μεταφορας - αν ειναι μεσα στο τιμολογιο αγορας σας δεν συνυπολογιζεται extra, που συνηθως ειναι. (αν δεν ειναι, υπολογιζεται ως 9-10 € / kg μεικτου βαρους)

+ Ασφαλιστρα € 3,70 (το 1% της καθαρης αξιας του εμπορευματος)

 

Αυτολεγεται ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΑΞΙΑ εμπορευματος και αυτη ειναι η αξια πανω στην οποια δασμοφορολογειται ενα εμπορευμα.

Οποτε εχουμε ενα συνολο € 373,90

 

Μιας και μιλαμε για μια ηλεκτρικη κιθαρα, ο δασμος ειναι 3.70.

(Οταν ενα εμπορευμα εχει δασμο, οπως πχ τα μουσικα οργανα, συνυπολογιζονται καποια μικρα ποσοστα στην τελικη αξια, οπως το 0.50% το οποιο ειναι εισφορα Τραπεζης Ελλαδος και το 0.15% το οποιο ειναι εισφορα Πανεπιστημιου Θεσ/νικης)

 

Αρα:  373,90 x 3.70% = 13.83

       373.90 x 0.50% =   1.87

       373.90 x 0.15% =   0.56

******* Το συνολο ολων αυτων, συν την στατιστικη αξια του εμπορευματος, πολλαπλασιαζονται επι 23% για να βγαλουμε το ΦΠΑ***********

       390,16 x   23% =  89,75

      ------------------------

       Συνολο                                                  € 106,01

     + ΔΕΤΕ (0,50% επι της στατιστικης αξιας)       €    2,00 (ελαχιστο €2)

---------------------------------------------------------

                                                                   € 108,01

 

Οποτε, στο τελωνειο θα πληρωσει καποιος (ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ) για μια κιθαρα αξιας $500 (στην τιμη ειπαμε πως περιεχεται και ο ναυλος), 108 ευρω.

 

Απο κει και περα, θα πρεπει να λαβετε υπ'οψιν πως εχετε κι αλλα εξοδα, οπως τα πρακτορειακα δικαιωματα διατακτικης, (δηλαδη ολη η χαρτοδουλεια που γινεται απο το εκαστοτε courrier) και τα εργατικα της εκαστοτε αποθηκης που κανει το handling του καθε courrier (ξεφορτωμα, διαλογη, κατανομη, παραδοση).

[Πρακτορειακα 15,50 εως 33.20 €, ενω εργατικα απο 15,98 € μεχρι οσο το αφησετε μεσα και ΟΛΑ ΑΥΤΑ, αναλογως του courrier και της τελωειακης αποθηκης]

 

Τωρα που ελπιζω να καταλαβατε κατι απο ολα αυτα :P , να σας πω και ενα πιο ευκολο τροπο επι ποσοστου για να βρισκετε  τα εξοδα που θα πληρωνετε στο τελωνειο ως συνολικο ποσοστο:

 

Εγχορδα (ακουστικες, κλασσικες, μπασα, μπαντζο κλπ) - Συνολ. Επιβαρυνση 27,7355%

Εγχορδα ηλεκτρικα, ακκορντεον & synthezisers (γενικα ηλεκτρικα) - ΣΥνολικη Επιβαρυνση 28,3505%

Κρουστα με δασμο 27,7355%%

Πιανα με δασμο 28,7195%

Μερη και εξαρτηματα μουσικων οργανων 27,1205%

 

Τα παραπανω, ειναι ολα τα ποσοστα επιβαρυνσης καθε ειδους μαζι με το ΦΠΑ στην στατιστικη αξια ενος εμπορευματος.

 

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ειναι αυστηρα για εισαγωγες μεσω courrier. Οσοι δε θελουν να τα στειλουν με καποιο απο τα 4 courrier (ΤΝΤ, UPS, DHL or FedEx), μπορουν να ζητησουν να σταλουν εφοσον ο αποστολεας εχει τη δυνατοτητα αυτη με ταχυδρομιο (USPS απο Αμερικη, EMS απο Κινα, κλπ κλπ). Λογικα τα οργανα εχουν αξιες που ξεπερνουν το οριο ελευθερης διακινησης, οποτε μενουν Τελωνειο μιας και τα ΕΛΤΑ εχουν τελωνειακο κομματι, απλα θα πληρωσετε μονο αυτα που αναλογουν στο τελωνειο και το δεμα θα σταλει στα ΕΛΤΑ της περιοχης σας οπου θα πληρωσετε με αντικαταβολη αυτα που σας αναλογουν. Να τονιστει πως τα ΕΛΤΑ πλεον καθυστερουν αρκετα, οποτε μην περιμενετε να τα παρετε οπως απο τα courrier, μεχρι να τελωνιστει, να σταλει στο ΕΛΤΑ σας και να σας ερθει ειδοποιηση, κλαμα κορομηλο.

 

Και κατι τελευταιο, μην νομιζετε πως οι τελωνειακοι ειναι γιδια ή αγραμματοι ή ασχετοι.

Κανουν αυτη τη δουλεια 20 χρονια, οποτε gift και αλλα τετοια χαριτωμενα δεν παιζουν.

Επισης το τελωνειο εχιε τη δυνατοτητα να μην πιστεψει ολους εσας που θα βαλετε καποιο χαμηλο τιμολογιο και να σας προσαυξησει την τιμη τιμολογιου. Μπορει καλλιστα να σας ζητησει αποδειξη PayPal ή εμβασματος, οποτε εκει θα καειτε. Οποτε μην το παιζετε μαγκες ή θιγμενοι ή ξερολες. Τελωνειακος δεν ειμαι, αλλα ειμαι πολλα χρονια στο χωρο για να βλεπω πολλους ιδιωτες, ξερω ποτε χαντακονονται μονοι τους απο τις "υστερικες" αντιδρασεις τους. Αν εχετε παει σε Εφορια, Πολεοδομια, Νομαρχια κλπ κλπ, θα ξερετε πως η γραφειοκρατια κυβερνα τα παντα, γιατι να διαφερει η Τελωνειακη Υπηρεσια? Think About it.

 

Ελπιζω να βοηθησα και οχι να σας εμπλεξα περισσοτερο.

(αμα εκανα κανενα spelling mistake, βαριεμαι να το ξανακοιταξω  :P )

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1

So Close, No Matter How Far...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Δασμοί & Φόροι εισαγωγης μουσικων οργανων
  • Yannis Methenitis featured this θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου