Προς το περιεχόμενο

Volume Pedals και ήχος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά.

 

Ψάχνω για volume pedal και έχω διαβάσει ήδη ολόκληρους τόμους από το τι κακό μπορεί αυτό να κάνει στο πολυπόθητο ήχο!

 

Ιδιαίτερα τα Ernie Ball και τα Boss τα κράζει πολύς κόσμος και μου κάνει εντύπωση γιατί είχα την εντύπωση ότι είναι από τα πιο δημοφιλή volume pedals. Αν χαλάνε τόσο πολύ τον ήχο γιατί τα αγοράζει ο κόσμος;

 

Εγώ θέλω ένα πετάλι για να κάνω Swells και να πηγαίνω από crunch σε lead κτλ.

Όλες οι κιθάρες μου είναι με passive μαγνήτες.

 

Έχετε κάποιο πετάλι να μου προτείνετε;

Ισχύουν όλα αυτά ή είναι κουραφέξαλα;

 

Δυστυχώς δεν μένω Αθήνα για να δοκιμάσω μόνος μου οπότε επιλογές κτλ κάνω μέσω ιντερνετ youtube κτλ.

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χαλάνε τόσο πολύ τον ήχο γιατί τα αγοράζει ο κόσμος;

 

Γιατι δεν πιστευουν τις ΛΑΛΑΚΙΕΣ που διαβαζουν στο internet.... ;D

 

Παρε παιδι μου οτι volume pedal θες να καμεις τη δουλεια σου και ασε τον καθε ΚΑΜΜΕΝΟ να λεει το μακρυ και το κοντο του... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν πιστευουν τις ΛΑΛΑΚΙΕΣ που διαβαζουν στο internet.... ;D

 

Παρε παιδι μου οτι volume pedal θες να καμεις τη δουλεια σου και ασε τον καθε ΚΑΜΜΕΝΟ να λεει το μακρυ και το κοντο του... ;)

 

Αυτή μου φάνηκε ως μια απάντηση άμεση και με ήθος.- :P :P

 

Καμιά προτίμηση;

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δυο μια χαρα ειναι,το BOSS δεν θα χαλασει ποτε,τα ΕΒ ισως χρειαστουν νεο "σχοινακι" καποια στιγμη,αν παρεις ΕΒ παρε αυτο που χρειαζεσαι αναλογα με αυτα

 

Passive vs. Active: Whenever there is a passive signal leading into an EB pedal, the 250K or 500K pedal is recommended (mono VP & VPJR 250K and stereo 500K VP pedals available). Whenever there is an active signal (powered preamp in the instrument, effects loop, etc.) leading into an EB pedal, the 25K pot is recommended (stereo VP and mono VPJR pedals available). If an active signal is placed before a 250K or 500K EB pedal, or if a passive signal is placed before a 25K EB pedal, then the consequence may be that the swell of the pedal does not act as designed. Either way, as stated above, try whatever combination you desire, and determine if it works for you. All of our volume pedals are designed to be as transparent as possible in a signal chain. However, whenever you add any component to a signal chain, the signal will change whether it is audible or not. Keyboards are generally served best by the 25k pedals as well.

 

α,ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ VP ειναι και αυτο

 

http://truetone.com/specialty-pedals/visual-volume/

 

τσεκαρε και τα MORLEY,σκυλια ειναι και αυτα και εχουν και ωραιο buffer.

 

http://www.morleypedals.com/volumes.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δυο μια χαρα ειναι,το BOSS δεν θα χαλασει ποτε.

 

Συμφωνώ απόλυτα με όσα αναφέρθηκαν για τα Volume Pedals (έχω δύο στην πεταλιέρα μου)!

Μια μικρή παρατήρηση σχετικά με το παραπάνω... Κατάφερα το Boss FV500 (το καλό το μεταλλικό) να το σπάσω. Και εξηγούμαι.. Μετά από αρκετά χρόνια χρήσης - αρκετής χρήσης - το πετάλι δεν είχε κανένα πρόβλημα. Όμως πριν λίγους μήνες έσπασαν δύο μικρά βιδάκια στο εσωτερικό και ουσιαστικά πλέον το Volume δεν μένει σε μια θέση. Πλέον είμαι χρήστης του VP Junior (που και αυτό αν παρουσιάσει κάποιο θέμα θα είναι με το κορδόνι του).

Δεν το αναφέρω για να σε προϊδεάσω αρνητικά για το Boss. Είναι super και μάλιστα έχει περισσότερα features από το Ernie Ball.

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα Ernie Ball, τώρα έχω Boss. Εξαιρετικά και τα 2, νομίζω το Boss FV500H που έχω τώρα είναι ακόμα πιο στιβαρό σαν αίσθηση. Τα volume pedals για ένα μεγάλο ποσοστό παιχτών είναι απαραίτητα στον εξοπλισμό τους, καθώς βοηθούν σε swells, silent tuning, και κοντρολάρισμα φασαρίας. Νομίζω ότι πολύ απαιτητικοί επαγγελματίες είναι λογικό να ψάχνονται παραπάνω σε αυτά τα θέματα (π.χ. Landau, Henderson) και στην πορεία να πηγαίνουν με μόντες αυτών των πεταλιών, για να αποκτήσουν την απόλυτα καθαρότητα σήματος. Ωστόσο πάμε πλέον σε λεπτομέρειες των λεπτομερειών από ένα σημείο και μετά. Μην τρελαίνεσαι και πάρε είτε ένα από αυτές τις δύο μάρκες, είτε το αντίστοιχο της Dunlop, και τη δουλειά σου θα την κάνεις σούπερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω.

 

Τα passive volume pedals, αναλογα με την τιμη του ποτενσιομετρου τους (ο λογος που πχ η boss βγαζει H κ L μοντελα) και συναρτησει της θεσης τους, δλδ της εμπεδησης που βλεπουν πριν κ μετα, μπορουν να επηρρεασουν απο ελαχιστα ως σημαντικα τον ηχο.

 

Μια δοκιμη με διαφορα volume pedals σε διαφορετικες θεσεις με χρηση ενος true bypass looper ωστε να βαζεισ κ να βγαζεις επιτοπου απο τη μεση το volume pedal θα σε πεισει.

 

(...ισως μαλιστα το οποιο high end roll-off να σ αρεσει κιολας... :-) )

 

 

Υγ: τα active vol pedals ειναι αλλη ιστορια

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω.

 

Τα passive volume pedals, αναλογα με την τιμη του ποτενσιομετρου τους (ο λογος που πχ η boss βγαζει H κ L μοντελα) και συναρτησει της θεσης τους, δλδ της εμπεδησης που βλεπουν πριν κ μετα, μπορουν να επηρρεασουν απο ελαχιστα ως σημαντικα τον ηχο.

 

Μια δοκιμη με διαφορα volume pedals σε διαφορετικες θεσεις με χρηση ενος true bypass looper ωστε να βαζεισ κ να βγαζεις επιτοπου απο τη μεση το volume pedal θα σε πεισει.

 

(...ισως μαλιστα το οποιο high end roll-off να σ αρεσει κιολας... :-) )

 

 

Υγ: τα active vol pedals ειναι αλλη ιστορια

 

Δεν διαφωνούμε κάπου. Αυτά που περιγράφεις είναι απαραίτητα να τα κάνει κάποιος που επιθυμεί ένα volume pedal (και σε ό,τι έχει να κάνει με placement, οι πολλές δοκιμές είναι λίγο πολύ απαραίτητες για κάθε νέα προσθήκη στην αλυσίδα των εφέ). Εννοείται πως κάποιος πρέπει από πριν να ενδιαφερθεί για το πώς ακριβώς θέλει να χρησιμοποιήσει το volume pedal, ώστε να προσανατολιστεί προς την αγορά του σωστού αντίστοιχου τύπου (εν'ολίγοις αν θέλεις low impedance και αντ'αυτού πάρεις high impedance, προφανώς δεν φταίει το πετάλι και είναι μάπα, αλλά εσύ σαν αγοραστής που έκανες μια άστοχη αγορά).

 

Εγώ πριν απλά αναφέρθηκα στην πρότερη εμπειρία μου με συγκεκριμένες μάρκες τις οποίες ανέφερε κι ο ίδιος ο Arael, προσπαθώντας να του μετριάσω τις όποιες ανησυχίες ότι με αυτά τα πετάλια δεν θα κάνει τη δουλειά του.

 

Εγώ θέλω ένα πετάλι για να κάνω Swells και να πηγαίνω από crunch σε lead κτλ.

Όλες οι κιθάρες μου είναι με passive μαγνήτες.

 

Και για να έρθουμε και σε αυτά που είπαν και ο AuditoryDriving και ο Superfunk, το βασικό για να δεις αν χρειάζεσαι low ή high impedance volume πετάλι, είναι να μας πεις τη σειρά των εφέ σου, και αν χρησιμοποιείς και γκάζι από τον ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fusionakis, σορρυ δεν αναφερομουν στο ποστ σου αλλα κυριως στο πρωτο ποστ του SF που ηταν ίσως λίγο βιαστικό και επιπόλαιο, και εν δυναμει παραπλανητικό (δεδομενης και της επιρροης του :P ) :)

 

 

Σορρυ για τη μη διευκρίνηση :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου