Προς το περιεχόμενο

Στήνοντας μια Digitech rp1000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετίζω το νοϊζικό χωριό και προχωρώ στο προκείμενο:

 

  Προσφάτως, απέκτησα μια Digitech rp1000 και παρόλο που έχω διαβάσει και ψάξει αρκετά για τις δυνατότητές της, δεν έχω καταλήξει στο σετάρισμά της, αλλάζοντας κάθε βδομάδα τον τρόπο που στήνω τα presets μου.

 

  Αρχικά, σε κάθε footswitch είχα διαφορετικό ενισχυτή με τα αντίστοιχα εφέ, distortions κτλ.Τώρα, σε κάθε μπάνκα, έχω έναν ενισχυτή, στις ίδιες ρυθμίσεις (δλδ, το εντελώς καθαρό είναι το ίδιο και στα 5 footswitches) και το κάθε footswitch αντιστοιχεί σε διαφορετικό (συνήθως) distortion ή modulation effect.

 

Ο ήχος, που επιθυμώ να πλησιάσω είναι στα όρια του high gain και παίζω πάντα με 4cm σε έναν Marshall JCM 2000 TSL 60, από τον οποίο χρησιμοποιώ μόνο τον τελικό του.

 

'Εχετε να προτείνετε κάποιον άλλο τρόπο?

 

Επίσης (και απευθύνομαι στους νυν και πρών χρήστες της), ποιες προσομοιώσεις ενισχυτών και ποια distortion πεταλάκια προτιμάτε;

Υπάρχει κάποιος "μπούσουλας" όσων αφορά το σετάρισμα του eq του κάθε ενισχυτή (πχ στους mesa boogie να είναι χαμηλά τα μπάσα, στους marshall ανεβασμένα τα μεσαία, το gain να μην ξεπερνάει το 60 κτλ)?

Ξέρω ότι ισχύει το περί ορέξεως, αλλά θα 'θελα να έχω μια βάση, για να ξεκινήσω.

 

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων, για το χρόνο σας!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Bump! :)

 

Κάποια γνώμη, ειδικότερα για το παρακάτω?

 

Υπάρχει κάποιος "μπούσουλας" όσων αφορά το σετάρισμα του eq του κάθε ενισχυτή (πχ στους mesa boogie να είναι χαμηλά τα μπάσα, στους marshall ανεβασμένα τα μεσαία, το gain να μην ξεπερνάει το 60 κτλ)?

Ξέρω ότι ισχύει το περί ορέξεως, αλλά θα 'θελα να έχω μια βάση, για να ξεκινήσω.

 

Παίζω τη ρυθμική κιθάρα και το κυρίως μου πρόβλημα είναι, ότι ο ήχος είναι λίγο "λασπώδης", χωρίς να ξεχωρίζουν οι νότες.  :-\ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δεν έχω την rp είχα την GNX1. Αυτό που έκανα εγώ είναι να κατεβάζω patches από το site της digitech και να πειράζω αυτά που ήταν της προκοπής. Υπήρχαν αρκετά ενδιαφέροντα.

Αντίστοιχα υπάρχουν και για την rp σου. Δοκίμασε

 

http://digitech.com/soundcomm/guitar_list_patches.asp?productid=252

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ta patches στο site ειναι αρκετά καλά.

Αν προσέξεις έχουν άλλη φιλοσοφία από τα preset, προσανατολίσου σε αυτά και θα πάθεις πλάκα.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσέξεις έχουν άλλη φιλοσοφία από τα preset, προσανατολίσου σε αυτά και θα πάθεις πλάκα.

 

Αν μου επιτρέπεις, τι εννοείς με αυτό?

 

 

Και μια άσχετη ερώτηση:

 

Τι είδους usb καλώδιο πρέπει να αγοράσω, για να συνδέσω την πεταλιέρα με τον υπολογιστή μου?

Κάπου διάβασα ότι ένα απλό printer to usb καλώδιο κάνει.Ισχύει κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα patches φτιάχνονται από χρήστες οπότε δεν έχουν το generic σκεπτικό των preset.

Το printer to usb πρέπει να κάνει ναι, για καλό και για κακό πάρτη μαζί και δοκίμασε το το καλώδιο. Δεν είναι ακριβά πάντως 2,50-3 ευρώ εχουνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Και μια άσχετη ερώτηση:

 

Τι είδους usb καλώδιο πρέπει να αγοράσω, για να συνδέσω την πεταλιέρα με τον υπολογιστή μου?

Κάπου διάβασα ότι ένα απλό printer to usb καλώδιο κάνει.Ισχύει κάτι τέτοιο?

Nαι ισχύει.Δοκίμασε να βρεις και κάποιο με κάποιου ειδους μόνωση γιατι μόλις συνδεθεις στο pc θα έχεις θόρυβο στον ενισχυτή σου.Επίσης επιβάλλεται κατά την άποψη μου να πάρεις και ενα καλώδιο cannon-καρφί για τις συνδέσεις σου σε κονσόλες και ενισχυτες (και έναν cannon-cannon).Εγω παίζω απευθείας σε PA χωρίς την επιλογή mixer (το κουμπάκι στο πίσω μέρος) και ο ήχος είναι παρα πολύ καλός.

 

Tώρα όσον αφορά τον ήχο σου.Εγώ χρησιμοποιώ τον mark 4 mesa boogie με το dod overdrive (drive 30, level 60).To eq του ενισχυτή το κάνω ως εξής : τα μπάσσα τα ρυθμίζω μέχρι το σημείο πριν αρχίσουν να  μπουμπουνιζουν (να κάμουν μπουμ-μπουμ ;D ;D καταλαβαίνεις),τα μεσσαία στη μέση και τα πρίμα σε σημείο που να ακούγονται ολα καθαρά αλλά οταν χτυπάω νότες στα ψηλά τάστα να μη ματώνει το αυτί μου  ;D Το drive του ενισχυτη είναι στο 80 και το level στο 55 (το τελευταίο το ρυθμίζεις) Ενας άλλος τρόπος για να καθορίσεις πόσο drive χρειάζεσαι είναι να χτυπάς μπουκωτές πενιες στην 6η χορδή.Αν βλέπεις ότι αφού χτυπήσεις τη χορδή την ώρα που κάνει fade η νότα έχεις θόρυβο χαμήλωνε το γκάζι.Μετά τα λοιπά noise gate,effects,wah και τις άλλες παπατζιές που έχει βρες τες μόνος σου είναι απειροι οι συνδιασμοί ;D

 

ΕDIT: Να προσθέσω ότι παίζω με το 4 cable method παρακάμπτωντας την προενίσχυση του ενισχητή μου ή ,εναλλακτικά, παίζω στο fx loop του ενισχυτη.έχω δλδ αυτούσιο τον ήχο της rp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την RP250 και το καλώδιο που χρησιμοποιώ για σύνδεση με τον υπολογιστή είναι printer to USB. Οπότε μάλλον το ίδιο θα ισχύει και με την RP1000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο και τις απαντήσεις σας!  :)

 

  Αν και το αρχικό μου σκεπτικό δεν είναι η χρησιμοποίηση έτοιμων patches, αλλά το να μάθω τον τρόπο, ώστε να προσεγγίσω τον ήχο, που έχω στο μυαλό μου, μάλλον θα χρειαστεί να τα χρησιμοποιήσω (τα patches, ντε...  :P ;D ) σαν βάση.

 

Όποιος έχει να προτείνει κάτι επί του θέματος, παρακαλώ να το πράξει ελεύθερα!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα τι είδους βοήθεια θες? να σου φτιάξουμε εμείς τον ήχο που έχεις εσύ στο μυαλό σου?

 

κατσε μια δυο μέρες και λιώστηνα την πεταλιέρα να βγάλεις ήχο.

 

δοκίμασε όλους τους ενισχυτές με τη σειρά και αμα βρίσκεις κατι καλό αποθηκευέ το και προχώρα το ψάξιμο στην επόμενη θέση. Η λειτουργία αποθήκευσης της πεταλιέρας ευνοεί παρα πολύ αυτό το πράμα.

 

δοκίμασε και κάθε ενισχυτή πως ακούγεται με τα 2-3 πεταλάκια ντράιβ που προτιμάς (απο την πεταλιέρα εννοω)

 

αμα θες τσεκαρε μερικους απο τους ενισχυτές που μου άρεσαν εμένα πιο πολυ όταν την είχα

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου