Προς το περιεχόμενο

S/P DIF recording interface


harilatron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Υπάρχει κάποιο απλό firewire η USB recording interface που να μπορώ να το "δω" από το garageband (MAC OSX) και να έχει οπτική είσοδο s/pdif?

 

Η λογική είναι ότι τα αληθινά όργανα (Δηλαδή κιθάρες, μικρόφωνα) τα περνάω απο το tonelab το οποίο έχει s/p dif οπτική έξοδο.

ToneLab_rear.jpg

 

Σκέφτομαι ότι θα μπορούσα να παρακάμψω τόσο τους DAC του tonelab όσο και τους ADC της όποιας κάρτας ήχου. Υπάρχει τέτοιο πραματάκι (που να ηχογραφεί απ ευθείας από το ψηφιακό σήμα)?

 

Ζητώ συγνώμη αν σε κάποιους (ή πολλούς) η ερώτηση φαίνεται αστεία. Διάβασα καμιά 50ριά thread που μου έβγαλε το search για S/P DIF και απάντηση σε αυτό που ψάχνω δεν βρήκα. Αν δεν υπάρχει τέτοιο interface..... :cry:..... θα πρέπει να διαβάσω τα 1457 thread που συγκρίνουν τις διάφορες εξωτερικές κάρτες /interface.

 

 

 

EDIT: Εννοώ κάποιο απλό - μικρό - πραγματάκι όχι μια super-duper κάρτα που να έχει ΚΑΙ S/P DIF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές απλές και προσιτές κάρτες έχουν τέτοια είσοδο. Ακόμη και οι κάρτες της Creative. Τώρα, όσον αφορά το τι βλέπει το Garageband, πάρε τηλέφωνο την Rainbow (μου χα χαχαχαχαχαχαχα.... μαύρο χιούμορ).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Πολλές απλές και προσιτές κάρτες έχουν τέτοια είσοδο. Ακόμη και οι κάρτες της Creative. Τώρα' date=' όσον αφορά το τι βλέπει το Garageband, πάρε τηλέφωνο την Rainbow (μου χα χαχαχαχαχαχαχα.... μαύρο χιούμορ).[/quote']

 

¶σε Eye....δεν τους παίρνω τηλέφωνο γιατί θα μου ανέβει η πίεση...καλύτερα να πάρω στο TEBE να ρωτήσω πληροφορίες για το garageband.

 

Δηλαδή όποια και να πάρω με optical s/p dif θα είναι το ίδιο σε σχέση με την ηχογράφηση από αυτή τη θύρα εφ όσον δεν μεσολαβεί αναλογικό κομάτι?

 

 

 

(Υπάρχει κουρδισμένο s/p dif?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συγνώμη που επανέρχομαι χωρις πιό συγκεκριμένη ερώτηση, αλλά είμαι σε φάση που δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορά έχουν τα διάφορα interface που βλέπω στα online μαγαζιά. Ή μάλλον πόσο ουσιαστικές είναι οι διαφορές δεδομένου ότι αυτό που σκοπεύω να χρησιμοποιήσω είναι κυρίως (αποκλειστικά ίσως?) η οπτική s/p dif είσοδος. :oops: :oops:

Κάποια πρόταση?

 

thnx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι εφ' όσον θα χρησιμοποιήσεις αποκλειστικά την ψηφιακή είσοδο, δεν έχει σημασία τι θα πάρεις. Αλλά αυτό που δεν κατανοώ είναι "τι περιμένεις να κερδίσεις από κάτι τέτοιο;". Γιατί να το κάνεις;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Πιστεύω ότι εφ' όσον θα χρησιμοποιήσεις αποκλειστικά την ψηφιακή είσοδο' date=' δεν έχει σημασία τι θα πάρεις. Αλλά αυτό που δεν κατανοώ είναι "τι περιμένεις να κερδίσεις από κάτι τέτοιο;". Γιατί να το κάνεις;[/quote']

 

Δεν περιμένω να κερδίσω τίποτα. Απλώς σκέφτομαι ότι δεν θα χάσω από τις διαδοχικές μετατροπές σε αναλογικό και πίσω σε ψηφιακό.

 

Δηλαδή έχω ένα σήμα το οποίο είναι ψηφιακό, (στην σχετική έξοδο του tonelab) και δεν βλέπω λόγο να πάω ένα στάδιο πιο κάτω στην επεξεργασία, να γίνει αναλογικό και να το ξαναδειγματοληπτήσει η κάρτα μου όταν είναι να πάει στον υπολογιστή. Δεν ξέρω αν χάνω τίποτα στο συλλογισμό. Έχω μηδενική εμπειρία από τέτοιες συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η είσοδος δεν είναι για ψηφιακή σύνδεση; Δηλαδή συμφέρει να συνδέσεις απ΄ευθείας ένα συνθ ή σαμπλερ (ή οτιδήποτε άλλο ψηφιακό) με αυτήν, ώστε να αποφύγεις την συνεχή εναλλαγή analog-digital του σήματος έως ότου αυτό ηχογραφηθεί έτσι; Οπότε αν συνδέσει την spdif έξοδο της πεταλιέρας, με την αντίστοιχη είσοδο της κάρτας, αποφεύγει έτσι την απώλεια του σήματός του, σωστά;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Αυτή η είσοδος δεν είναι για ψηφιακή σύνδεση; Δηλαδή συμφέρει να συνδέσεις απ?ευθείας ένα συνθ ή σαμπλερ (ή οτιδήποτε άλλο ψηφιακό) με αυτήν' date=' ώστε να αποφύγεις την συνεχή εναλλαγή analog-digital του σήματος έως ότου αυτό ηχογραφηθεί έτσι; Οπότε αν συνδέσει την spdif έξοδο της πεταλιέρας, με την αντίστοιχη είσοδο της κάρτας, αποφεύγει έτσι την απώλεια του σήματός του, σωστά;[/quote']

 

Έτσι νομίζω. Γι αυτό υποτίθεται ότι υπάρχει αυτή η έξοδος στην "στουντιακή" έκδοση του tonelab. Με βάση αυτό, ρωτάω μήπως δεν χρειάζομαι σοβαρή κάρτα ήχου / interface κλπ. Μήπως π.χ. υπάρχει κάποιο π.χ. ανταπτοράκι (ή απλό interface χωρίς εισόδους instrument και καλούς Α/D converters) για να τραβήξω απλώς το ψηφιακό σήμα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου