Προς το περιεχόμενο

Donna Lee (Gianniss cover)


Gianniss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Αυτη ειναι η δευτερη αποπειρα μου, οπως πριν λιγο καιρο ειπα οτι θα εκανα.

Αυτη τη φορα κατι πιο γρηγορο. Το Donna Lee του Charlie Parker σε tempo περιπου στα 220 bpm. Με δυσκολεψε αρκετα αυτη η ταχυτητα(δε βρηκα αλλο backing track), ειδικα στο θεμα. Επισης στον τελευταιο κυκλο που ξαναμπαινω στο θεμα, επρεπε να κανω ενα edit στο backing track, επειδη ειχε ενα λαθακι ετσι πως το κατεβασα, με αποτελεσμα να ακουγεται ψιλοασχημο το ''κοψιμο-ραψιμο''.

Λοιπον, πεντε κυκλοι: 1ος-θεμα(το ψιλοσκοτωσα :-X), 2ος-chord solo, 3ος/4ος-αυτοσχεδιασμος, 5ος-θεμα/finale.

Θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας :)

Donna_lee.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβα σε τεμπο ρε γιαννη κ δουλεψε το σταδιακα οπως επισης κ το turnaround.

 

Swingareis και γι αυτο αξιζει να δουλεψεις κιαλλο κ τα τζαζαρεις κι αλλο.Αυτο το πραμα για να το αποκτησουν πολλοι δυσκολευονται δεν ξερω τι εχεις διαβασει τι ακους κτλ αλλα την καραπαλευεις στο χρονο μονο που σε βιαζει το 220 και γινεται πολεμος.

 

Φρασεολογια bebop δεν υπαρχει δεν ξερω αν ο σκοπος σου ηταν αυτος.Αυτο βεβαια ερχεται με το χρονο κ αν ασχολεισαι θα βγει.

 

Ο ηχος στην κιθαρα θελει δουλιτσα.Τι μηχανακια εχεις?Ακουω πενα λεπτη?Για δωσε λεπτομερια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβα σε τεμπο ρε γιαννη κ δουλεψε το σταδιακα οπως επισης κ το turnaround.

 

Swingareis και γι αυτο αξιζει να δουλεψεις κιαλλο κ τα τζαζαρεις κι αλλο.Αυτο το πραμα για να το αποκτησουν πολλοι δυσκολευονται δεν ξερω τι εχεις διαβασει τι ακους κτλ αλλα την καραπαλευεις στο χρονο μονο που σε βιαζει το 220 και γινεται πολεμος.

 

Φρασεολογια bebop δεν υπαρχει δεν ξερω αν ο σκοπος σου ηταν αυτος.Αυτο βεβαια ερχεται με το χρονο κ αν ασχολεισαι θα βγει.

 

Ο ηχος στην κιθαρα θελει δουλιτσα.Τι μηχανακια εχεις?Ακουω πενα λεπτη?Για δωσε λεπτομερια....

Hey, καλως τον! Ναι το ξερω, το tempo με ξεθεωσε! Για την φρασεολογια τι να πω...Αυτο που προσπαθησα να κανω εδω ηταν να μην αντιμετωπισω το κομματι ''καθετα'', δηλαδη ακκορντο-κλιμακα,οπως το προηγουμενο μου clip, αλλα να παιξω περισσοτερο στο τονικο κεντρο(προσφερεται και το συγκεκριμενο κομματι), χρησιμοποιωντας bebop scales και γενικοτερα χρωματικη φρασεολογια, καθως και arpeggios. Σιγουρα θελει περισσοτερη δουλεια... Οσο για τον ηχο, ειναι μια telecaster απευθειας στην καρτα ηχου, με guitar rig. Δε θυμαμαι ακριβως, αλλα σιγουρα εβαλα καποιον απο τους ετοιμους jazz ηχους. Η πενα ειναι medium.

Thanx για τα σχολια man!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο γρήγορα τέμπα δεν μου αρέσουν, ακόμα κι' αν είναι παιγμένα από μπένσον. Φυσικά φαίνεται ότι το κατέχεις σε πολύ μεγάλο βαθμό το άθλημα...

Και ο ήχος μου αρέσει...ξεφεύγει από το παραδοσιακό τζαζ πράγμα, μου φάνηκε πιο focused και ευκρινής.

Στη θέση σου θα δοκίμασα και την tele στον bridge, Danny Gatton style ;)

 

Εύγε!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο γρήγορα τέμπα δεν μου αρέσουν, ακόμα κι' αν είναι παιγμένα από μπένσον. Φυσικά φαίνεται ότι το κατέχεις σε πολύ μεγάλο βαθμό το άθλημα...

Και ο ήχος μου αρέσει...ξεφεύγει από το παραδοσιακό τζαζ πράγμα, μου φάνηκε πιο focused και ευκρινής.

Στη θέση σου θα δοκίμασα και την tele στον bridge, Danny Gatton style ;)

 

Εύγε!

Σ'ευχαριστω που το ακουσες και το σχολιασες man! Αν δε σ'αρεσουν απο Benson, τοτε απο μενα πρεπει με δυσκολια να κρατηθηκες και να μην πηγες προς τουαλετα μερια ;D

Το original κομματι ομως ειναι σε τετοιο tempo και θα ηταν λιγο ανουσιο να το κατεβασω!

Ακομα κι ας εφαγα τα μουτρα μου :-[!

Τωρα που το λες, οντως θα ελεγε και ο bridge! Και παλι ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απέφυγα να σχολιάσω την προσπάθειά σου γιατι η σχέση μου με την jazz είναι εφαπτομενική και συνεπως επιφανειακή.

 

Απο την άλλη θέλω να σε συγχαρώ για το παιξιμό σου. Σε γενικές γραμμές (προσπερνώ τα λαθάκια γιατι δεν είναι τόσο ουσιώδη δεδομένης της ταχυτητας του tempo και της αδυναμίας σου να το διαχειριστείς. Έπαιζες στην πρώτη ή στη μεσαία θέση? Νομίζω ότι η τέλε στον neck μαγνήτη με χαμηλωμένο το tone, και μέσα απο έναν πολύ καθαρό ενισχυτή βγάζει εξαιρετικούς jazz ήχους. :)

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απέφυγα να σχολιάσω την προσπάθειά σου γιατι η σχέση μου με την jazz είναι εφαπτομενική και συνεπως επιφανειακή.

 

Απο την άλλη θέλω να σε συγχαρώ για το παιξιμό σου. Σε γενικές γραμμές (προσπερνώ τα λαθάκια γιατι δεν είναι τόσο ουσιώδη δεδομένης της ταχυτητας του tempo και της αδυναμίας σου να το διαχειριστείς. Έπαιζες στην πρώτη ή στη μεσαία θέση? Νομίζω ότι η τέλε στον neck μαγνήτη με χαμηλωμένο το tone, και μέσα απο έναν πολύ καθαρό ενισχυτή βγάζει εξαιρετικούς jazz ήχους. :)

Hey! Τι γινεται? Χαιρομαι που τα ξαναλεμε!

Θελω να σ'ευχαριστησω που ακουσες και σχολιασες το clip!

Και η δικια μου σχεση με την jazz δεν ειναι πολυ πιο βαθια! Κανω μερικες προσπαθειες... Σιγουρα καποια αλλα πραγματα τα εχω καπως καλυτερα, και μαλλον την επομενη φορα θα ειναι κατι διαφορετικο.

Χαιρομαι που σου αρεσε το παιξιμο και thanx!

Επαιζα στον neck μαγνητη σε ολη τη διαρκεια. Και φυσικα μπορεις να βγαλεις καλους jazzy ηχους απο μια tele! Μπορει ενα σκαφος να ''κανει καλυτερα τη δουλεια'' αλλα το σημαντικοτερο στοιχειο βρισκεται στα χερια!(Να δουμε ποτε θα το αποκτησουμε :P)

Τα ξαναλεμε φιλε μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αλλα το σημαντικοτερο στοιχειο βρισκεται στα χερια!(Να δουμε ποτε θα το αποκτησουμε :P)

Μην ανησυχείς. Είσαι σε ΠΟΛΥ καλό δρόμο, απ' ότι ακούω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου