Προς το περιεχόμενο

Cyrus and the 9-string ESQUIRE


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραθέτω ανακάλυψη την οποία επιμένει να μου σερβίρει ο αλγόριθμος του youtube εδώ και μέρες και στην οποία ενέδωσα εν τέλει. Είναι ένας τύπος ο Cyrus ο οποίος ανεβάζει καθημερινά βίντεο όπου παίζει κάτι υπνωτικά long-form minimal jams, συνήθως με μια 9χορδη (1 μπασα μονη και 4 double course) Esquire με πουλοβεράκι (??), ηχογραφημένη με ενα κουφό signal chain που περιλαμβάνει ένα ενισχυτάκι μινιατούρα με 1cm ηχειάκι δικής του κατασκευής, φορώντας πάντα φόρμα τραινοδηγού ενω δε μιλάει σχεδόν ποτέ. 
 


Δεν εχω ΙΔΕΑ τι συμβαίνει αλλά έχω σκαλώσει με τον τύπο, δουλεύω και εχω τα κομματια του να παίζουν στο background όλη μερα.
 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, odis13 είπε

Δεν εχω ΙΔΕΑ τι συμβαίνει αλλά έχω σκαλώσει με τον τύπο, δουλεύω και εχω τα κομματια του να παίζουν στο background όλη μερα.

Αυτό ακούγεται λίγο... ανησυχητικό. 😄 Έχει κάποια ενδιαφέροντα σημεία, αλλά overall είναι κουραστικό - να μη σου πω "υπνωτικό"- να ακούς αυτό το μονότονο πράγμα.  

Εννοείται ότι ο... you know who έτρεξε για like- tele να είναι και ας είναι και 9χορδή. 😆 

Αυτή η Esquire τι μέρος του λόγου είναι; Από που και ως που εννιάχορδη; Από που κρατά η σκούφια της; 

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, εμένα μου αρεσουν κάτι τετοια μινιμαλ, πολυ τα κανω κεφι. 

Οσο για την 9χορδη esquire, δεν εχω ιδεα τι/πως/γιατι, ουτε πως ειναι κουρδισμενη ουτε τιποτα, φοβαμαι να ψαξω 😂

 

4 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Εννοείται ότι ο... you know who έτρεξε για like- tele να είναι και ας είναι και 9χορδή. 😆  

Παντα στις επαλξεις! 

Επεξεργασμένο από odis13
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, odis13 είπε

Α, εμένα μου αρεσουν κάτι τετοια μινιμαλ, πολυ τα κανω κεφι. 

 

Και εμενα για αυτο εκανα like.

Φοβερος ο τυπος.

Και μουρλοκομειο που εβαλε bridge cover απο Fender Jazz  Bass 😅

 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/12/2023 στις 3:04 ΜΜ, odis13 είπε

Παραθέτω ανακάλυψη την οποία επιμένει να μου σερβίρει ο αλγόριθμος του youtube εδώ και μέρες και στην οποία ενέδωσα εν τέλει. Είναι ένας τύπος ο Cyrus ο οποίος ανεβάζει καθημερινά βίντεο όπου παίζει κάτι υπνωτικά long-form minimal jams, συνήθως με μια 9χορδη (1 μπασα μονη και 4 double course) Esquire με πουλοβεράκι (??), ηχογραφημένη με ενα κουφό signal chain που περιλαμβάνει ένα ενισχυτάκι μινιατούρα με 1cm ηχειάκι δικής του κατασκευής, φορώντας πάντα φόρμα τραινοδηγού ενω δε μιλάει σχεδόν ποτέ. 

Δεν εχω ΙΔΕΑ τι συμβαίνει αλλά έχω σκαλώσει με τον τύπο, δουλεύω και εχω τα κομματια του να παίζουν στο background όλη μερα.
 

 

 

Ωραίος ο Κύρος, πιστεύω η ενδυμασία κολλάει στο ότι στα περισσότερα κομμάτια του άκουγεται ένα τσακατσουκατσακατσουκα από πίσω, σαν παλιό τραίνο με ατμό φάση.

 

Στις 19/12/2023 στις 4:10 ΜΜ, Terry RoscoeBeck5 είπε

Έχει κάποια ενδιαφέροντα σημεία, αλλά overall είναι κουραστικό - να μη σου πω "υπνωτικό"- να ακούς αυτό το μονότονο πράγμα. 

Δι γκάη ισ πλέηνγκ χις σόκς λαίμαι.

Στις 19/12/2023 στις 4:21 ΜΜ, Superfunk είπε

Και μουρλοκομειο που εβαλε bridge cover απο Fender Jazz  Bass 😅

  • Like 1

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, kwstas79 είπε

Ωραίος ο Κύρος, πιστεύω η ενδυμασία κολλάει στο ότι στα περισσότερα κομμάτια του άκουγεται ένα τσακατσουκατσακατσουκα από πίσω, σαν παλιό τραίνο με ατμό φάση.

Νομίζω ότι έχεις δίκιο. Αυτό πρέπει να είναι το γενικότερο "concept" του.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου