Προς το περιεχόμενο

Στήνοντας μια Digitech rp1000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο ό,τι κατάλαβα δεν έχεις πρόβλημα με τον ήχο σου, απλά με το γεγονός οτι δεν ακούγεσαι, ετσι?

 

Ακριβώς.Νιώθω ότι δεν έχω definition στα ρυθμικά μου.Ο ντράμερ με ακούει καλά, ενώ ο lead κιθαρίστας όχι.

 

εγώ νομίζω είναι καθαρά θέμα εντάσεων (που εξαρτάται και απο τις εντασεις των ενισχυτών αλλα ΚΑΙ απο τους προσανατολισμους ΚΑΙ απο τις θεσεις που καθεστε εσεις), που ειναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα στα προβάδικα πάντα.

 

Αυτό τείνω να πιστέψω και εγώ.Απλά, επειδή δεν είμαι και τόσο έμπειρος κιθαρίστας, ξεκίνησα να ψάχνω το πρόβλημα από το δικό μου εξοπλισμό.

 

αν ο marshall είναι κανένας της προκοπής, να βάλεις την πεταλιέρα σου στο fx loop κλείνωντας της προσομειώσεις και αφήνοντας μόνο τα εφφέ και να δεις πως βγαίνεις με τον ενισχυτή.

 

Δε μου άρεσε καθόλου ο ήχος του marshall με τα εφέ της rp.

 

Είσαι ο μόνος κιθαρίστας στο group?

 

Όχι, εγώ παίζω τα ρυθμικά και υπάρχει και lead κιθάρα.

 

Και αν είναι τόσο καλές οι προσομειώσεις της rp γιατί δεν μπορείς να βγάλεις ένα ήχο της προκοπής? :P

 

Γιατί είμαι άπειρος και κουλός. ;D

Σου προτείνω να δοκιμάσεις κάποια από τις καινούργιες πεταλιέρες (digitech, line6, tc electronics, zoom) και θα αναθεωρήσεις πολλές από τις απόψεις σου, σχετικά με αυτές.

Φιλικά, πάντα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θες να σου στείλω κανενα πατσάκι?? :P

Και δε στέλνεις? Και από Δευτέρα, που θα αγοράσω το usb cable τα δοκιμάζω.  :)

 

Αφού παίζεις ρυθμική και προς το high gain, ασε την πεταλιέρα... στο σπίτι και βρες έναν ήχο με τον Marshall.

 

Ο κύριος λόγος, που αγόρασα και χρησιμοποιώ την πεταλιέρα, είναι, για να έχω τους ήχους μου, ανεξάρτητα από τους ενισχυτές των εκάστοτε studios, που παίζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ο κύριος λόγος, που αγόρασα και χρησιμοποιώ την πεταλιέρα, είναι, για να έχω τους ήχους μου, ανεξάρτητα από τους ενισχυτές των εκάστοτε studios, που παίζουμε.

 

 

Δηλαδή, αν βρεθείς σε χώρο με κάνα mesa rectifier, εσύ θα κάτσεις να βγάλεις ήχο από τη... digitech;  ;D

 

Τσάμπα ασχολείσαι, τον ήχο που θα σου δώσουν οι προενισχύτριες ενός καλού λαμπάτου, δε θα τον βρεις σε καμία πεταλιέρα. Η πεταλιέρα είναι για τα εφέ, άντε και για καταστάσεις που θα θέλεις πολλές και διαφορετικές χροιές απο διάφορα μοντέλα ενισχυτών. Αν απλά θέλεις ένα μεταλίζον- χαιγκαιίζον  ;D ρυθμικό που να μπιστάει,  ;D παίξε με τα γκαζοκάναλα του ενισχυτή, χαμένος δε θα βγείς  ;)

 

Αν τώρα πέσεις σε κάνα ενισχυτή χωρίς γκαζοκάναλο (ή χωρίς γκαζοκάναλο της προκοπής), τότε δώσε από πεταλιέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δηλαδή, αν βρεθείς σε χώρο με κάνα mesa rectifier, εσύ θα κάτσεις να βγάλεις ήχο από τη... digitech;  ;D

 

Τσάμπα ασχολείσαι, τον ήχο που θα σου δώσουν οι προενισχύτριες ενός καλού λαμπάτου, δε θα τον βρεις σε καμία πεταλιέρα. Η πεταλιέρα είναι για τα εφέ, άντε και για καταστάσεις που θα θέλεις πολλές και διαφορετικές χροιές απο διάφορα μοντέλα ενισχυτών. Αν απλά θέλεις ένα μεταλίζον- χαιγκαιίζον  ;D ρυθμικό που να μπιστάει,  ;D παίξε με τα γκαζοκάναλα του ενισχυτή, χαμένος δε θα βγείς  ;)

 

Αν τώρα πέσεις σε κάνα ενισχυτή χωρίς γκαζοκάναλο (ή χωρίς γκαζοκάναλο της προκοπής), τότε δώσε από πεταλιέρα.

 

Σωστος,αλλά εδώ μιλάμε για τον φίλο που θέλει απλά plug and play και όχι να ψάχνεται με τον ήχο κάθε ενισχυτη.Σε κάθε διαφορετικό προβάδικο να πρέπει να βρει ρυθμίσεις για κάθε διαφορετικό ενισχυτη.Και φαντάσου αυτό να γίνεται για κάθε διαφορετικό όργανο στη μπάντα κάθε φορά που αλλάζει στούντιο ή ενισχυτη.Κουμπώνεις και παίζεις.Και το ζητούμενο με την πεταλιέρα δεν είναι η πιστότητα των ήχων αλλά απλά ο καλος ήχος άσχετα σε ποιον ενισχυτη φέρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όχι, εγώ παίζω τα ρυθμικά και υπάρχει και lead κιθάρα.

 

Ο άλλος κιθαρίστα τότε τι εξοπλισμό χρησιμοποιεί και πως κόβει σε σχέση με σένα?

Γιατί είμαι άπειρος και κουλός. ;D

Σου προτείνω να δοκιμάσεις κάποια από τις καινούργιες πεταλιέρες (digitech, line6, tc electronics, zoom) και θα αναθεωρήσεις πολλές από τις απόψεις σου, σχετικά με αυτές.

Φιλικά, πάντα.  :)

Έχω παίξει με όλες, ενώ στην αρχή μπορεί να με ικανοποιεί ο ήχος μου λείπει η αίσθηση του ενισχυτή στα δάχτυλα και πάντα μετά από δυό τρία κομμάτια ο ήχος με κουράζει και σταματάω να ακούω καθαρά. Το μόνο digital που βρήκα ενδιαφέρον είναι το kemper αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση. Εννοείται πάντα φιλικά  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, επειδή πολλά λέγονται...σίγουρα το γκάζι ενός καλού λαμπάτου ενισχύτη είναι το ιδανικότερο και κόβει κάπως καλύτερα με σωστές ρυθμίσεις (όπως επίσης μπορεί να θαφτεί κιόλας εύκολα), αλλά αυτό δε λέει τίποτα και κυρίως δε σημαίνει πως με ένα καλό πολυεφέ, όπως η συγκεκριμένη Digitech, και με ισορροπημένες ρυθμίσεις, δε μπορείς να κάνεις πολύ σωστή δουλειά! Είχα και πολύ καλή λαμπάτη high gain κεφαλή (B-52 AT-100) και πολλές πεταλιέρες στην κατοχή μου, τις οποίες χρησιμοποιούσα και σε πρόβες και σε live, όπως και την κεφαλή που είχα φυσικά! Aπλά θέλει ποοοοοοοοοολύ πειραματισμό και από θέμα ρυθμίσεων και από θέμα σύνδεσης και και και...πάρα πολλά παίζουν ρόλο! Κι εγώ μετά από τόσο καιρό και πειραματισμό, τώρα τελευταία έχω βρει αυτά που πρέπει να κάνω για να κόβω στη μίξη της μπάντας και να ακούω την κιθάρα μου και τα υπόλοιπα αρκετά καλά!

 

Ακριβώς.Νιώθω ότι δεν έχω definition στα ρυθμικά μου.Ο ντράμερ με ακούει καλά, ενώ ο lead κιθαρίστας όχι.

 

Φαντάζομαι πως στο studio η διάταξη των καμπινών με τον drummer είναι κάπως έτσι (με τις 2 κάθετους ακόμα πιo πεσμένες προς τη μέση, σαν ισοσκελές τρίγωνο με τον drummer):

 

/        \

 

    Ο

 

Σε μια τέτοια διάταξη, για να σε ακούσει ο lead κιθαρίστας και να συνεχίσει να ακούει και τον εαυτό του θα πρέπει να σταθεί στο ύψος που η φάτσα των 2 καμπινών κάνουν γωνία (είναι σαν το sweet spot που λέμε στα nearfield monitors), λίγο πιο μπροστά από το drummer (ανάλογα αν είναι slanted ή όχι οι καμπίνες κιόλας)! Στα ρυθμικά θα πρέπει να είστε σε ίδια ένταση και να ακούτε ικανοποιητικά ο ένας τον άλλον αλλά να ακούτε και τον εαυτό σας! Στα σόλο φυσικά ο lead θα πρέπει να ανεβαίνει λίγο πιο πάνω! Γενικότερα πρώτα θα πρέπει να παίζει ο drummer και μετά να φτιάξετε ήχο σε σχέση με αυτόν (φυσικά να παίζει σωστά και όχι να κοπανάει σα διάολος)!

 

Γενικότερα παίζουν πάρα πολλά πράγματα ρόλο! Κάλο θα ήταν κάποιος που έχει γνώσεις επί του θέματος (πχ αυτός που εργάζεται στο studio που παίζετε) ενώ παίζετε στην πρόβα να σας φτιάχνει τις εντάσεις, ακόμα και το eq αν χρειαστεί λίγο!

 

Kαι κάτι άλλο...προσπάθησε να φτιάξεις ένα preset καθώς παίζει η υπόλοιπη μπάντα και όχι όταν παίζεις εσύ μόνος σου...έχει τεράστια διαφορά αυτό...σε γενικές γραμμές ένας καλός high gain ρυθμικός ήχος που κόβει καλά στη μίξη της μπάντας συνήθως όταν ακούγεται μόνος του και σκέτος δεν ακούγεται τόσο καλά, φαίνεται περίεργο αλλά προσωπικά εγώ αυτό έχω παρατηρήσει! Οπότε αν πας να φτιάξεις ήχο παίζοντας μόνο εσύ και βρεις κάποιον που να σου αρέσει, μέσα στη μπάντα δεν θα ακούγεται καλά, γιατί θα τον έχεις φτιάξει με διαφορετικά κριτήρια! Γι'αυτό έχει τεράστια διαφορά όπως είπα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.αυτο το επαθα οταν εφτιαξα εναν ηχο και οταν πηγαινα να γραψω στο pc παρατηρησα οτι δεν κολαγε καθολου με τα υπολοιπα οργανα και η κιθαρα ηταν εντελως ασχετη στο backing track.

    καταλαβα οτι ηταν θεμα συχνοτητας κιθαρας και υπολοιπων οργανων που καποιο οργανο μπορει να σκεπαζει καποιο αλλο απο λαθος ρυθμιση μεσαιων κυριως.  αυτο που λεει ο metalmike ειναι μεγαλη υποθεση και θα σου λυσει το προβλημα πιστευω(αν φταιει αυτο).εγω αυτο μολις το καταλαβα αρχισα να φτιαχνω ηχο με πολυ διαφορετικο τροπο σε σχεση με πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, προμηθεύτηκα (επιτέλους  :P ) το καλώδιο usb, για να συνδεθώ με το pc και τα patches, που βρήκα στο site της digitech είναι super...!

 

Περιμένω πως και πως, για να τους χρησιμοποιήσω στην επόμενή μου πρόβα!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου