Προς το περιεχόμενο

Πήρα επιτέλους studio monitors αλλά...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα tannoy δεν μου αρεσανε σαν μονιτορς. μου φανηκανε οντως πολυ..... μουντα  ???

παντα σε συγκριση με αλλα το λεω αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yameth

 

Εχει δικιο ο taskor ειναι γεγονος οτι χρωματιζουν... κατ'αρχην ειναι κατα βαση HI-FI ηχεια οτι και να λενε οι εταιριες κλπ. Επειδη ο χρωματισμος δεν εχει να κανει με την αποκριση του ηχειου, ειναι πραγματικοτητα οτι χρωματιζουν. Και το επιβεβαιωνω και εγω διοτι εχω ακουσει τα 1032 τα οποια εχουν μετρηθει με weiss analyzer και earthworks mics και ειναι flat οπως και τα τους nautilus σειρα 800 οπου και αυτοι με τον ιδιο εξοπλισμο ειναι flat. Και ομως, δινουν διαφορετικο αποτελεσμα... κατα πολυ.. τα B&W ειναι πιο γλυκα σε σχεση με τα genelec και στο τελος δεν ξερεις ποια να πιστεψεις...

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι βασίζεσαι για να το λες αυτό;

 

Μα τα έχω στημένα και τα 4(με επιλογή κατά ζεύγος με διακόπτες)

και είναι φως φανάρι,μιας και ο χώρος μου είναι ''φτιαγμένος''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς τα Tannoy ειναι μια χαρά στο είδος τους. Πολλοί τα προτιμούν.

http://www.soundonsound.com/sos/aug05/articles/tannoyprecision.htm

Αν και το άρθρο αναφέρει τα 6άρια κάνει συγκριση και με τα 8άρια.

Το ότι έχεις passive και το ότι έχεις το tremble τέρμα είναι ένα πρόβλημα γιατι ουσιαστικά πρώτον αλλειώνει τα στοιχεία των TANNOY και δευτερον δείχνει σαν να πήρες ηχεία home μιξης αλλά όχι για μίξη. Δηλαδη αυτο που θα φτιάξεις οταν το ακουσω εγώ θα ειναι μια μουντάδα. Το θέμα ειναι να βάλεις τα Tannoy flat, να τα συνηθίσει το αυτί σου και να κάτσεις ότι σου ακουγεται μουντό στην μίξη και να το κάνεις με eq να ανασάνει και να δώσει ψηλές συχνότητες. Το θεμα ειναι δηλαδη σε flat eq να ακους εναν ωραίο ήχο μίξης.

Για να καταλάβω πχ. βάζεις το cd των muse και ακους μουντάδα μπήτη; Μήπως είναι επειδή απλά έχεις συνηθίσει σε μη νορμάλ trembl-άδα;

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι δηλαδη σε flat eq να ακους εναν ωραίο ήχο μίξης.

 

Aυτό θέλω να δουλέψω...

Οσο για τις μιξεις μου τι να πω,μπορω να σου πω πως είναι αρκετά καθαρές.

Εχω ανέβασει αρκετά clips χωρίς να γίνει κανένα θέμα για μουντάδα.

Με την ευκαιρία ακούστε κι ένα δείγμα το οποίο δεν το τελείωσα  ακόμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟλύ ωραίο το δείγμα και ηχητικά και μουσικά. Μπορώ να πω ότι ειναι απόλυτα balanced Στις συχνότητές του οπότε τα TANNOY κάνουν ήδη δουλειά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παιδιά καλές οι ενστάσεις για τα μπάσα και τις υψηλές, αλλά όλο το παιχνίδι είναι στα μεσαία. Εκεί βοηθάνε τα monitors. Λίγο πολύ όλα τα όργανα έχουν "παρουσία" στις μεσαίες συχνότητες, οπότε ο "μεγενθυτικός φακός" των ηχείων θα πρέπει να εστιάζει εκεί ώστε να ισσοροπίσουμε σωστά τα όργανα. Από εκεί και πέρα λίγο προσοχή σε μπότα- μπάσο και πιατίνια- fx αντίστοιχα και όλα έρχονται στη θέση τους.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟλύ ωραίο το δείγμα και ηχητικά και μουσικά. Μπορώ να πω ότι ειναι απόλυτα balanced Στις συχνότητές του οπότε τα TANNOY κάνουν ήδη δουλειά...

 

Eυχαριστώ αρχηγέ! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου