Προς το περιεχόμενο

Fender Amp + Boss GT 10


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν....έχω ένα Marshall JVM410C και την boss gt 10 αλλά ο ενισχυτης ειναι υπερβολικα δυνατος και δεν ανοιγει ουτε πανω απο το 1,5 με αποτελεσμα να χανω πολυ απο το tone.Γι αυτο ελεγα μηπως τον πουλαγα για κανεναν Hot rod που σε συνδιασμο με την boss που ειμαι πολυ ευχαριστιμενος απο θεμα εφφε και amp modeling,θα γινοταν κατι καλύτερο...επειδη τον marshall τον πηρα καινουργιο 1600Ε θελω να ειμαι σιγοθρος για το αποτελεσμα.Γενικα παιζω πολυ alternative αλλα και αρκετες bluesιες.....πολυ σπανια θα θελω παραμορφωση για Metal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε tone χανεις ουτε τιποτα,απλα παιζεις σε χαμηλη ενταση.

 

Ο HRDLX εχει ακομα χειροτερη συμπεριφορα (ειναι δηλ. πολυ πιο δυνατος απο τον Marshall στο σημειο που αρχιζει να ακουγεται δυνατοτερα απο τις.....χορδες της κιθαρας σου).

 

Απο τη στιγμη που εισαι οκ με την BOSS το μονο που χρειαζεσαι ειναι ενας καλος καθαρος ενισχυτης και ο Marshall στο 1,5 ειναι μια χαρα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτο ελεγα μηπως τον πουλαγα

Μία ιδέα πριν το κάνεις.

Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις χαμηλά το master volume της GT-10 και μετά να δώσεις απ'τον Marshall.

Εγώ το κάνω αυτό με την RP500 και τον 100άρη Peavey μου και είμαι ευχαριστημένος.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ιδέα πριν το κάνεις.

Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις χαμηλά το master volume της GT-10 και μετά να δώσεις απ'τον Marshall.

Εγώ το κάνω αυτό με την RP500 και τον 100άρη Peavey μου και είμαι ευχαριστημένος.

Καλη ιδεα και απο οτι φαινεται θα μεινω με τον marshall

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ιδέα πριν το κάνεις.

Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις χαμηλά το master volume της GT-10 και μετά να δώσεις απ'τον Marshall.

Εγώ το κάνω αυτό με την RP500 και τον 100άρη Peavey μου και είμαι ευχαριστημένος.

+1

κι εγώ το κάνω με την SE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>Εγώ το κάνω αυτό με την RP500 και τον 100άρη Peavey μου και είμαι ευχαριστημένος. <

 

απλα καλο ειναι να γνωριζετε οτι αυτο ειναι το ιδιο με το να παιζετε εχοντας μονιμα χαμηλωμενο το volume της κιθαρας σας ή να χρησιμοποιειτε καποιο volume pedal  (απλα δηλ δεν εχετε unity gain στο signal path σας κατι που αυξανει το distortion/θορυβο του σηματος,δηλ.δεν εχετε το καθαροτερο δυνατον σημα,τις περισσοτερες φορες αυτο δεν ειναι επιθυμητο αλλα if it floats your boat... ).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα καλο ειναι να γνωριζετε οτι αυτο ειναι το ιδιο με το να παιζετε εχοντας μονιμα χαμηλωμενο το volume της κιθαρας σας ή να χρησιμοποιειτε καποιο volume pedal  (απλα δηλ δεν εχετε unity gain στο signal path σας κατι που αυξανει το distortion/θορυβο του σηματος,δηλ.δεν εχετε το καθαροτερο δυνατον σημα,τις περισσοτερες φορες αυτο δεν ειναι επιθυμητο αλλα if it floats your boat... ).

 

δλδ λες πως η καλύτερη θέση του "master" των πεταλιέρων είναι στη μέση (δλδ 0db) και πως κάθε άλλη θέση προσθέτει θόρυβο στον ήχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι λιγο ΥΨΗΛΟΤΕΡΑ  απο το unity gain (λιγο, οχι να κανουμε την πεταλιερα overdrive pedal..:) ) δεν υπαρχει προβλημα (το κανουν πολλοι μεγαλοι κιθαριστες,μεταξυ των οποιων και εγω...:):)) για να "ξυπνανε" το front end των ενισχυτων τους,ειδικα αν δεν θελουν να παιζουν σε εκκωφαντικες εντασεις (π.χ.το κανει ο Edge που χρησιμοποιει τα Korg Delay του για να μπουσταρει μερικα db την εισοδο του ενισχυτη του και φυσικα οσοι κιθαριστες χρησιμοποιουν κομπρεσσορα ή προενισχυτες π.χ κλασσικος τετοιος κιθαριστας ειναι ο Gilmour ο οποιος επισης πουσαρει το front end του ενισχυτη του χρησιμοποιωντας παντα εναν παλιο προενσιχυτη μπασου Alembic για να εχει το οσο το δυνατον ....δυνατοτερο και παχυτερο ..:) ΚΑΘΑΡΟ σημα... )  

 

Eτσι μπορουν και παιζουν εχοντας τα volume των ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ τους σε λογικες εντασεις διατηρωντας τον καθαρο ηχο τους (εχω δει απο κοντα τις ρυθμισεις των ενισχυτων και των δυο παραπανω και δεν ξεπερνανε το 2,5 με 3 στο volume.)  

 

Αν ειναι ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΑ ομως ΝΑΙ κατα την ταπεινη μου γνωμη υπαρχει προβλημα μια και χανεται το unity gain (τωρα που το ξανασκεφτομαι ειναι χειροτερο και απο το να κοβεις volume απο το ποντεσιομετρο της κιθαρας μια και εχεις βαλει και την εφεδιερα στο κυκλωμα ).

 

Πειραματισου παντως και επελεξε ΕΣΥ τι σου αρεσει περισσοτερο αναλογα με το γουστο σου,σε αυτα τα πραγματα αλλωστε κανονες δεν υπαρχουν.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειραματισου παντως και επελεξε ΕΣΥ τι σου αρεσει περισσοτερο αναλογα με το γουστο σου,σε αυτα τα πραγματα αλλωστε κανονες δεν υπαρχουν.

 

σίγουρα...απλά δεν είχα σκεφτεί πως μπορεί να παίξει τέτοιο ρόλο

 

τώρα που το έμαθα θα κάνω τις δοκιμές μου

 

ευχαριστώ SF!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου