Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για κιθάρα: Ήρθε ο καιρός να ξαναροκάρουμε....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

     Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά το φόρουμ παλιούς και καινούριους ... πέρασαν τα χρόνια ( ήμουν ανενεργός πολλά χρόνια , πίστευα πως θα είχε διαγραφεί ο λογαριασμός μου , προς ευχάριστη μου έκπληξη όμως αυτό δεν συνέβη ) διαβάζοντας τα παλιά μου μηνύματα έπαθα πλάκα από τα ορθογραφικά λάθη που έκανα :-X  και το πάθος της εφηβείας.  ;D

     Λοιπόν στο ψητό τώρα , μετά από 5 χρόνια(ίσως και παραπάνω) διαλείμματος από τον κόσμο των ηλεκτρικών κιθάρων καθώς είχα πουλήσει όλο μου τον εξοπλισμό όταν διαλύσαμε το συγκρότημα μας ανεπίστρεπτη , και λόγο μεγάλης  ανάγκης χρημάτων. Είχα μείνει με μια ακουστική κιθάρα για να κρατάω τα δάχτυλα στην συντήρηση. Έπαιζα όμως και τρίχορδο μπουζούκι σε ρεμπετάδικα( ναι ναι , ξέρω ακόμη ένας ροκάς που έγινε ρεμπέτης κτλπ :P ). Πλέον όμως επανήλθαν οι κατάλληλες προϋποθέσεις και από θέμα χώρου, χρόνου αλλά και πολύ καλής παρέας ,για να ξεκινήσουμε ξανά ένα γκρουπάκι.

    Λόγο της μεγάλης αποχής που είχα αυτό το διάστημα θέλω να μου προτείνεται ηλεκτρικές κιθάρες με τα εξής χαρακτηριστικά.

1)Αν γίνετε locking tremolo καλό θα είναι.

2)Στο θέμα μαγνητών με σειρά προτίμησης α)Η-Η β)Η-S-S γ) H-S-H.

3)Ταστιέρα είτε rosewood είτε maple δεν υπάρχει θέμα.

3)Όσον αφορά τα ξύλα σε σχέση με την τιμή της να είναι μια αξιοπρεπέστατης ποιότητας

4)Δεν είμαι κολλημένος με μάρκες κτλπ.

5)Επειδή τα λεφτά που θα διαθέσω θα είναι το πολύ μέχρι 400ευρώ.Θέλω το όργανο να αξίζει αναβάθμισης με την πρώτη ευκαιρία που θα μου κάτσουν χρήματα. Όποτε αν είναι γερή η κατασκευή και τα ξύλα καλής ποιότητας αλλά από ηλεκτρονικά δεν τα πάμε και τόσο καλά θα την προτιμήσω από μια που δεν έχει τόσο καλή κατασκευή αλλά τα πάει καλά από ηλεκτρονικά.  

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

http://www.dv247.com/guitars/ibanez-rg420eg-electric-guitar-brick-red--48725

για δες αυτή, δεν είναι και πολύ όμορφη αλλά γι' αυτό έπεσε και στο μισό η τιμή της  ;)

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προταση μου να ανεβεις λιγο και να παρεις μια που δεν χρειαζεταιι αναβαθμισεις αργοτερα

 

http://www.thomann.de/gr/search.html?xsid=4c15960624deeeb76c8c0644f0a4dc7f&KF=on&gk=giegst&oa=ala&bn=CHARVEL&pr=&wgfid1=7561&wgf7561=&wgfid2=9132&wgf9132=&wgfid3=9133&wgf9133=&wgfid4=7564&wgf7564=&wgfid5=7562&wgf7562=&wgfid6=7563&wgf7563=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

Συμφωνω απόλυτα με τις Charvel ειναι ότι πρεπει σε αυτη την κατηγορια και δεν χρειαζονται τιποτα!! :D

 

Όντως ... αυτό βλέπω , αλήθεια τα μεταφορικά πάνω κάτω πόσο θα μου πάνε ; Καλύτερα να το τρενάρω λίγο να μαζέψω παραπάνω λεφτά ...  :)

 

Άκυρο τώρα το πρόσεξα ..

Our price*

incl. VAT.

plus shipping costs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ αυτή η 80ίλα που βγάζει σε άσπρο και η απλότητα της νομίζω πως με κάνει να την καψουρεύομαι όσο περισσότερο την βλέπω!!!

http://www.thomann.de/gr/charvel_pro_mod_so_cal_style_1_hh_sw.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα, για να συνοψίσουμε:

 

Μια κιθάρα για ροκ (γενικώς βρε παιδί μου), maple ή rosewood δε μας πειράζει, είτε ΗΗ, είτε HSH είτε SSH, ότι πάχος μπράτσο να ναι και ότι σχήμα να ναι, με καλούτσικα ξύλα (είπαμε ότι να ναι) αλλά με locking tremolo......

 

Δύσκολο βρε παιδί μου, πολύ δύσκολο.....

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα για να συνοψίσουμε

 

Μια κιθάρα για ροκ (γενικώς βρε παιδί μου), maple ή rosewood δε μας πειράζει, είτε ΗΗ, είτε HSH είτε SSH, ότι πάχος μπράτσο να ναι και ότι σχήμα να ναι, με καλούτσικα ξύλα (είπαμε ότι να ναι) αλλά με locking tremolo......

 

Δύσκολο βρε παιδί μου, πολύ δύσκολο.....

 

 

Σε κάτι τέτοιες φάσεις όσο ποιο πολύ το ψάχνω τόσο πιο πολύ θα ανεβάζω το bugdet. Και το θέμα είναι ότι με το που πιάνω μια κιθάρα στα χέρια μου απλώς θέλω να παίξω , και μετά λέω στον εαυτό μου το να δώσεις ξανά πάνω από 1000(και βάλε ) για ηλεκτρική είναι ανούσιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.

Ανοίγεις μια σελίδα σε οποιοδήποτε music-e-shop. Πας στο section electric guitars. Διαλέγεις με φίλτρα <400e και FR tremolo.

Ή

Πας στις αγγελίες ελληνικών σελίδων και ψάχνεις στα αντίστοιχα πεδία.

Αφού καινούργια των 400 σου κάνει, πόσο μάλλον μεταχειρισμένη.

Ελπίζω να βρεις κάτι που να σου ταιριάζει.

 

Μπορεί να διαβάζονται ειρωνικά αλλά δεν είναι.

Αφού έχεις εμπειρία, γνωρίζεις ότι η τεχνολογία στις ηλεκτρικές κιθάρες δεν άλλαξε δραστικά τα τελευταία χρόνια. Οπότε, ότι ήξερες, υπάρχει ακόμα ΑΠΛΑ σε πιο χαμηλές τιμές. Καλές αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν LK κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου