Προς το περιεχόμενο

Jaques Loussier - Erik Satie, Gymnopédie Nt 1 - Jazzfestitival Burghausen 2007

Από dimsonic, 03/12/2020
  • 299 views
  • 2 comments

 

Ο Jaques Lussier και το jazz trio του είναι γνωστοί για τις προσαρμογές σε jazz μεγάλων κλασικών συνθετών που ξεκίνησαν από τον Bach φτάνοντας (εδώ) στον Satie.

Από τους αγαπημένους μου συνθέτες ο Satie έχει διασκευαστεί από 10άδες μουσικούς και σύνολα, αλλά κατα τη γνώμη μου από κανέναν τόσο διαφορετικά και τόσο μέσα στο πνεύμα του genre από το οποίο το έργο προσεγγίζεται.

Το έργο αποτυπώθηκε στην εξαιρετική ηχογράφηση της Telarc και αποτελεί δείγμα ήχου αναφοράς.

Ενας δίσκος που είναι σχεδόν από την κυκλοφορία του στη δισκοθήκη μου και ...στο repeat. Το ίδιο ύφος προσπάθησα πριν λίγο καιρό να μεταφέρω σε κάποιο από τα κομμάτια που έφτιαξα.

 

Πιάνο ευρηματικό, τύμπανα αέρια και πολυρυθμικά, μπάσο που συνομιλεί με το πιάνο και ώρες ώρες ανασταίνει νεκρούς

Επένδυση !

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 2

Πρόταση

Σχόλια

Φανταστική προσέγγιση.

Ειδικά αν σκεφτεί κανείς τα είδη που είναι τόσο αντίθετα μεταξύ τους.

Οι γυμνοπαιδιες του Σατί, ειδικά η πρώτη, η επιτομή του αφαιρετικού, απέναντι στη τζαζ....

Απίστευτα δύσκολο να γίνει μη επιτηδευμένα, αβίαστα και ταυτόχρονα σεβόμενος και τις δύο πλευρές.....

 

Μια παρα πολύ ενδιαφέρουσα εκτέλεση τριών Gnossienne, που δυστυχώς δε μπορώ να βρω, έχουν κάνει οι Human touch στο δίσκο τους Movin' (2004).

Αξίζει αν το βρει κανείς γιατι το κλαίει το άταστο ο Κιουρτσογλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε


IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου