Προς το περιεχόμενο

Ενιχυτής ή PA για ενίσχυση TONELAB


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Γεια σε όλους.

Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά αν το θέμα έχει απαντηθεί/σχολιαστεί στο παρελθόν, αλλά ψάχνοντας δεν βρήκα κάτι που να ασχολείται με το θέμα...Είναι και μεγάλο το forum.

Είμαι ερασιτέχνης και παίζω περίπου 20 χρόνια. Μετά από περιπλανήσεις κατέληξα ότι η TONELAB (νομίζω συμφωνούν πολλοί...) έχει ικανοποιητικό ήχο. Τουλάχιστον για τα αυτιά μου. Ιδιαίτερα με ακουστικά ή σε DI είναι αρκετή για τη δική μου ερασιτεχνική / οικιακή χρήση. Αυτό που ψάχνω είναι ένας τρόπος αυτούς τους ήχους που πετυχαίνω να τους ενισχύσω και να τον κάνω να ακουστούν σε εντάσεις jam. Αυτή τη στιγμή το κάνω με εναν PEAVEY 65W (12'') χρησιμοποιώντας το καθαρό κανάλι. Κατά τη γνώμη μου ένα ιδιαίτερο στοιχείο που καθορίζει τον ήχο είναι η αλληλεπίδραση της κιθάρας με τον αέρα που κουνάει το ηχείο -αυτό το ελεγχόμενο feedback- το οποίο για να το πετύχω πρέπει να έχω κάποια ένταση. Επίσης το δωμάτιο που παίζω έχει σχήμα Τ και είναι -σχετικά- άδειο. Αυτό μου δίνει ένα περίεργο φυσικό reverb (γράφω με το μικρόφωνο λίγο μακριά από τον ενισχυτή και με ανεβασμένο το gain (του μικροφώνου) για να "πιάσω" και αυτό το effect όταν θέλω.

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω τον ενισχυτή, αφού δεν είναι και ότι καλύτερο.

Το ερώτημα είναι το εξής: Αφού δεν ενδιαφέρομαι για effects ή για στάδια προενίσχυσης με καλά drive από τον ενισχυτή μήπως πρέπει να πας σε κάτι άλλο? Σε powered monitors? Σε ηχεία PA με εναν καλό τελικό? Από την άλλη ένας ενισχυτής είναι ένας ενισχυτής ο οποίος θα μείνει ακόμα και αν αλλάξω γνώμη κάποια στιγμή για το TONELAB. Σκοπεύω να χαλάσω καμιά 500 Euro....για ένα (η δύο?) καθαρό(-α) κανάλι(-α) με αρκετό headroom και ουδέτερο χαρακτήρα (τονικά) για ευκρινή απόδοση της εξόδου του TONELAB.

Που θα τα επενδύατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλώς ήρθες στο φόρουμ. :D

 

Όντως έχει ξανασυζητηθεί πολλές φορές το θέμα,αλλά όχι ακριβώς από αυτή την οπτική γωνία.Προσωπικά δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ εκτός ενισχυτή και η γενική προτίμηση στο φόρουμ είναι σε κάποιον μικρό αλλά δυνατό λαμπάτο (πχ Fender Pro Junior) με τον τρόπο που προτείνει ο Superfunk:

 

ο "στοχος" σου ειναι να εχεις το ιδιο level οταν η πεταλιερα ειναι στο bypass & οταν ειναι ενεργη.

 

Αρα το πρωτο πραγμα που κανεις ειναι ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ τους ενισχυτες να "μπαλανσαρεις" το bypass με το ενεργο σημα.

 

Αυτο το κανεις ως εξης:

 

την πεταλιερα την εχεις σε ρυθμιση ΑΜP & ΟΧΙ LΙΝΕ.

 

Βαζεις την πεταλιερα στο bypass και την συνδεεις με τον ενισχυτη.Σε αυτη τη περιπτωση ακους μονο το "καθαρο" σημα της κιθαρας και το "πραγματικο" level που θες να εχεις.

 

Μετα ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΣ την πεταλιερα ως εξης: διαλεγεις ενα Preset & ΚΛΕΙΝΕΙΣ τον virtual ενισχυτη (πατας το κουμπι στα amps για να σβυσει το λαμπακι) & βεβαια τις καμπινες (οταν παιζεις σε ενισχυτη ΠΑΝΤΑ να απενεργοποιεις τις καμπινες).

 

Τωρα ο ηχος σου δεν επηρεαζεται απο την ενταση του "ενισχυτη".

 

Χρησιμοποιωντας το ΠΙΣΩ ποντεσιομετρο "μπαλανσαρεις" τα δυο Levels (το bypass & το ενεργο).

 

Μετα ενεργοποιεις τους ενισχυτες και ρυθμιζεις το CHANNEL VOLUME ετσι ωστε οταν ενεργοποιεις τους ενισχυτες το bypass σημα να ειναι στο ΙΔΙΟ LEVEL με το "ενισχυμενο" σημα.

 

Το virtual gain δεν εχει καμμια σχεση με την τελικη εξοδο καθε "ενισχυτη" (ειναι ουσιαστικα ενα master volume που στα μοντελλα των vintage ενισχυτων καλο ειναι να ειναι στο full μια και οι πραγματικοι ενισχυτες που μιμειται δεν εχουν master vol) το CHAN.VOL ειναι αυτο που ρυθμιζει την πραγματικη εξοδο καθε ενισχυτη.

 

Για να σε βοηθησω λιγακι στα "βρωμικα" μοντελλα (γιατι μονο αυτα χρησιμοποιω μια και στα καθαρα κανω τους ενισχυτες bypass αφου παιζω με λαμπατο ενισχυτη' date='η μεση ρυθμιση μου ειναι gain:4-6,v.gain:full,ch.vol: 2-3

 

ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΚΑΜΠΙΝΕΣ OFF!![/quote']

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνας (η ακομα καλυτερα ΔΥΟ για στερεο) ΜΙΚΡΟΙ ΛΑΜΠΑΤΟΙ ενισχυτες ειναι οτι καλυτερο για την πεταλιερα αυτη :wink:

 

Προσωπικα μου αρεσουν οι Fender Pro Junior.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Έκανα ένα γρήγορο ψάξιμο και βλέπω διάφορους pro junior Fender. Υπάρχει ένας με 10'' ηχείο, ένας με 12'', tweed, black κλπ. Στον thomann βλέπω έναν blues junior με 12'' εντός των οικονομικών ορίων που έχω θέσει (στον εαυτό μου). Έχω διαβάσει καλά σχόλια αλλού. Τον έχει ακούσει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεψου και την λυση ενος λαμπατου τελικου,οτι πεταλιερα εχω παιξει στον δικο μου τελικου (μια gt8 και κανα δυο αλλες σαπιες τελειως) τις εχει αναβαθμισει αισθητα!και ειναι και στερεο 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ευχαριστώ για το link...

 

σκεψου και την λυση ενος λαμπατου τελικου,οτι πεταλιερα εχω παιξει στον δικο μου τελικου (μια gt8 και κανα δυο αλλες σαπιες τελειως) τις εχει αναβαθμισει αισθητα!και ειναι και στερεο

 

Το σκεφτομαι....αλλά τελικός και 2 καμπίνες...δεν πάει πολύ για το υπόγειό μου (και οικονομικά....)?

 

Από την άλλη, προς τι οι λάμπες? Για τον pro junior π.χ. θέλεις αλλαγή λυχνιών + ηχείου πριν ακουστεί καλά. Αντίστοιχη κατάσταση μάλλον είναι και ο PEAVEY classic.

 

Αλλά -ρωτάω...- μήπως "τζάμπα καίει η λάμπα" αν δεν έχεις σκοπό να την υπεροδηγήσεις? Μήπως τα solid state κάνουν την ίδια δουλειά για τους καθαρούς ήχους ή όταν το drive το έχεις φτιάξει σε πετάλι/πολυεφφέ και το σήμα είναι κρατημένο σε πλάτος clean ώστε να μην υπεροδηγεί την είσοδο του ενισχυτή? Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει λόγος για λαμπάτο πράμα? Στα ακουστικά ο ήχος γιατί "σκοτώνει"? Μήπως πρέπει σε αυτή την περίπτωση να αναζητήσω την πιστή αναπαραγωγή παρά τη soft παραμόρφωση της λάμπας?

Δεν ξέρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως κάτι τέτοιο ...

 

http://www.tech21nyc.com/pe60.html 380 ευρω

 

ή

 

http://www.atomicamps.com/

http://www.thestompbox.net/ViewArticle.aspx?ArticleID=40

 

Αν και το δευτερο δεν ξέρω αν το φέρνει κανείς. Επίσης θα μπορούσες να δοκιμάσεις ένα καλό fullrange PA active ηχείο, πχ ένα JBL, ενα Mackie κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι !!!

Κάτι τέτοιο φανταζόμουν...το ήξερα ότι πρέπει να υπάρχει...

Ευχαριστώ....

Το Tech 21 φαίνεται προσιτό...

Θα συνεχίσω βέβαια να ψάχνω και να ακούω απόψεις...δεν πρόκειται να παραγγείλω και αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου προτείνω ένα συγκεκριμένο μηχάνημα να πας να δοκιμάσει με την πεταλίερα σου.

EΝΙΣΧΥΤΗΣ KEYBOARD ROLAND KC-150 60W στα 243€

http://www.thomann.de/gb/roland_kc150_keyboardcombo.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου