Προς το περιεχόμενο

Garageband Clips


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτοί που έχετε Mac και λέτε ότι τα κάνετε όλα, παιχνίδια που παίζετε? χοχοχοχο

Όχι ρε, έχεις και το garageband το ξέχασα!!!!

Επροκλήθην. Ο fleamail είπε το Garageband μου παιχνίδι και μου δίνει μια καλή ευκαιρία να ανοίξω μια συζήτηση (έστω και στα clips γιατί εκεί καταλήγουν όλα...κανονικά όλα τα "παιχνίδια" μας πρέπει να έχουν ένα σκοπό. Να φτιάχνουμε μουσική.

Ας ορίσω όμως πρώτα το περιβάλλον μου (γιατί πιστεύω ότι εδώ μέσα είναι αρκετοί σαν εμένα).

Είμαι Bedroom player, με βασικό οργανο τη κιθάρα (που τη μεταμορφώνω και σε synt γιατί οι πιανιστικές μου γνώσεις είναι ελάχιστες αλλά η αγάπη μου για τα synths μεγάλη), οι τεχνολογίες γενικά μου φαίνονται εξωτικές και δύσκολες και τεμπέλης εκ φύσεως βαριέμαι τα manuals και τις δυσκολίες. Θέλω να θεωρώ τον εαυτό μου μουσικό (και όχι απαραίτητα κιθαρίστα) και όταν κάθομαι στον υπολογιστή μου, το κάνω προτίστως γιατί έχω κάτι στο μυαλό μου και θέλω να το δώ ολοκληρωμένο. Με λίγα λόγια με ενδιαφέρει η συνθετική διαδικασία ως άσκηση.

Οι όροι μουσικός, κιθαρίστας κλπ είναι αυστηρώς στα πλαίσια του ερασιτεχνισμού.

Το κομμάτι που λέγεται ηχοληψία, μίξη, παραγωγή και γενικά όλες οι διαδικασίες πέραν της επαφής μου με το μουσικά όργανα είναι αναγκαίο κακό, έτσι προσπαθώ να το περιορίσω με ένα απλό (απλοϊκό), σταθερό, με ικανοποιητικά (τουλάχιστον στα αυτιά μου) ηχητικά αποτελέσματα setup. Έχουμε λοιπόν...όργανα καρφωμένα καρφί στη κάρτα ήχου (η έλλειψη ενισχυτή είναι επιλογή)...και το Garageband.

Γιατί το Garageband και όχι το οποιδήποτε Logic ή άλλο DAW?  (και το θέμα δεν είναι οικονομικό). Γιατί όχι?

Το Garageband μου προσφέρει επαφή και συμβατότητα με τα περισσότερα AU ώστε να έχω πληθώρα ήχων από drums μέχρι τα πιο εξωτικά synts και τα περισσότερα audio effects (που έτσι κι αλλιώς δεν χρησιμοποιώ εκτός του Melodyne και του Soundsoap). Όσο για τις κιθάρες, από τη στιγμή που τρέχει το GuitarRig και τα AmpliTube νοιώθω ήδη ότι χρειάζομαι και μια 2η ζωή για να τα εξαντλήσω.

Γιατί λοιπόν χρειάζομαι το οποιοδήποτε Logic για να φτιάξω μουσική? Μην ξεχνάμε άλλωστε το προσφατο τέστ που έκανε ο Nikodemos για την ποιότητα exports των διαφόρων DAW. Mε λίγα λόγια όταν φτιάξω το κατι καταπληκτικό, δεν έχω κανένα πρόβλημα να κάνω export τα Wav μου και να τα δώσω στο Nikodemos που ξέρει.

και να μου τα κάνει παγκόσμια επιτυχία.

Θα έλεγα και του Superfunk, αλλά έχει αρνηθεί επανηλλημένως να με μιξάρει..

 

Ας πάμε όμως στα έργα. Μοιράζομαι μαζί σας μια άσκηση σύνθεσης που δούλεψα το καλοκαίρι. Για πρώτη φορά ασχολήθηκα με φωνητικά. Κάτι που δεν είναι εύκολο γιατί δεν μπορείς να αυθαιρετήσεις. Ως μέλος του ccmixter.org, βρήκα ενδιαφέροντα vocals στη κατηγορία A Cappellas και είπα να δοκιμάσω. Η φωνή είναι της Amelia Junes, μιας Αμερικάνας που ζεί τώρα στο Παρίσι (έτσι εξασφαλίζω καλή προφορά και σίγουρη διεθνή καριέρα ;D)

http://www.myspace.com/ameliajunemusic

Για κιθάρες χρησιμοποίησα τη Gibson (ε ναι φίλε μου Audiokostas, όταν σοβαρεύουν τα πράγματα βγαίνει η Gibson από το θηκάρι) και την Fenderoparkaster μου με τους Texas Special. Τα drums είναι λούπες και τα synts το all time classic Wavestation και το V-Station...προφανώς όλο φτιαγμένο στο Garageband. Χρειάζομαι κάτι παραπάνω?

http://ccmixter.org/files/marathon/22354

broken.mp3

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

(ε ναι φίλε μου Audiokostas, όταν σοβαρεύουν τα πράγματα βγαίνει η Gibson από το θηκάρι)

 

Μπράβο βρε Marathon γιατί είχε πιάσει αράχνες. Ασε δηλαδή που με το χαρακτηριστικό ηχόχρωμά της άλλαξε όλο το κομμάτι.

 

Πέρα από τα αστεία, ωραία η δουλίτσα. Εντάξει, είναι λίγο για να παίζει στο "Καράβι" του Σχοινιά ενώ οι σερφάδες πηγαινοέρχονται αλλά βερι ναϊς η δουλίτσα σου (και αρκετή) νεβερδέλες.

Η φωνίτσα της Αμελογιουνίτσας, όλα τα λεφτά λουλούδια  ;D

 

Αντε βρε. Και στην Ιμπίθα.............

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει καμία ηχητική διαφορά ανάμεσα στα DAW, το θέμα είναι τι γίνεται πριν και μετά από αυτά σε μια αλυσίδα! Ο αγαπημένος μου δίσκος έχει γραφτεί σε 4 κάναλο τάσκαμ σε ένα σαλόνι.

 

Ο καθένας με αυτό που γουστάρει, αυτό που τον βολεύει και πάνω απ' όλα αυτό που εξυπηρετεί τις ανάγκες του! Για μένα το garage band δεν πλησιάζει ούτε στο μισό τις απαιτήσεις μου και γι αυτό το θεωρώ ένα καλογυαλισμένο "παιχνίδι" που εξυπηρετεί στο 100% όλες τις ανάγκες ενός bedroom player και ενθουσιάζει τον κάθε αρχάριο γιατί είναι plug n play! Από εκεί και πέρα όμως υπάρχουν 2-3 πολύ ποιο αξιόλογα FREE προγράμματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει καμία ηχητική διαφορά ανάμεσα στα DAW, το θέμα είναι τι γίνεται πριν και μετά από αυτά σε μια αλυσίδα!

To όλο θέμα είναι να αποφασίσουμε  σε όλη αυτή την αλυσίδα ΤΙ είμαστε ή σε Τι είμαστε καλοί. Εκτός εάν έχουμε (την κατ εμέ) πολύ σπάνια περίπτωση κάποιου που είναι και πολύ καλός μουσικός, πολύ καλός ενορχηστρωτής, πολύκαλός ηχολήπτης, πολύ καλός σε όλα.

Προφανώς και η τεχνολογία μας δίνει την ψευδαίσθηση ότι μπορούμε (επιτυχώς) να τα κάνουμε όλα...

Συμφωνώ και εγώ ότι το garageband είναι ένα καλογυαλισμένο παιχνίδι, η ερώτηση είναι εάν οι περισσότεροι από εμάς χρειαζόμαστε κάτι περισσότερο?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και εγώ ότι το garageband είναι ένα καλογυαλισμένο παιχνίδι, η ερώτηση είναι εάν οι περισσότεροι από εμάς χρειαζόμαστε κάτι περισσότερο?

 

Φυσικά και όχι! Αυτή η απληστία έχει οδηγήσει τον απλό μουσικό να κατεβάζει το σπασμένο Nuendo και να πελαγώνει σπαταλώντας χρόνο δημιουργίας για ένα πρόγραμμα που δεν πρόκειται να καταλάβει ποτέ, ενώ θα μπορούσε με το garageband, tracktion κτλ να αφιερώσει χρόνο στην δημιουργία. Και έτσι αφού θα καταλάβει τα βασικά "παίζοντας" μπορεί αργότερα να διαπιστώσει ποιες είναι οι πραγματικές ανάγκες του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εκεί και πέρα όμως υπάρχουν 2-3 πολύ ποιο αξιόλογα FREE προγράμματα!

 

όπως? Δεν το λέω ειρωνικά για να μαθαίνουμε και εμείς... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έτσι αφού θα καταλάβει τα βασικά "παίζοντας" μπορεί αργότερα να διαπιστώσει ποιες είναι οι πραγματικές ανάγκες του!

Συμφωνούμε απόλυτα. Απλά θα επιμείνω ότι κανένα πρόγραμμα δεν θα με κάνει καλύτερο παίχτη. Πιο πονηρό ίσως

Και οι πραγματικές ανάγκες δεν θα μπορέσουν ποτέ να διαγράψουν την ανάγκη ενός Nikodemos

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου