Προς το περιεχόμενο

Dead can Dance


atreu73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδα τις προάλλες τους dead can dance στο μέγαρο. Αρχικά μου εκαναν εντύπωση οι πολύ όμορφες γυναίκες και επιχείρησα να μοιραστώ τον ενθουσιασμό μου με τη γυναίκα μου "μμμ τι θα έλεγες για ένα τρίο με τη διπλανή σου;" ρώτησα. Αυτή με κοίταξε και είπε σιγά, μην ξαναμιλήσεις σε όλη τη διάρκεια της συναυλίας. Έτσι κι έγινε. Η συναυλία άρχισε. Η Λίζα ήταν φανταστική. Ώρες ώρες νόμιζες πως από το λαρύγγι της έβγαιναν πλήθος φωνών. Η μπάντα ήταν φανταστική, ειδικά ένας τύπος μουσάτος που είχε χαθεί στον ρυθμό ενώ έπαιζε ό,τι μπορούσε να φανταστεί κανείς, από κρουστά μέχρι φλογέρες. Ο Μπερκ δυνατός αν και στεκόταν σαν αγγούρι, να φανταστείτε εμείς τιμωρούσαμε βάναυσα τις παλάμες μας φωνάζοντας μπράβο κι αυτό μας γυρνούσε την πλάτη κι έφευγε. 

Κάποια αρνητικά ήταν ότι τα κομμάτια τους παρουσιάζονται live ίδια κι απαράμμιλα με τα άλμπουμ τους. Χωρίς σχεδόν καμία προσθήκη ή αφαίρεση. Αν έκλεινες τα μάτια θα μπορούσες άνετα να βρεθείς στο δωμάτιο σου ακούγοντάς τους σε ένα πολύ καλό ηχοσύστημα. Το άλλο αρνητικό είναι ότι εγώ είχα στο μυαλό μου τη λίζα Γκέραρντ κοριτσάκι και τον Πίτερ νέο, αδύνατο με μακριά πλούσια μαλλιά και άγριο βλέμμα κι αυτοί που είδα ήταν μια Λίζα 200 κιλά κι έναν πίτερ με σκεμπέ φαλακρό (μα το άγριο βλέμμα πάντα εκεί) και άσπρο παντού. 

Μετά το τέλος κάνανε ενκόρ με 3 τραγούδια. Ένα από αυτά ήταν το wind that shakes the barley σε μια ανατριχιαστική εκδοχή που όμως η Λίζα την ψιλογάμησε γιατί άργησε να μπει στη δεύτερη στροφή και διέκοψε, ζήτησε συγγνώμη και ξαναπροσπάθησε στην αρχή κάπως άτσαλα μα γρήγορα βρίσκοντας το πάτημα της. 

 Το άλλο ήταν το children of the sun που δυστυχώς δεν αφιέρωσαν στον Vangelis αφού είχε πεθάνει την προηγούμενη κι όχι την ίδια μέρα της συναυλίας. 

Ήταν λακωνικότατοι. Αρκέστηκαν σε ένα καλησπέρα κι ένα ευχαριστώ. 

 

 

 

 

 

  • Like 2

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τους είδα την δεκαετία του 1980 αρχές 90 (?)

 

Κυριολεκτικά η χειρότερη συναυλία που έχω παρακολουθήσει, και έχω παρακολουθήσει πολλές και μεγάλα ονόματα.

Από τα νεύρα μου ούτε καν το εισητήριο νομίζω δεν κράτησα

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimsonic είπε

τους είδα την δεκαετία του 1980 αρχές 90 (?)

 

Κυριολεκτικά η χειρότερη συναυλία που έχω παρακολουθήσει, και έχω παρακολουθήσει πολλές και μεγάλα ονόματα.

Από τα νεύρα μου ούτε καν το εισητήριο νομίζω δεν κράτησα

 

 

Τι εννοείς; Δεν σου αρέσει η μουσική τους ή η συναυλία είχε προβλήματα; Όσες συναυλίες τους άκουσα εγώ , στο γιουτιουμπ πάντα, ήταν τεχνικά τουλάχιστον άρτιες. Γιατί χειρότερη; Και γιατί να κρατήσεις το εισιτήριο;

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, atreu73 είπε

 

Τι εννοείς; Δεν σου αρέσει η μουσική τους ή η συναυλία είχε προβλήματα;

Η μουσική τους μου αρέσει. Εχω δίσκους. Στην συγκεκριμένη το setlist ήταν φρικτό. Και ηχητικά μετριότατοι

 

Μόλις τώρα, atreu73 είπε

Όσες συναυλίες τους άκουσα εγώ , στο γιουτιουμπ πάντα, ήταν τεχνικά τουλάχιστον άρτιες.

Γιατί χειρότερη; Και γιατί να κρατήσεις το εισιτήριο;

 

Γιατι από όσες έχω δει ήταν η χειρότερη.

 

Τα κρατάω όλα.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Η μουσική τους μου αρέσει. Εχω δίσκους. Στην συγκεκριμένη το setlist ήταν φρικτό. Και ηχητικά μετριότατοι

 

 

Γιατι από όσες έχω δει ήταν η χειρότερη.

 

Τα κρατάω όλα.

 

 

A ok. Τι να σου πω, εμένα μ αρεσει περισσότερο η μετά 80s δουλειά τους. Αναφορικά με τη συναυλία και την κάθε συνυλία σε τέτοιου είδους μουσικης για μένα δεν θα έπρεπε να λαμβανει χώρα σε θέατρα ή μέγαρα μα σε ανοιχτούς και άγριους χώρους. Το βρίσκω πολύ δύσκολο να ακούω ντεντ καν ντάνς και να μην χορεύω. Αυτό είναι ιδιαίτερα δύσκολο να το κάνεις στο μέγαρο ξέρω γω εκτός κι αν είσαι πολύ μάγκας μα και πάλι νομίζω θα βρεθείς όξω.

Επεξεργασμένο από atreu73

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, atreu73 είπε

 

A ok. Τι να σου πω, εμένα μ αρεσει περισσότερο η μετά 80s δουλειά τους. Αναφορικά με τη συναυλία και την κάθε συνυλία σε τέτοιου είδους μουσικης για μένα δεν θα έπρεπε να λαμβανει χώρα σε θέατρα ή μέγαρα μα σε ανοιχτούς και άγριους χώρους. Το βρίσκω πολύ δύσκολο να ακούω ντεντ καν ντάνς και να μην χορεύω. Αυτό είναι ιδιαίτερα δύσκολο να το κάνεις στο μέγαρο ξέρω γω εκτός κι αν είσαι πολύ μάγκας μα και πάλι νομίζω θα βρεθείς όξω.

 

Στο θέατρο Δάσους ήταν

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου