Προς το περιεχόμενο

Custom Τροφοδοτικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Επειδή τα πετάλια έχουν αρχίσει να πληθαίνουν, όπως και τα καλώδια και οι μετασχηματιστές, ψάχνω τροφοδοτικό που να έχει εξόδους για 9V, 12V, 15V και 18V

 

Δυστυχώς δεν έχω βρεί τίποτα στο εμπόριο που να έχει και τις 4 τάσεις

 

Υπάρχει κάτι που μπορεί να με καλύψει ή (ακόμα καλύτερα) κάποιος που να μπορεί να μου φτιάξει ένα custom?

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται, αλλά κοστίζει αρκετά και δεν συμφέρει.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Επειδή τα πετάλια έχουν αρχίσει να πληθαίνουν, όπως και τα καλώδια και οι μετασχηματιστές, ψάχνω τροφοδοτικό που να έχει εξόδους για 9V, 12V, 15V και 18V

 

Δυστυχώς δεν έχω βρεί τίποτα στο εμπόριο που να έχει και τις 4 τάσεις

 

Υπάρχει κάτι που μπορεί να με καλύψει ή (ακόμα καλύτερα) κάποιος που να μπορεί να μου φτιάξει ένα custom?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Έτοιμο δεν υπάρχει όπως το περιγράφεις.

 

Υπάρχει όμως αυτό:

 

http://www.banzaieffects.com/Cioks-Schizophrenic-pr-26334.html

 

(ζητώ συγγνώμη που δίνω λινκ από μαγαζί, αλλά δεν το βρήκα στο επίσημο site, δεν ξέρω γιατί...).

 

Μ'αυτό μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα σε 9V ή 12V για όλες τις εξόδους, εκτός από μία που είναι 18V.

 

Αν χρειάζεται περισσότερες 18V, η εταιρεία πουλάει ένα ειδικό 2->1 καλώδιο, που συνδιάζει δύο 9V σε μία 18V.

 

Τέλος για custom κατασκευή, μην το σκέφτεσαι, το κόστος (για καλά υλικά και εργασία) θα είναι τραγικό. Μιλάμε για τουλάχιστον isolated εξόδους, και πιθανώς διαφορετικούς μετασχ. για την καθεμία. Άσε που θα βγει μάλλον και ψιλογαϊδούρι.

 

Οι εταιρείες όπως η Cioks κατασκευάζουν σε πολύ μεγάλες ποσότητες, γι'αυτό πετυχαίνουν λογικό κόστος.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μιλάμε για έναν μετασχηματιστή με λήψεις αλλά με αρκετούς σταθεροποιητές τάσης. όσο και να βγεί πάντως κοντά στην ίδια τιμή θα φτάσει.... Να κάνω σχέδιο αύριο να ρωτήσω τιμές υλικών και να σου πώ πόσο θα σου κοστίσει ένα DIY.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα υλικά είναι φτηνά.... 9 και 12 μπορούν να "βγούν" με τα αντίστοιχα regulators από την ίδια λήψη του μετασχηματιστή/ανόρθωση φιλτράρισμα. Το ίδιο και τα 15 και 18 επομένως μιλάμε για μετασχηματστή με 2 λήψεις,  2 γέφυρες και 2 μεγάλους ηλεκτρολυτικούς. Από εκεί και πέρα... 4 regulators.... και 4 μικρά πυκνωτάκια...

 

 

Πάντως... προσωπικά μπορεί και να "έψαχνα" τις προδιαγραφές των πεταιλών μου μήπως και γίνεται (που αν είναι αναλογικά μάλλον γίνεται) να "έτρεχα" τα 9βολτα στα 12V και το 15βολτο στα 18V κι έτσι να ξεμπέρδευα χρησιμοποιώντας μόνο 2 τάσεις σε όλη την πεταλιέρα.  ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα υλικά είναι φτηνά.... 9 και 12 μπορούν να "βγούν" με τα αντίστοιχα regulators από την ίδια λήψη του μετασχηματιστή/ανόρθωση φιλτράρισμα. Το ίδιο και τα 15 και 18 επομένως μιλάμε για μετασχηματστή με 2 λήψεις,  2 γέφυρες και 2 μεγάλους ηλεκτρολυτικούς. Από εκεί και πέρα... 4 regulators.... και 4 μικρά πυκνωτάκια...

 

 

Πάντως... προσωπικά μπορεί και να "έψαχνα" τις προδιαγραφές των πεταιλών μου μήπως και γίνεται (που αν είναι αναλογικά μάλλον γίνεται) να "έτρεχα" τα 9βολτα στα 12V και το 15βολτο στα 18V κι έτσι να ξεμπέρδευα χρησιμοποιώντας μόνο 2 τάσεις σε όλη την πεταλιέρα.  ;)   

 

Έτσι ακριβώς, όμως η λύση του Switching τροφοδοτικού είναι καλύτερη (και αθάνατη) που προτείνει ο SF.

Παρόλ΄αυτά σήμερα αύριο θα σχεδιάσω ένα τροφοδοτικό για δυό stabilized τάσεις να το περάσουμε στα DIY, μπας και θέλει κανείς να ασχοληθεί.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

στα specs του έχει

• Iso 3: Adjustable 4.6 to 18 volt DC* x 1 output @ 250ma w/tip (-) jack

• Iso 4: Adjustable 6.5 to 24 volt DC* x 1 output @ 250ma w/tip (-) jack

 

Χρειάζομαι 500mA στα 18V και περίπου άλλα τόσα για το 15V

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζομαι 500mA στα 18V και περίπου άλλα τόσα για το 15V

 

τι πεταλια εχεις και θελουν τοσα πολλα mA?

 

δυστυχως για να κανεις τη δουλεια σου πρεπει να παρεις ΔΥΟ juicebox αν οντως χρειαζεσαι τοσα πολλα mA.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου