Προς το περιεχόμενο

Πήρα επιτέλους studio monitors αλλά...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες μολις ξεπακετάρισα τα νεα μου tannoy precicion 8'' passive,

αλλά τα συναισθήματα είναι μπερδεμένα.Μεχρι τώρα δούλευα με τα Β&W DM 603 s3,

τα είχα μάθει πολύ καλά,αλλα μέχρι να τα μάθω,ξέρετε,αυτοκίνητο,ραδιοσιντάκι του γιού μου,

σε φίλους κ.λ.π.Είπα μετά απο επιμονή φίλων του είδους αλλά και δικού αποθημένου να αγοράσω κι εγώ

ο χριστιανός ενα ζεύγος στούντιο μονιτορς.Μου φένεται διαφερετικός ο ήχος μιας και τα μονιτορς

είναι αρκετά πιο αχρωμάτιστα(έως και πολύ)απο τα Β&W.Eνα δεύτερο πρόβλημά μου ειναι πως δουλεύω(μη γελάσετε)με τέρμα το treble του ενισχυτή μου (sony fa50es)δηλαδή όπως ακριβώς ακούω μουσικη.

Αυτό το κάνω περίπου 13 χρόνια.

Δε ξέρω μου είναι πιο εύκολο για να συγκρίνω. ::)

Τώρα όπως καταλαβαίνετε δε μπορώ να δουλέψω πατώντας το direct του ενισχυτή,μου φαίνονται όλα τόσο μουντά.

Εάν συνεχίσω να δουλεύω με τον ίδιο τροπο που δούλευα τι γίνεται;Θα έχω καλύτερα αποτέλεσματα απο πριν ή  τζάμπα τα αγόρασα;(και είναι πανέμορφα τα άτιμα) ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά θα σου πρότεινα να βρεις καμμιά πατέντα ώστε να ακούς εναλλάξ και από τα δυο σετ ηχείων. Αφού ξέρεις τα Β&W είναι κρίμα η "γνώση" αυτή να πάει χαμένη.

Αν σε βολεύουν τα treble τέρμα δεν τρέχει τίποτα. Απλά θα πρέπει να προσέξεις να μη βγει μουντή η μίξη σου. Κάνε καλού κακού και κανα τεστ ακοής- μπορεί να εντυπωσιαστείς αρνητικά (εύχομαι πως όχι).

Πιστεύω ότι τα monitors θα σε βολέψουν. Όσο πιο flat ηχεία έχει κανείς τόσο καλύτερα αποτελέσματα παράγει. Νόμος  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά θα σου πρότεινα να βρεις καμμιά πατέντα ώστε να ακούς εναλλάξ και από τα δυο σετ ηχείων. Αφού ξέρεις τα Β&W είναι κρίμα η "γνώση" αυτή να πάει χαμένη.

Αν σε βολεύουν τα treble τέρμα δεν τρέχει τίποτα. Απλά θα πρέπει να προσέξεις να μη βγει μουντή η μίξη σου. Κάνε καλού κακού και κανα τεστ ακοής- μπορεί να εντυπωσιαστείς αρνητικά (εύχομαι πως όχι).

Πιστεύω ότι τα monitors θα σε βολέψουν. Όσο πιο flat ηχεία έχει κανείς τόσο καλύτερα αποτελέσματα παράγει. Νόμος  8)

Ευχαριστώ για την γρηγορη απαντηση φιλε manosx.

Αυτό πραγματικά προσπαθώ να κάνω,δηλαδή,την χρήση και των τεσσάρων αλλά επιλογή κατά ζευγάρι.

Σχέτικά με το tremple που ανάφερες πραγματικά με ανακουφίζει. ;) 

Τεστ ακοής έχω κάνει ουκ ολίγα γιατι το ακουστικό νεύρο του αριστερού αυτιού μου έχει χάσει κάποιες συχνότητες (κάπου στις 11000khz εάν θυμάμαι καλά)αλλά εχω συνηθίσει και κάνω καλά τις μιξεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως και να τα αγορασες τζαμπα... εχω ενα φιλο μου ο οποιος για καποιο λογο δεν ελεγε να αγορασει κανα ηχειο και εκανε τις μιξεις του με 2 multymedia ηχεια creative σε ενα χωρο ο οποιος δεν ειναι καταληλος ουτε για να ζησεις (χειροτερα και απο μια απλη κρεβατοκαμαρα). Το παραδοξο ειναι οτι στην πορεια ακουγοντας τις δουλεις του σε ηχεια οπως τα genelec 1032 και B&W nautilus series 800 ακουγονταν και γαμω...

 

Να πω οτι ετυχε σε ενα κομματι και του βγηκε καλο, οκ... αλλα δεν ηταν μονο ενα...

 

εχει μεγαλη σημασια να μαθεις το ηχειο σου.. τον χωρο σου... τον εξοπλισμο σου... οσο κουλο setup και αν εχεις...

 

Οπως και να εχει δεν πανε χαμενα... :P

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό σκέφτομαι (εκ των υστέρων) κι εγώ.

Άλλωστε τα B&W δεν είναι κι ότi ότι ηχεία,αλλά θα

πρέπει μάλλον να τα ''στείλω'' για home theater ;D,για να ησυχάσω,αλλα

και για να μάθω τα tannoy.

Τι να πω...σκόρπιες σκέψεις...i'm confused ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το γεγονός ότι η Tannoy φτιάχνει κάποια ήχεία studio monitor δεν σημαίνει ότι και αυτά που αγόρασες μπορούν να χαρακτηριστούν έτσι. Οι προδιαγραφές τους πάντως από την εταιρεία δεν γεμίζουν το μάτι...

Θα σε παραπέμψω στο σχετικό άρθρο για να δεις και μόνος σου τα κριτήρια που απαιτούνται γι αυτόν τον χαρακτηρισμό.

Πριν τα αγοράσεις, τα σύγκρινες με άλλα μόνιτορ δίπλα - δίπλα;

Είχες κάποιο CD με δική σου μουσική ή κάποια κομμάτια που είναι αναφορά για τα αυτιά σου;

Πολύ πιθανόν τα B&W που έχεις, να είναι εξίσου καλά καθώς είναι ένα αξιοπρεπές ηχείο. Άσε δε που είναι και full range και κατεβαίνει πολύ πιό χαμηλά από το Tannoy που είναι μικρό near-field.

Στη θέση σου πάντως θα αγόραζα ενεργά μόνιτορ και κυρίως μετά από ανελέητη σύγκριση σε όποιον χώρο διαθέτει εναλλακτικές προτάσεις.

Δεν πειράζει όμως, ένα δεύτερο ηχείο στο σπίτι είναι πάντα καλοδεχούμενο, έστω και για σύγκριση.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δηλώνω σχετικά άσχετος με το θέμα. Όμως μου έκανε εντύπωση αυτό:

 

Eνα δεύτερο πρόβλημά μου ειναι πως δουλεύω(μη γελάσετε)με τέρμα το treble του ενισχυτή μου (sony fa50es)δηλαδή όπως ακριβώς ακούω μουσικη.

Αυτό το κάνω περίπου 13 χρόνια.

Δε ξέρω μου είναι πιο εύκολο για να συγκρίνω. ::)

 

Το γεγονός ότι εσύ προτιμάς να ακούς τη μουσική με full tremble (είτε επειδή σου αρέσει, είτε επειδή για κάποιο λόγο πιθανώς σου χρειάζεται*), δε σημαίνει ότι και οι υπόλοιποι που θα πάρουν τις μίξεις σου, θα τις ακούνε με τον ίδιο τρόπο...

 

 

*ένας πιθανός λόγος αναφέρεται εδώ κι εδώ

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο που λεει παντως ο Yameth εχει δικιο... καλο 8α ηταν να τα κρατισεις και τα 2. Ετσι και αλλιως θα παρει αρκετο καιρο μεχρι να μαθεις τα καινουρια. Και φυσικα... να μαθεις να ακους μια δουλεια "αναφορας", κατι που γνωριζεις πολυ καλα πως ακουγεται... ειτε σε αμαξι, ειτε στα μονιτορ ειτε στο τρατζιστορακι της κυρα-νεκταριας.

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός ότι η Tannoy φτιάχνει κάποια ήχεία studio monitor δεν σημαίνει ότι και αυτά που αγόρασες μπορούν να χαρακτηριστούν έτσι. Οι προδιαγραφές τους πάντως από την εταιρεία δεν γεμίζουν το μάτι...

Θα σε παραπέμψω στο σχετικό άρθρο για να δεις και μόνος σου τα κριτήρια που απαιτούνται γι αυτόν τον χαρακτηρισμό.

Πριν τα αγοράσεις, τα σύγκρινες με άλλα μόνιτορ δίπλα - δίπλα;

Είχες κάποιο CD με δική σου μουσική ή κάποια κομμάτια που είναι αναφορά για τα αυτιά σου;

Πολύ πιθανόν τα B&W που έχεις, να είναι εξίσου καλά καθώς είναι ένα αξιοπρεπές ηχείο. Άσε δε που είναι και full range και κατεβαίνει πολύ πιό χαμηλά από το Tannoy που είναι μικρό near-field.

Στη θέση σου πάντως θα αγόραζα ενεργά μόνιτορ και κυρίως μετά από ανελέητη σύγκριση σε όποιον χώρο διαθέτει εναλλακτικές προτάσεις.

Δεν πειράζει όμως, ένα δεύτερο ηχείο στο σπίτι είναι πάντα καλοδεχούμενο, έστω και για σύγκριση.

Σχετικά με την πρωτη παρατήρησή σου τι να πω...(θα βάλω τα κλάματα :'( ;D)ειδικα η σειρά precicion είναι καθαρά στουντιο μόνιτορς αντιθέτως με τα reveal που ειναι περισσότερο hi-fi.

θα μου πεις άλλο πως το βαπτίζουν αυτοι κι άλλο τι λένε τα specs του.

Πάντως τα b&w μπορεί να κατεβαίνουν λιγο πιο χαμηλά,σε σχέσει όμως με τα tannoy είναι πολυ πιο χρωματίσμένα.

Tώρα οσων αφορά τη σύγκριση,δεν έχουμε αυτή την πολυτέλεια στην επαρχία.

Τα παράγγειλες;τα πήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πάντως τα b&w μπορεί να κατεβαίνουν λιγο πιο χαμηλά,σε σχέσει όμως με τα tannoy είναι πολυ πιο χρωματίσμένα.

Σε τι βασίζεσαι για να το λες αυτό;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου