Προς το περιεχόμενο

Vinyl restoration και σχετικά με mastering/συμβουλή για ακουστικά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Γεια σας, η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι μουσικός αλλά θέλω να " σουλουπωσω" όσο γίνεται κάποια κομμάτια από ελληνικά βινύλια που δεν βγήκαν ποτέ σε cd.

Τον τελευταίο καιρό έχω βρει αρχεία σε flac/wav που μου έχουν μετατρέψει γνωστοί μου από βινύλια. Παρόλα αυτά, τα βινύλια ήταν σε άθλια κατάσταση και πάλι κάποια για την κατάσταση τους ακούγονται αρκετά καλά κάποια κομμάτια μόνο με λίγα clicks και συνήθως τη μεγαλύτερη ζημιά την έχουν τα 1-2 τελευταία κομμάτια κάθε πλευράς.

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος για restoration. Προσωπικά χρησιμοποιώ το izotope rx που μου το έχουν δώσει και κάνω μόνο το de-crackle. Τα λίγα κλικς τα κόβω χειροκίνητα εστιάζοντας ακριβώς μόνο στα δέκατα δευτερολέπτου που φαίνεται, μπορώ να το ξεχωρίσω στην κυματομορφή. Η επιλογή de-click δεν ξέρω, κάτι με χαλάει μετά στον ήχο και δεν το έχω εξασκήσει.

Το θέμα είναι ότι με το de-crackle για τα πιο έντονα, στα δικά μου αυτιά είναι οκ. Αλλά γνωστοί μου που ασχολούνται, μου λένε ότι αφαιρούνται πολύτιμες συχνότητες.

 

Έπειτα θέλω να ξέρω αν το EQ Match βοηθάει δηλαδή να αντιγράψω χαρακτηριστικά ενός EQ αλλου τραγουδιού που υπάρχει σε κάποια συλλογή  και είναι κομμάτι ίδιου καλλιτέχνη, ίδιας δισκογραφικής εταιρείας και κοντινής χρονιάς και να είναι από συλλογή δεκαετίας 90 κυρίως που δεν έχει γίνει τόσο remastering. 

Και με το phase κάνω κάτι αντίστοιχο.

Πάντως γνωστοί μου δεν πειράζουν τα σκρατς αν είναι λίγα κ βάζουν στο EQ Match τα χαρακτηριστικά ενός πολύ μπασαρισμενου EQ από άσχετο τραγούδι και μετά αυξάνουν πολύ το loudness τέρμα, αυτό προσωπικά στα δικά μου αυτιά μου ακούγεται αντιαισθητικό, έστω λένε ότι έτσι πρέπει να ακούγεται, ότι έχουν ασχοληθεί πολλά χρόνια με μουσική και ότι έχουν εμπειρία.

Θα ήθελα και άλλες γνώμες και αν υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν ακουστικά σχετικά οικονομικα δηλαδή των 20-30 ευρώ τα οποία να είναι φλατ δηλαδή να αναπαράγουν ακριβώς το κομμάτι χωρίς να προσθέτουν έξτρα μπάσα η πρίμα. Κάποια που έχω δοκιμάσει από γνωστούς μου βγάζουν πολύ κλειστό ήχο σε σημείο να ακούγεται αυτό το ενοχλητικό που λένε πολλοί "boominess" και είναι και ακουστικά άνω των 50-60 ευρώ. Ξέρω πάντως ότι υπάρχουν πολύ πιο ακριβά ακουστικα που έχουν επιλογή για φλατ και για να ρυθμίσουν πρίμα κ μπάσα αλλά δεν βγαίνω οικονομικά.

 

 

Είναι σίγουρα ένα θέμα που θέλει μεγάλη συζήτηση και πολύ ψάξιμο και πολλές διαφορετικές αποψεις.

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη και επισης χίλια συγγνώμη που το έγραψα εδώ, αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο thread ίσως θα ήταν καλύτερο να μεταφερθεί.

Επεξεργασμένο από thebest20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δοκίμασε το cool edit pro.

Πολύ καλό για τη δουλειά που το θες.

Έχει διάφορα .....hiss reduction ,  noiz reduction , καλά eq's , κλπ.

Εγώ το χρησιμοποιώ γι αυτή τη δουλειά.

Βρες και κάνα Plug in με αποθορυβοποίηση dolby B-C-S αν δεν έχεις hardware π.χ. decks.

Για τελικό Master το wavelab χρησιμοποιώ.

 

Ακουστικά δεν μπορώ να σου πω, δεν χρησιμοποιώ με πιάνει πονοκέφαλος.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, LK είπε

Δοκίμασε το cool edit pro

 

Πoυ το τρεχεις, γιατι δοκιμασα σε 10win και δεν...

Επεξεργασμένο από Χάρης Ο

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Χάρης Ο είπε

 

Πoυ το τρεχεις, γιατι δοκομασα σε 10win και δεν...

Και σε 11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Χάρης Ο είπε

Εκανες κατι γιατι εμενα δεν το τρεχει

 

Όχι κάτι ιδιαίτερο. 

1000 πράγματα μπορεί να φταίνε στην περίπτωσή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξαναεβαλα τωρα και δεν μου φορτωνει τα wav αρχεια.

Και καλα δεν βλεπει την διαδρομη και μου τα βγαζει κινεζικα.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 ώρες πριν, thebest20 είπε

Γεια σας, η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι μουσικός αλλά θέλω να " σουλουπωσω" όσο γίνεται κάποια κομμάτια από ελληνικά βινύλια που δεν βγήκαν ποτέ σε cd.

Τον τελευταίο καιρό έχω βρει αρχεία σε flac/wav που μου έχουν μετατρέψει γνωστοί μου από βινύλια. Παρόλα αυτά, τα βινύλια ήταν σε άθλια κατάσταση και πάλι κάποια για την κατάσταση τους ακούγονται αρκετά καλά κάποια κομμάτια μόνο με λίγα clicks και συνήθως τη μεγαλύτερη ζημιά την έχουν τα 1-2 τελευταία κομμάτια κάθε πλευράς.

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος για restoration. Προσωπικά χρησιμοποιώ το izotope rx που μου το έχουν δώσει και κάνω μόνο το de-crackle. Τα λίγα κλικς τα κόβω χειροκίνητα εστιάζοντας ακριβώς μόνο στα δέκατα δευτερολέπτου που φαίνεται, μπορώ να το ξεχωρίσω στην κυματομορφή. Η επιλογή de-click δεν ξέρω, κάτι με χαλάει μετά στον ήχο και δεν το έχω εξασκήσει.

Το θέμα είναι ότι με το de-crackle για τα πιο έντονα, στα δικά μου αυτιά είναι οκ. Αλλά γνωστοί μου που ασχολούνται, μου λένε ότι αφαιρούνται πολύτιμες συχνότητες.

To RΧ είναι πολύ δυνατό εργαλείο. Πρέπει όμως να μάθεις να το χρησιμοποιείς σωστά. Θα υπάρχουν φαντάζομαι αρκετά tutorials για το θέμα αν το ψάξεις στο youtube.

 

Όσο για να κάνεις κάποιου ειδους remastering, αυτό δεν καλύπτεται σε δυο γραμμές σε ένα forum. Απαιτεί εμπειρία και αυτί και γνώση χρήσης compressor, eq, limiter και το πιο σημαντικό απαιτεί καλό χώρο και ηχοσύστημα που αποδίδει με ακρίβεια, τα οποία θα γνωρίζεις πάρα πολύ καλά πώς "μεταφράζονται" στον έξω κόσμο.

 

Αν σε ενδιαφέρει να το κάνεις μόνο για να το ακούς εσύ σε έναν συγεκριμένο χώρο, τότε μπορείς να το προσπαθήσεις να το φέρεις πάνω κάτω εκεί που σου αρέσει και με τον καιρό θα γίνεσαι καλύτερος. Αν το θες για γενικότερη χρήση, θα έλεγα υπολόγισε άλλα 5-10 χρόνια εμπειρίας με συνεχή εξάσκηση, ανάλογα και με την έφεση που έχεις στο σπόρ. 

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Η αλήθεια είναι ότι γενικώς για compressors limiters έχω ακούσει ότι το πιο σωστό είναι να υπάρχουν είτε αρχικές μήτρες ή ακόμα καλύτερα τα stems δηλαδή ξεχωριστά μπάσο, φωνή και άλλα όργανα, βέβαια αυτό είναι εντελώς αδύνατο. Αρκετές μήτρες τις έχουν κάποιες εταιρείες κ κάποιες εταιρείες τις έχουν εξαφανίσει. Πάντως αν κρίνω από τις κυκλοφορίες της Panik που μετέτρεψε μερικά cd (σε φάση για συλλέκτες τα έβγαλε δήθεν)

απευθείας από βινύλιο και έχει αφήσει τα σκρατς μέσα αλλά έχει κλείσει τον ήχο με πολύ μπάσο, δεν έχουν πολλές υψηλές συχνότητες κ έχει κάνει την κυματομορφή με τέρμα gain στα 99db, στα δικά μου αυτιά ακούγονται καλύτερα τα δικά μου, όσα μου έχουν μετατρέψει από wav και τα έχω κάπως βελτιώσει.

Το de-crackle ελπίζω να είναι για βινύλιο όντως γιατί υπάρχει αυτή η επιλογή σαν template. Γνωστοί μου που ασχολούνται χρόνια με ραδιόφωνο κλπ λένε πως όλα αυτα είναι μόνο για ξεχωριστά stems ή για να γίνει διόρθωση σε φωνητικά ή γενικά σε ομιλίες όπου δεν υπάρχει μουσική από πίσω. Και είναι και υπέρ του πολύ μπάσου κ louder is better και να μην έχουν πολύ dynamic range.

 

Επεξεργασμένο από thebest20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Από τα λίγα που έκανα εδώ και μερικούς μήνες είναι τα πιο πολλά κομμάτια των συγκεκριμένων album (αναζητώ τα cd όπως έχω πει) για αυτό επειδή που τα έστειλαν σε flac και ήταν μουντά, από "δοκιμαστικά cd" όπως μου είπαν και όχι από τα official.

Το μόνο που έκανα είναι να "πειράξω" λίγο το EQ γιατί δεν είχαν σκρατς βέβαια άλλη μουσική αντίληψη έχω εγώ, άλλη κάποια άλλα άτομα που μου είπαν ότι είναι πολύ χαμηλά και σχεδόν ότι λείπουν τα μπάσα. Πάντως μου έχουν πει τουλάχιστον 2-3 άτομα ότι στα κομμάτια που είναι σε χαμηλή ένταση από την εταιρεία,δηλαδή αυτά που βγήκαν 90s (ή κυκλοφορίες albums δεκαετίας 70-80 για πρώτη φορά σε cd, στα 90s) δεν ακούνε καθόλου τα μπάσα (γενικότερα όχι μόνο στο youtube)

 

Ενδεικτικά βάζω 2 κομμάτια από Αδαμαντίδη, 2 κομμάτια από Νομικό

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από thebest20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου