Προς το περιεχόμενο

Απορία για WATT σε παράλληλη/σειρά σύνδεση


koap4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφορουμιτες καλημέρα, έχω την εξής απορία και θα θελα τη βοήθειά σας. Σε σύνδεση 2 μεγαφώνων η ισχύς των Watt αυξομειώνεται όπως και με τα Ωμ ή απλά προστίθεται ασχέτως με το τι συνδεση θα επιλέξουμε? (παράλληλη ή σε σειρά)

 

Το πρόβλημα που θέλω να επιλύσω είναι το εξής: Σε ενισχυτή κιθάρας λαμπατο με έξοδο στα 8Ωμ και ισχύ 50 watt, να βάλω 2 μεγάφωνα 4Ωμ το καθένα σε σειρά των 30W ή 2 των 16Ωμ παράλληλα 30W το καθένα επίσης. Αν προστιθονται τα Watt είμαι οκ και στις 2 περιπτώσεις αν όχι....?

 

Κάπου έχω διαβάσει ότι προστιθενται τα Watt, αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος.

 

Θετω λοιπον το ερώτημα και προσβλεπω στη βοήθειά σας καθώς αυτά τα 30αρια μου βρίσκονται πρόχειρα, αν είχα 2 των 60Watt το καθένα δε θα προβληματιζόμουν.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=784

 

Δες, 3) Υπολογισμός Watt φορτίου

και

διάβασε και στο τέλος, 6) Watt ενισχυτή vs Watt φορτίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=784

 

Δες, 3) Υπολογισμός Watt φορτίου

και

διάβασε και στο τέλος, 6) Watt ενισχυτή vs Watt φορτίου

Επειδή με μπέρδεψε λίγο το άρθρο να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Αν θυμάμαι καλά σε κάποιο παλιότερο thread συμφωνούσαν όλοι οτι πχ μια έξοδο 8ohm μιας κεφαλής μπορεί με ασφάλεια να συνδεθεί σε μια καμπίνα είτε σε 8ohm (ιδανικό) είτε σε 16ohm, και οτι πρόβλημα θα υπήρχε αν συνδεόταν  στη καμπίνα σε λιγότερα (πχ 8ohm κεφάλι σε 4ohm καμπίνα ή 16ohm κεφάλι σε 8ohm καμπίνα).

Στο άρθρο πάλι λέει οτι δεν είναι απόλυτα ασφαλές αυτό.

Τελικά τι ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι λέει το άρθρο ισχύει!  :)

Αν έχεις οποιαδήποτε περαιτέρω απορία, ευχαρίστως να σε βοηθήσω.

Ο ενισχυτής μου έχει έξοδο 2x4ohm και 8ohm mono.Τον συνδέω (φαντάζομαι σωστά) σε μία marshall 1936v που έχει 8ohm mono(8 σε 8 δηλαδή).Υπάρχει περίπτωση να συναντήσω καμπίνα που να μην μπορώ να τον συνδέσω με ασφάλεια;πχ αν δεν έχει 8ohm τι κάνω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφορουμιτες καλημέρα, έχω την εξής απορία και θα θελα τη βοήθειά σας. Σε σύνδεση 2 μεγαφώνων η ισχύς των Watt αυξομειώνεται όπως και με τα Ωμ ή απλά προστίθεται ασχέτως με το τι συνδεση θα επιλέξουμε? (παράλληλη ή σε σειρά)

 

Και στις δύο περιπτώσεις σύνδεσης, σε κάθε μεγάφωνο εφαρμόζεται η ίδια ισχύς (50W/2 = 25W), με την σωστή προσαρμογή στα Ωμ. Άρα καλύπτεσαι.

Για περισσότερη σιγουριά βάλε την ένταση χαμηλά και σιγά σιγά ανέβασέ τη ψηλότερα. Αν αντιληφθείς να παραμορφώνεται ο ήχος 'περισσότερο από ότι πρέπει' (προσωπική εκτίμηση βέβαια) τότε 'υπάρχει θέμα'.

Trust me! I know what I'm doing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής μου έχει έξοδο 2x4ohm και 8ohm mono.Τον συνδέω (φαντάζομαι σωστά) σε μία marshall 1936v που έχει 8ohm mono(8 σε 8 δηλαδή).Υπάρχει περίπτωση να συναντήσω καμπίνα που να μην μπορώ να τον συνδέσω με ασφάλεια;πχ αν δεν έχει 8ohm τι κάνω;

 

Φαντάζομαι σε καμπίνα 16Ω δεν θα μπορείς να τον συνδέσεις αλλά στο manual του ενισχυτή σου θα λέει καλύτερα τι μπορείς και τι δεν μπορείς.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στις δύο περιπτώσεις τα βατ προστίθενται

 

Προτίμησε παράλληλη σύνδεση δύο 16Ω

 

THX παίδες, gdevelek γιατί να προτιμήσω την παράλληλη σύνδεση? Υπαρχει κάποιος λογος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου