Προς το περιεχόμενο

The Black Album Drums - Darrell Thorp, Mike Tacci (Metallica), Gunnar Olsen (Puscifer), Drum Doctors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

 

Πολύ ενδιαφέρον...

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 4

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ουάοοο... δεν παύει να με εξιτάρει η ηχογράφηση των τυμπάνων. Τρελή τέχνη/επιστήμη. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Στις 15/5/2024 στις 3:30 ΜΜ, Terry RoscoeBeck5 είπε

Ουάοοο... δεν παύει να με εξιτάρει η ηχογράφηση των τυμπάνων. Τρελή τέχνη/επιστήμη. 

Και παρ' όλα αυτά δεν είχα ποτέ την τύχη να έχω bandmate drummer που να είναι gearhead ρε γμτ.

 

Ωραίο ντοκιμαντέρ, αν και δεν ξέρω αν στην πραγματικότητα προσθέτει κάτι. Η συγκεκριμένη ηχογράφηση και το drum set (που είναι 80s Gretsch κι όχι Tama) και το Tama bell brass snare, και το Sabian hihat και το δωμάτιο φυσικά με τα τεράστια subwoofers κλπ κλπ, έχουν ειπωθεί πολλές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, kpeyos είπε

το drum set (που είναι 80s Gretsch κι όχι Tama) 

Γενικά στις μεγάλες παραγωγές στο LA σπάνια χρησιμοποιεί ο ντράμερ τα τύμπανα που κάνει endorsement .

Χρησιμοποιούνται συνήθως τα Κιτ τoυ drum doctor o οποίος αναλαμβάνει και το στήσιμο και το κούρδισμα

 

https://drumdoctors.com/

 

 

μέσο κόστος για μια παραγωγή επιπέδου Peppers,Green Day κτλ γύρω στα 150.000 δολλάρια μόνο για την ενοικίαση...δηλ 150 πλήρεις ελληνικές παραγωγές μαζί με το μαστερινγκ 🤣

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
26 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Και παρ' όλα αυτά δεν είχα ποτέ την τύχη να έχω bandmate drummer που να είναι gearhead ρε γμτ.

Θεώρησε τον εαυτό σου τυχερό 😄

Παλιά (τον περασμένο αιώνα)  που έπαιζα με τον Mark (Cross) το τι drum gear κουβαλούσαμε δε λέγεται...

Έστηνε το διαβόητο "περίπτερο". 😎 😄

Πολύ κουβάλημα...

Ο @Superfunk ξέρει για τι λέω 😉

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 ώρες πριν, Superfunk είπε

μέσο κόστος για μια παραγωγή επιπέδου Peppers,Green Day κτλ γύρω στα 150.000 δολλάρια μόνο για την ενοικίαση...δηλ 150 πλήρεις ελληνικές παραγωγές μαζί με το μαστερινγκ 🤣

 

Για ηχογράφηση ροκ τυμπάνων τα τελευταία 30 χρόνια με τα samples και για υπόλοιπες τεχνικές μίξης που χρησιμοποιούνται αυτές τις υπερβολές τις θεωρώ τοτέμ για Ινδιάνους. Και όλα σχεδόν τα άλμπουμ της εποχής, και το black album έχουν samples. 

 

Εξάλλου το έχω ξαναγράψει: ένα μόνο είδος μουσικών είναι πιο πυροβολημένο απ' τους κιθαρίστες σε ότι αφορά το gear: οι drummers.

 

Οι οποίοι drummers μπορούν να παίζουν με τύμπανα των 10 χιλιάδων ευρώ και να μην έχουν δοκιμάσει 5 διαφορετικά δέρματα στη ζωή τους που θα τους έκαναν πολύ μεγαλύτερη διαφορά στον ήχο από τα φύλλα των κόθρων κι από το αν αυτά τα φύλλα είναι cross laminated ή βαλμένα με κάποια άλλη τεχνική βουντού. 

 

Για να μη συζητήσω για το δωμάτιο στο οποίο παίζονται τα τύμπανα και τα μικρόφωνα με τα οποία γράφονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, kpeyos είπε

Για ηχογράφηση ροκ τυμπάνων τα τελευταία 30 χρόνια με τα samples και για υπόλοιπες τεχνικές μίξης που χρησιμοποιούνται αυτές τις υπερβολές τις θεωρώ τοτέμ για Ινδιάνους. Και όλα σχεδόν τα άλμπουμ της εποχής, και το black album έχουν samples. 

 

Εξάλλου το έχω ξαναγράψει: ένα μόνο είδος μουσικών είναι πιο πυροβολημένο απ' τους κιθαρίστες σε ότι αφορά το gear: οι drummers.

 

Οι οποίοι drummers μπορούν να παίζουν με τύμπανα των 10 χιλιάδων ευρώ και να μην έχουν δοκιμάσει 5 διαφορετικά δέρματα στη ζωή τους που θα τους έκαναν πολύ μεγαλύτερη διαφορά στον ήχο από τα φύλλα των κόθρων κι από το αν αυτά τα φύλλα είναι cross laminated ή βαλμένα με κάποια άλλη τεχνική βουντού. 

 

Για να μη συζητήσω για το δωμάτιο στο οποίο παίζονται τα τύμπανα και τα μικρόφωνα με τα οποία γράφονται.

 

Θα συμφωνησω, 2-3 πραγματα κανουν την πραγματικη διαφορα και μεσα στο κομματι αν ξερεις τι θελεις και πως να το φτιαξεις  ολα μια χαρα ακουγονται (ενταξει δεν ειπαμε να παιζεις και με ASAMA 🤣) , προσωπικα δωσε μου μια ωραια παλια Ludwig/Rogers/Gretsch/Slingerland ή μια 80s ΤΑΜΑ superstar (για να πιασουμε και τον μονΔερνο cut through Birch ηχο) και ειμαι πασας ,ετσι κι αλλιως τα αγαπημενα μου ντραμς με 2-4 μικροφωνα εχουν γραφτει σε πεθαμενους χωρους, ακου εδω ηχαρα

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα sample η μια γεννητρια συχνοτήτων το kick τη σήμερον ημέρα το θέλει.

Για να μήν κάνουμε αυτό που κάνουν οι mastering engineers του youtube που σηκώνουν με eq τις χαμηλές σε ένα σημείο που δέν υπάρχει τίποτα εκτός απο σκουπίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MGs είπε

Ενα sample η μια γεννητρια συχνοτήτων το kick τη σήμερον ημέρα το θέλει

 

Εξαρτάται από το είδος μουσικής.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Superfunk είπε

Εξαρτάται από το είδος μουσικής.

Ηθελα να το διευκρινίσω πρίν αλλά βαριόμουν λίγο.

Τα ηχητικά συστήματα κάνουν κουμάντο και όχι το είδος πλέον.

Βασικά υπάρχουν ροκ παραγωγές που το kick είναι μόνο samples.

O αγαπημένος σε πολλούς Eric Valentine το έχει κάνει στο go with the flow των QOTSA.

Επεξεργασμένο από MGs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου