Προς το περιεχόμενο

ProTools και AMD Athlon 64


gerasimos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρησιμοποιεί κανείς; Θέλω να κάνω μία αναβάθμιση. Τα παραπάνω προτείνονται στο forum της Digidesign αλλά από εδώ μου λένε να μην βάλω Athlon 64 για τα ProTools :?

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μόνο πρόβλημα με τους amd είναι αυτή της θερμοκρασίας όπου θα χρειαστείς ένα δυνατό fan και cooling system όπου εκεί είναι το πρόβλημα γιατί θα έχεις πολύ θόρυβο. Αν επενδύσεις σε ένα καλό σασί όπου μπορείς να κρατάς θερμοκρασίες και θόρυβο αρκετά χαμηλά δε πιστεύω να έχεις πρόβλημα. Πρόσφατα διαβαζα για αυτό περισσότερα θα κοιτάξω το βράδυ μετά τη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η digi σου πει οκ' date=' τότε οκ. :wink: [/quote']

 

Μα αυτό είναι το πρόβλημα μου:

 

1. η Digi επισήμως λέει ότι o AMD 64 δεν είναι qualified (= δεν το έχουν περάσει από εξαντλητικές δοκιμές) αλλά δεν έχει αναφερθεί και κανένα πρόβλημα.

 

2. Στο forum (των χρηστών) της Digi έχει βουήξει ο τόπος για το πόσο καλά παίζει και όλοι τον προτιμάνε.

 

3. Εδώ (Διαμαντόπουλος) μου είπανε ότι σε 1-2 μηχανάκια που έστησαν με AMD 64 (όχι τους απλούς AMD) υπήρχε πρόβλημα...

 

Βέβαια, περισσότερη σημασία έχει το chipset της μητρικής από αυτό καθ'αυτόν τον επεξεργαστή, άρα, ελπίζω ότι οι "εδώ" δοκίμασαν με μη-συμβατό chipset.

 

Γι'αυτό ρωτάω, μήπως έχει στήσει κανείς με επιτυχία ένα τέτοιο setup. Μου αρκεί η διαβεβαίωση του Digi-forum αλλά με προβληματίζει η "εδώ" αστοχία.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μόνο πρόβλημα με τους amd είναι αυτή της θερμοκρασίας όπου θα χρειαστείς ένα δυνατό fan και cooling system όπου εκεί είναι το πρόβλημα γιατί θα έχεις πολύ θόρυβο. Αν επενδύσεις σε ένα καλό σασί όπου μπορείς να κρατάς θερμοκρασίες και θόρυβο αρκετά χαμηλά δε πιστεύω να έχεις πρόβλημα. Πρόσφατα διαβαζα για αυτό περισσότερα θα κοιτάξω το βράδυ μετά τη δουλειά.

 

Για να μην πάει αλλού η συζήτηση, δεν έχω πρόβλημα με τους AMD. Η ερώτηση είναι συγκεκριμένη και έχει να κάνει με θέματα συμβατότητας: AMD Athlon 64 και ProTools. Για οποιονδήποτε άλλο λόγο δεν έχω πρόβλημα με τους AMD.

 

Σχετικά με τη θερμοκρασία, έχω βρει το Tsunami case της Thermaltake με 12άρια fan μπρός και πίσω. Νομίζω ότι δουλεύουν καλά. Τώρα, για τον επεξεργαστή, παίρνω τον Box και βλέπουμε.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μόνο πρόβλημα με τους amd είναι αυτή της θερμοκρασίας .

 

Η AMD είχε παλιά πρόβλημα με την θερμοκρασία. Τώρα δεν έχει. Έχω έναν 2400 Athlon και στα 2 χρόνια δεν είχα ποτέ πρόβλημα με θερμοκρασία και δεν

έχω κανένα μυστήριο case.

Γεράσιμε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η AMD είχε παλιά πρόβλημα με την θερμοκρασία. Τώρα δεν έχει. Έχω έναν 2400 Athlon και στα 2 χρόνια δεν είχα ποτέ πρόβλημα με θερμοκρασία και δεν

έχω κανένα μυστήριο case.

Γεράσιμε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Ισχύει , όλα τα μοντέλα AMD μετά τους Thunderbird 1400 δεν έχουν προβλήματα θερμοκρασίας , ειδικά ο 64μπιτος δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα σε αυτό το τομέα.

 

1. η Digi επισήμως λέει ότι o AMD 64 δεν είναι qualified (= δεν το έχουν περάσει από εξαντλητικές δοκιμές) αλλά δεν έχει αναφερθεί και κανένα πρόβλημα.
Αν περιμένεις από τη digi να πει οκ τότε θα έχει βγει ο AMD στα 5Giga , είναι μνημειώδης η καθυστέρηση αυτής της εταιρίας στην υιοθέτηση νέων τεχνολογιών σε υπολογιστές. Και να σκεφτείς ότι τώρα πια έχουν βελτιωθεί …

 

Βέβαια, περισσότερη σημασία έχει το chipset της μητρικής από αυτό καθ'αυτόν τον επεξεργαστή, άρα, ελπίζω ότι οι "εδώ" δοκίμασαν με μη-συμβατό chipset.
Όπως είπες κι εσύ , το πρόβλημα που αντιμετώπισαν στο Διαμαντόπουλο θα ήταν κατά πάσα πιθανότητα chipset , απλά κάνε μια ερώτηση στο digi forum με τι chipset δούλεψε και πάρε το ίδιο…
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου