Οι μουσικοί δεν έχουν καμία απολύτως υποχρέωση να φέρουν PA εξοπλισμό και ηχολήπτη. Όποιος θέλει να κάνει live στο μαγαζί του με έξοδα της μπάντας είναι για τα πανηγύρια. Και όταν λέω μπάντα δεν εννοώ έναν σκυλά, έναν πληκτρά με arranger και δυο αυτοενισχυόμενα που κουβαλάνε σε διάφορες τρύπες για αρπαχτές και πληρώνονται αδρά (κάτι τέτοια έκανε/κάνει και ο Τσαλίκης τα καλοκαίρια), μιλάω για κανονικές μπάντες με κανονικά όργανα (κιθάρες/μπάσα/πλήκτρα/ντραμς κτλ).
Ποτέ δεν μου έχει τύχει μαγαζί να μου ζητήσει να φέρω PA εξοπλισμό, όλα είχαν τον δικό τους και το μόνο που ρώταγαν είναι το τι όργανα έχουμε και τι θα χρειαστούμε από καλώδια. Όσα μαγαζιά δεν διέθεταν τα απαραίτητα μιλούσαμε με τον ιδιοκτήτη και κανονίζαμε τι χρειαζόμασταν και αν συμφωνούσε, καλώς, αν όχι, δεν τρέχει και τίποτα.
Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις τσίπηδων, στις οποίες ο ηχολήπτης τούς λέει πχ ότι θα χρειαστούν τόσα monitors, και ο τσίπης απαντάει "έλα, και με λιγότερα καλά είναι". Μια φορά μού έτυχε αυτό σε μαγαζί που άφησα άλλους να κανονίσουν, και σε όλο σχεδόν το live δεν άκουγα τι έπαιζα. Αφήνω απ'έξω την απίστευτη γκρίνια του μαγαζάτορα για τον ήχο, "μάγκες, εγώ δεν θα πάω σήμερα μέσα για ηχορύπανση, πέστε στον ντράμερ να...παίζει πιο σιγά!". Κι αυτό το έλεγε σε μια μπάντα που το μισό live set της ήταν Deep Purple.
Στο μαγαζί ήταν ο ένας πάνω στον άλλον από κόσμο, ο τύπος έβγαλε ένα σκασμό λεφτά, αλλά εμείς δεινοπαθήσαμε για να βγει το live. Στην πληρωμή και στα άφθονα τζάμπα ποτά ο τύπος ήταν κύριος, να τα λέμε κι αυτά, αλλά δεν ξαναπατήσαμε για live στο μαγαζί του. Είπαμε να παίζουμε πρώτα και κύρια για πάρτη μας, αν ήθελα να παίζω για τρίτους θα δούλευα εδω και χρόνια σε σκυλάδικα, προτάσεις αμέτρητες.