Προς το περιεχόμενο

Επισκευή ενισχυτή ηλεκτρικού μπάσου Laney


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και εύχομαι να είστε καλά. Έχω ένα 30άρη laney 24ετίας, αφού τελικά δεν αξιώθηκα ποτέ να πάρω άλλον. Όταν συνδέω το μπάσο στην είσοδο active κάνει διακοπές και αντίστοιχα υπάρχει θόρυβος όποτε αυξομειώνω το ποτενσιόμετρο της έντασης. Που μπορώ να τον επισεκευάσω αξιόπιστα;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διακοπές συνήθως οφείλονται σε χαλασμένο καλώδιο ή input jack. Ο θόρυβος (αν εννοείς κάτι σε παράσιτα - χράτσα χρούτσα) πάλι συνήθως οφείλεται σε χαλασμένο ή βρώμικο ποτεσιόμετρο. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις ένα άλλο καλώδιο αρχικά, και μετά να πάρεις ένα σπρεϊ επαφών και να ρίξεις στο input jack και στο ποτεσιόμετρο του ενισχυτή σου.

  • Like 1

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2024 στις 5:43 ΜΜ, kwstas79 είπε

Οι διακοπές συνήθως οφείλονται σε χαλασμένο καλώδιο ή input jack. Ο θόρυβος (αν εννοείς κάτι σε παράσιτα - χράτσα χρούτσα) πάλι συνήθως οφείλεται σε χαλασμένο ή βρώμικο ποτεσιόμετρο. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις ένα άλλο καλώδιο αρχικά, και μετά να πάρεις ένα σπρεϊ επαφών και να ρίξεις στο input jack και στο ποτεσιόμετρο του ενισχυτή σου.

Να σε ευχαριστήσω για την πρόταση. Τα χρατς χρουτς του volume pot εξαφανίστηκαν με το spray επαφών. Η active είσοδος δεν ανταποκρίθηκε καλά στη θεραπεία αυτή αλλά ίσως να μην το έκανα εγώ καλά. Θα ξαναδοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ρίχνω λίγο σπρεϊ στο jack του ενισχυτή και μετα δοκιμάζω 5-10 φορές το βύσμα, αν υπαρχει διάβρωση με αυτόν τον τρόπο στρώνει.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου