New stuff
Αποτελέσματα δημοσιεύσεις προφίλ, συζητήσεις σε Πιάνο, Πλήκτρα & Synthesizer, Ηχοληψία, Παραγωγή, Mix & Master, Μουσική & Μουσικοί, Κιθάρες και Ενισχυτές, DAW & Υπολογιστές, Τύμπανα και Κρουστά, Ακουσα - Είδα, Clips, Τεχνικά & θέματα λειτουργικότητας του Noiz, Session Music, Η Αγορά της Μουσικής, Δελτία τύπου, Παρουσιάσεις - Δοκιμές, Πνευστά, φωνητικά, κλασικά και παραδοσιακά έγχορδα, Ξεκινώντας, DIY και Show off, άρθρα, track, ειδήσεις, συμμετοχές, συμμετοχές και videos τις τελευταίες 7 ημέρες.
Η λίστα ανανεώνεται αυτόματα
- Τελευταία ώρα
-
Ολυμπιακοί Αγώνες - Παρίσι 2024 - Τελετή Έναρξης
Απάντηση Nestoras στου Waterfall-K το θέμα Ακουσα - Είδα
Ζάρι; - Σήμερα
- Χθες
-
Ηχητικά καλά μου ακούγεται. Σαν κομμάτι είναι "υπερφορτωμένο". Το Hammondοειδές είναι too much. κόψ'το όλο και χρησιμοποίησε το σαν "πλάτη", και αν θες να σολάρεις κιόλας μ'αυτό, κοίτα να αποφεύγεις τα περάσματα τύπου 3:09-3:12 γιατί εκεί φαίνεται ότι δεν είναι πραγματικό Hammond. Με λίγα λόγια, άσε τις "ταρζανιές" με τα Hammondοειδή γιατί η fake φύση τους προδίδεται εύκολα σε ένα έμπειρο αυτί. Αφτά.
- 8 σχόλια
-
- funk break
- funk groove
-
(και 1 περισσότερα)
Ετικέτα με:
-
Έχεις εμμονή με τον φίλο μας τον καταρράχτη μου φαίνεται. Γιατί ρε Σάμη, αφού είσαι καλό παιδί, γιατί έτσι? Οι εμμονές είναι κακό πράγμα. Και εγώ με τον @trolley γίνομαι εμμονικός καμιά φορά και κανα δύο άλλους ίσως, αλλά είμαστε όλοι φίλοι καλοί και παλιοί. Να λέμε να είμαστε καλά και αγαπημένοι και με τα καλά μας και με τα στραβά μας. ΝΟΙΖ, τέλος. Άντε να ακούσεις στο music ένα βινύλιο που βάζω και εγώ τώρα κομματάκι, να δεις πως γίνονται οι ΖΕΣΤΕΣ παραγωγές, να μην τρέχεις στα στούντια.
-
Χαχαχα!Ευχαριστώ.
-
μοιάζει πολύ με κάποιο από τα προηγούμενά σου, αν και είναι άρτιο τεχνικά (βέβαια για αναλογικό δεν λέει.... διότι θα έπρεπε να βάλεις και σκρατς καθότι κατα τα λεγόμενα των ειδημόνων το βινύλιο έχει σκρατς). Εγώ θα έλεγα να προσθέσεις και rumble ή και wow & flutter (αν και αυτό είναι σε άλλο αναλογικόν μέσον)
-
αξιολογότατον!
-
συγχαρητήρια, μόνο και μόνο που πιάνεις κιθάρα με τέτοια ζέστη
- 7 σχόλια
-
- 1
-
lady Gaga με πιανάκι και μάλλον επώνυμο πλήκτρο δίπλα (με αυτοκόλλητα χαρτιά ) επειδή μάλλον δεν πλήρωσε διαφήμιση
-
Η Ιστορία έχει αποφασίσει ποιο είναι το soundtrack της σημερινής ημέρας. Αποδίδουμε τα του καίσαρος, τω καίσαρι.
- Τελευταία εβδομάδα
-
Εγώ τους έγραψα απλά να πάρουν ένα Hammond...
-
Μια και αναφέρθηκε, μόνο ένας δίσκος έχει πεταχτεί από τη βεράντα μου σαν φρίσμπι, κι αυτός ήταν CD. Κάπου στα μέσα των '90s μια ξαδέρφη μου είχε τη φαεινή ιδέα να μου φέρει δώρο το άλμπουμ "Νάυλον Ντέφια και Ψόφια Κέφια" των Σπυριδούλα. Στο δεύτερο track με τίτλο "Χούλιγκανς", το CD ήδη πέταγε με υπερηχητική ταχύτητα προς τις γραμμές του τραίνου, οι οποίες απέχουν λιγότερο από 100 μέτρα από τη βεράντα μου. Tragic album. H δε φωνή του τραγουδιστή... Που πας ρε Βλαχοπάνκ με τα ΛΛΙ και τα ΝΝΙ? Για ταινία του Γιάννη Δαλιανίδη πάντως τύπου "Τα Τσακάλια" το κομμάτι μια χαρά θα ταίριαζε.
-
-
Άνοιξε ένα θέμα ''Εγκατάσταση baseplate σε stratocaster βοήθεια''
-
Μεγάλη ιστορία.
-
Αναζήτηση HQ version του "Μεταμορφώσεις - Βλάσσης Μπονάτσος"
Απάντηση thebest20 στου theodosisg01 το θέμα Μουσική & Μουσικοί
Τα άλμπουμ Αυτά τα βράδια και Γενικά, είναι από την εταιρεία cbs και δεν βγήκαν ποτέ σε cd, για αυτό και η χάλια ποιότητα. Υπήρχε ένα mp3 από τον κάθε δίσκο σε σαιτς, που το πήραν πρόχειρα από βινύλιο όπως να'ναι και αυτό ανέβηκε στο YouTube. Η Επικίνδυνη Ισορροπία, όλα τα κομμάτια έχουν κυκλοφορήσει το 2008 σε μια συλλογή του Μπονάτσου για αυτό υπάρχει σε καλή ποιότητα, βέβαια με τον "ψηφιοποιημένο" ήχο που βγήκαν πολλά 70s, 80s της εταιρείας αλλά σε remasters μεταξύ 2006-2010. Από το τίποτα, κάτι είναι και αυτό, γιατί σήμερα η Melody Maker που έχει αναλάβει όλες τις εταιρείες της LYRA/EGE, Panivar, Spot Music κλπ πολλά τα παίρνει από άλλα κανάλια του YouTube όπως να'ναι και βάζει pseudo stereo και "ψεύτικες" συχνότητες -
Κανένας δεν μπορεί να κλέψει τους Αρκουδέηδες
- 2 σχόλια
-
- 1
-
Ανανεωμένος Rick Beato (όχι αυτό που νομίζετε)
Απάντηση Jazzjoker στου sultan of string το θέμα Η Αγορά της Μουσικής
Έτσι είναι κι επίσης, όλοι ανεξαιρέτως που την κυνηγούν μοιράζονται ένα κοινό άγχος: ότι ο κόσμος θα τους ξεχάσει. Από την άλλη βέβαια ζούμε στην εποχή όπου αν έχεις ένα δημόσιο πρόσωπο και εξαφανιστείς για "5 λεπτά", σε έχουν όλοι ξεχάσει. Οπότε αν ο βιοπορισμός σου εξαρτάται από τη δημοσιότητα, απουσία σημαίνει σοβαρή οικονομική ζημιά. -
new trends in music industry (anniversary editions etc)
Απάντηση sultan of string στου dimsonic το θέμα Η Αγορά της Μουσικής
άνες??? -
Ευχαριστώ για την ανάρτηση.
-
Η Yamaha δεν βγάζει πλέον synths σε racks, ούτε κάποιες desktop versions από τα synths της. Το τελευταίο synth που είχε βγάλει και σε rack ήταν το Motif-Rack XS το 2008, η έκδοση σε rack δηλαδή του Motif XS, της τότε workstation ναυαρχίδας της εταιρείας. Ο κόσμος όμως απ'ότι φαίνεται ζητάει ακόμα synths σε rack και desκtop μορφή, οπότε όταν οι εταιρείες δεν του τα παρέχουν, αρχίζουν οι customιές. Δύο από αυτές παρακάτω, και οι δύο βασισμένες στο Yamaha MODX+.
-
Roland RD-2000 EX και RD-88 EX
Απάντηση Waterfall-K στου Μανώλης Χναράκης το θέμα Η Αγορά της Μουσικής
Ωχ...Μυρίζομαι τρελή άνοδο τιμής στα "νέα" μοντέλα, κάτι αντίστοιχο με αυτό που έκαναν με τα Fantom EX, τα οποία παρεμπιπτόντως παραμένουν στις ίδιες απίθανες τιμές (Fantom 6 EX ακόμα στα €4,166 κλπ). Το RD-2000 EX να το περιμένεις πάνω από €3Κ. -
The Rev. Horton Heat on how country players just do it better!
odis13 δημοσίευσε ένα video @ Music Stories